Specjalizuję się w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej wśród dzieci.
To praca, w której nigdy się nie nudzę, bo każdy pacjent jest inny i ma swoją wyjątkową historię. Wykorzystując moją wiedzę i doświadczenie mogę pomagać dzieciom w powrocie do zdrowia. Cały czas mam też możliwość, by się kształcić i poszerzać wiedzę o najnowsze osiągnięcia w mojej dziedzinie. Rzecz jasna zdrowie dzieci moich i mojej rodziny nie ma przede mną tajemnic.
Jako lekarka pediatrka obejmuję opieką medyczną dzieci, od niemowląt po nastolatki. Zgłaszają się do mnie rodzice zaniepokojeni stanem zdrowia swojego dziecka. W przypadku najmłodszych pacjentów, to od rodziców lub opiekunów dowiaduję się o niepokojących objawach, jakie zaobserwowali u malucha. Po zebraniu wywiadu badam chorego, osłuchuję go i obmacuję, w razie potrzeby mierzę ciśnienie, badam dno oka, mogę też wykonać punkcję, czyli pobrać płyn z jamy ciała, scewnikować pęcherz moczowy, zrobić USG… W razie potrzeby zlecam wykonanie dodatkowych badań krwi, moczu, kału, bakteriologicznych lub histologicznych. Po postawieniu diagnozy zlecam odpowiednie leczenie, kieruję do szpitala lub na rehabilitację.
Co powinnam umieć?
Muszę potrafić rozpoznawać i leczyć choroby wieku dziecięcego, w tym przyczyny, objawy i leczenie zaburzeń psychicznych u dzieci. Powinnam też wiedzieć, jakie są aktualne zasady leczenia bólu oraz znać zasady doboru skali bólu do wieku dziecka.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w szpitalach, przychodniach dziecięcych, klinikach specjalistycznych, mogę też otworzyć prywatną praktykę.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.