ZAWÓD PRZYSZŁOŚCIZdjęcie zawodu
W. żeńska

Kreator wrażeń

Tworzę systemy zmieniające informacje we wrażenia zmysłowe.

Kreator wrażeń

Tworzę systemy zmieniające informacje we wrażenia zmysłowe.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo codziennie mam do czynienia z najnowszymi technologiami, nie tylko z zakresu informatyki, ale też wielu innych dziedzin. Mogę stale się rozwijać i poszerzać wiedzę. Mam też satysfakcję, że dzięki mnie ludzie obsługujący rozmaite, ciekawe i nowoczesne urządzenia, mogą sprawniej wykonywać swoje codzienne obowiązki.

Czym się zajmuję?

Systemy pozwalające na zamianę danych we wrażenia zmysłowe już istnieją. Na razie są to w większości narzędzia badawcze, ale w przyszłości ta technologia będzie się rozwijać i znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia.


Tworzę systemy i narzędzia pozwalające zamieniać dane dostarczane z różnych źródeł, np. czujników, we wrażenia zmysłowe. Są one przydatne zwłaszcza osobom, które muszą szybko podejmować decyzje na podstawie zmieniających się danych pochodzących z wielu źródeł. Na przykład nadzorując pracę reaktora jądrowego trzeba na bieżąco reagować na odczyty różnych wskaźników, w przeciwnym razie mogłoby dojść do groźnej awarii reaktora. Standardowe wskaźniki są jednak podobne do siebie, angażują głównie wzrok i śledzenie ich wskazań wymaga dużej koncentracji, którą trudno utrzymać przez wiele godzin. Systemy, które tworzę, pozwalają na wykorzystywanie kilku zmysłów równocześnie. Dzięki temu unika się sytuacji, kiedy na skutek zmęczenia, przeciążenia wzroku przeoczy się zmianę ważnych parametrów.
Multisensoryczne narzędzia, które tworzę, przekładają dane na wrażenia docierające równocześnie do wielu zmysłów. Np. odczyty ciśnienia kluczowego zaworu przekładają nie tylko na obserwowalne wzrokiem wychylenia wskaźnika, ale i na częstotliwość wibracji płytki przyczepionej do palca operatora. Z kolei zmiany napięcia wyjściowego można nie tylko obserwować jako wychylenia wskazówki na wyświetlaczu, ale i usłyszeć jako zestaw ustalonych dźwięków w słuchawkach.
Jak projektuję nowe systemy? Najpierw dowiaduję się, do czego będą wykorzystywane. Klient mówi mi, jakie parametry wykorzystuje na co dzień, z jakimi obsługiwanymi urządzeniami mają do czynienia jego pracownicy, jakiego typu dane są przesyłane przez czujniki.
Następnie ustalam, z jakich czujników i przyrządów pomiarowych będą odbierane informacje i jak pracownicy mają reagować na wychwycone zmiany. Potem zabieram się do pracy, tworząc projekty wykorzystujące synergię wrażeń z różnych zmysłów do zmaksymalizowania efektu, czyli wychwycenia zmiany określonego parametru o jak najmniejszą wartość albo w jak najkrótszym czasie. Z mojej pracowni mogą wychodzić słuchawki, opaski na rękę, rękawiczki, okulary, płytki wibracyjne umieszczane pod stopami, a także inne elementy systemu. Kiedy multisensory są gotowe, instaluję je u moich klientów, sprawdzam, czy właściwie działają i uczę pracowników, jak należy się nimi posługiwać.


Co powinienem umieć? 

Muszę mieć smykałkę do techniki, umieć konstruować rozmaite urządzenia oddziałujące na zmysły, potrafić posługiwać się rysunkiem technicznym, by tworzyć projekty multisensorycznych narzędzi dopasowanych do różnych stanowisk kontroli. Muszę umieć testować działanie nowych urządzeń, dopasowywać ich ustawienia do zmieniających się potrzeb moich klientów oraz usuwać usterki.


W mojej pracy istotna jest wiedza o budowie, montażu, obsłudze, sposobach działania i zastosowaniu różnych urządzeń pomiarowych. Muszę też wiedzieć, jakie są normy parametrów mierzonych przez te urządzenia i jakie odchylenia są istotne dla bezpiecznego działania maszyn, instalacji, czy systemów, a zatem, jak duże zmiany powinny być wychwytywane przez kontrolerów.
W mojej pracy niezbędna jest wiedza z informatyki, bo dzięki niej mogę obsługiwać i tworzyć programy, służące do nadzorowania pracy multisensorów oraz do gromadzenia, przetwarzania i analizowania danych dostarczanych przez rozmaite urządzenia pomiarowe. Powinienem też znać się na sieciach komputerowych, potrafić łączyć multisensory z urządzeniami pomiarowymi w sposób przewodowy i bezprzewodowy oraz zabezpieczać systemy, które projektuję, przed atakami hakerów. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność logicznego rozumowania,
  • komunikatywność,
  • elastyczność,
  • dokładność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się produkcją i serwisem systemów wykorzystujących multisensoryczne narzędzia. Mogę też założyć własną firmę i pracować na rzecz wielu kontrahentów.


Źródła: 

Tangible user interface [ENG]


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.