Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista wyceny własności intelektualnej

Specjalizuję się w ustalaniu wartości rzeczy niematerialnych, takich jak wynalazki, technologie produkcji, marki, znaki towarowe czy sposoby prowadzenia biznesu.

Specjalista wyceny własności intelektualnej

Specjalizuję się w ustalaniu wartości rzeczy niematerialnych, takich jak wynalazki, technologie produkcji, marki, znaki towarowe czy sposoby prowadzenia biznesu.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo łączy w sobie dwie fascynujące dziedziny: prawo i biznes. Każdy przypadek jest inny, więc nigdy się nie nudzę. Stale pogłębiam swoją wiedzę z zakresu ekonomii, finansów i różnych dziedzin prawa. Mam też szansę poznania wielu ciekawych i wpływowych ludzi.

Czym się zajmuję?

Określam wartość pieniężną rzeczy niematerialnych, które posiadają moi klienci. Mogą to być na przykład wynalazki, innowacje, patenty, znaki towarowe, tajemnice handlowe, prawa autorskie, licencje, marki. Zwykle specjalizuję się w konkretnym rodzaju własności intelektualnych albo w określonej branży. 


Do moich obowiązków należy sporządzenie listy wartości niematerialnych firmy, ich wycena oraz sprawdzenie, czy są one właściwie chronione przed bezprawnym wykorzystaniem, np. przez nieuczciwą konkurencję. Aby ustalić wartość aktywów własności intelektualnej, badam rynek konkretnych towarów lub usług i sprawdzam, jaki procent zysków dana firma osiąga dzięki ich wykorzystywaniu. Jeśli uznam, że ochrona nie jest wystarczająca, doradzam w jaki sposób można ją poprawić. Do działań ochronnych należy między innymi zastrzeżenie logo firmy w urzędzie patentowym, uzyskanie patentu na nowatorską metodę produkcji, opracowanie procedur zapobiegających ujawnieniu tajemnic handlowych.
Poza tym przygotowuję zestawienia pokazujące, ile pieniędzy firma może zyskać na udzieleniu innym firmom licencji na swoją markę, produkty, technologie, czy dzięki sprzedaży patentu, a ile mogłaby zarobić dzięki zakupowi czyjejś licencji albo patentu. Podpowiadam też, jak wysokiego odszkodowania może żądać od kogoś, kto posługuje się jej logo, sprzedaje podróbki jej produktów albo w inny sposób narusza jej własność intelektualną. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać się na prawie własności intelektualnej, prawie autorskim i prawach pokrewnych, w tym o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i ochronie konsumentów, a także na prawie gospodarczym i komercjalizacji własności intelektualnej. Muszę potrafić doradzać klientom, w jaki sposób powinni zabezpieczyć wartości niematerialne i dochodzić swoich praw przed sądem w przypadku, gdy ktoś wykorzystuje te wartości w sposób nielegalny i bez uiszczenia stosownych opłat. 


Muszę potrafić przeprowadzać badania i analizy rynku, oceniać wartość własności intelektualnych danej firmy, kalkulować, jakie zyski może jej przynieść sprzedaż licencji lub patentów albo ich kupno. 
Znajomość języka angielskiego przydaje mi się do czytania zagranicznych przepisów dotyczących praw własności intelektualnej oraz czasopism branżowych, porozumiewania się z zagranicznymi klientami, którzy mówią w tym języku i znalezienia dobrej pracy za granicą.
Muszę potrafić wyszukiwać w sieci teksty obowiązujących, polskich oraz europejskich przepisów dotyczących prawa własności intelektualnej i tworzyć elektroniczne wersje niezbędnych dokumentów.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odpowiedzialność,
  • samodzielność,
  • dociekliwość,
  • kreatywność,
  • skrupulatność,
  • umiejętność analitycznego myślenia,
  • łatwość wypowiadania się w mowie i piśmie,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach z różnych branż, kancelariach prawnych, agencjach konsultingowych, instytucjach publicznych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi doradcze różnym podmiotom. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.