ZAWÓD PRZYSZŁOŚCIZdjęcie zawodu
W. żeńska

Projektant hybrydowej rzeczywistości

Tworzę i dostosowuję do życzeń przestrzenie mieszanej, czyli hybrydowej, rzeczywistości, np. zestawy VR, składające się z gogli i specjalnego oprogramowania.

Projektant hybrydowej rzeczywistości

Tworzę i dostosowuję do życzeń przestrzenie mieszanej, czyli hybrydowej, rzeczywistości, np. zestawy VR, składające się z gogli i specjalnego oprogramowania.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo na co dzień mam do czynienia z najnowszymi technologiami, mogę stale się rozwijać i podnosić swoje kwalifikacje w dziedzinie programowania i wirtualnej rzeczywistości. Dzięki zaprojektowanym i stworzonym przeze mnie hybrydowym przestrzeniom wykorzystywanym do rekreacji, nauki i poznawania świata moi klienci mogą opanować nowe umiejętności albo zrelaksować się po wyczerpującej pracy, a mnie sprawia to wiele satysfakcji.

Czym się zajmuję?

Hybrydowa rzeczywistość pozwala na interakcję między cyfrowymi elementami, a środowiskiem naturalnym w której użytkownik nie jest zmuszony do korzystania z ekranu cyfrowego urządzenia, np. komputera, smartfonu. Chociaż ta technologia jest wciąż na wczesnym etapie, to jest już wykorzystywana w wielu branżach, głównie do celów szkoleniowych. Na przykład producenci samolotów używają jej do bardziej efektywnego i opłacalnego szkolenia specjalistów zajmujących się naprawą silników samolotowych. Zamiast prawdziwych silników, które musiałby zostać w tym celu wymontowane z samolotów, technicy pracują na ich holograficznych obrazach, które mogą dowolnie obracać, rozkładać na czynniki pierwsze,…


  Projektuję, tworzę i personalizuję wirtualne przestrzenie, takie jak holodecki czy zestawy VR, składające się z gogli i specjalnego oprogramowania. Najpierw rozmawiam z klientem, aby dowiedzieć się, jakiego typu produkt go interesuje i jakie ma spełniać funkcje. Czy ma to być wirtualny park pozwalający mu cieszyć się pięknymi widokami podczas porannych ćwiczeń w domu, laboratorium do nauki fizyki albo chemii, sala operacyjna pozwalająca szkolić przyszłych chirurgów i innych lekarzy w przeprowadzaniu zabiegów na holograficznych pacjentach, miejsce, dzięki któremu poczuje się, jakby żył w konkretnej epoce historycznej, brał udział w ważnych wydarzeniach z przeszłości… Kiedy wiem już, jakie są oczekiwania klienta, zabieram się do pracy. 
Potrafię wykorzystywać fotografię obliczeniową do stworzenia holodecku, którego użytkownik może oglądać otaczającą go trójwymiarową wirtualną rzeczywistość mając wrażenie, że naprawdę znajduje się we wnętrzu budynku, w przestrzeni kosmicznej, w lesie… Aby uzyskać taki efekt, trzeba stworzyć grafiki wiernie oddające każdy szczegół prawdziwych miejsc na naszej planecie i w Kosmosie, albo wykorzystywać dokładne fotografie. Bardzo ważne jest też zapewnienie płynnego przechodzenia między poszczególnymi elementami graficznymi i animacjami. 
Do osiągnięcia wysokiego poziomu realizmu w holodeckach niezbędne jest także uprzestrzennienie efektów dźwiękowych. Zajmuję się więc tworzeniem takich programów odtwarzających dźwięk, aby użytkownik np. spacerując po pustym budynku słyszał echo swoich kroków z takiego kierunku i o takim tonie, jak ma to miejsce w rzeczywistości, aby mózg uznawał ten dźwięk za prawdziwy. 
Projektuję też naturalne interfejsy użytkownika, czyli programy rozpoznające głos i gesty w takim stopniu, aby użytkownik mógł wchodzić w interakcje z otoczeniem, jakby było prawdziwe: podnosić wirtualne przedmioty, używać wirtualnych maszyn, wydawać komendy, np. powiększ, otwórz, na które reaguje system. Dbam o to, aby systemy rozpoznające mowę odbierały dźwięki wypowiadanych przez użytkownika słów bez szumów, echa i zakłóceń. 
Kiedy zamówiona, wirtualna przestrzeń, interaktywna dzięki możliwościom technologii haptycznych oraz mieszanej rzeczywistości, jest już gotowa, prezentuję ją klientowi, uczę go korzystania z niej, wykonuję też ewentualne poprawki, jeśli coś mu się nie spodoba. 


Co powinienem umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać informatykę, potrafić posługiwać się programami do tworzenia animacji 3D, np. 3ds MAX, Cinema 4D R14, Autodesk Softimage, potrafić posługiwać się programami służącymi do tworzenia interaktywnych interfejsów użytkowników, do uprzestrzennienia efektów dźwiękowych, wykorzystywać fotografię obliczeniową, tworzyć programy rozpoznające mowę oraz mimikę użytkowników.


Muszę bardzo dobrze znać język angielski, bo programy, których używam do tworzenia wirtualnych przestrzeni mają interfejsy w tym języku. Dzięki znajomości angielskiego mogę też śledzić światowe nowinki z mojej branży, przyjmować zlecenia od klientów posługujących się tym językiem oraz znaleźć dobrą pracę w zagranicznych firmach. 
Muszę bardzo dobrze znać matematykę, bo tworzenie interaktywnych, trójwymiarowych wirtualnych przestrzeni wymaga opracowywania nowych algorytmów i wykonywania wielu obliczeń. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • spostrzegawczość,
  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • sumienność,
  • komunikatywność.

Gdzie mogę pracować? 

Zatrudnienie znajduję głównie w firmach zajmujących się tworzeniem spersonalizowanych, interaktywnych przestrzeni hybrydowych. Mogę też wykonywać zlecenia na własny rachunek. 


Źródła:

What is mixed reality [ENG],

Raport „Pracownik przyszłości” z 2019 r.,

Mixed Reality (MR) [ENG]


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.