ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Pediatra

Specjalizuję się w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej wśród dzieci.

Pediatra

Specjalizuję się w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej wśród dzieci.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

To praca, w której nigdy się nie nudzę, bo każdy pacjent jest inny i ma swoją wyjątkową historię. Wykorzystując moją wiedzę i doświadczenie mogę pomagać dzieciom w powrocie do zdrowia. Cały czas mam też możliwość, by się kształcić i poszerzać wiedzę o najnowsze osiągnięcia w mojej dziedzinie. Rzecz jasna zdrowie dzieci moich i mojej rodziny nie ma przede mną tajemnic.

Czym się zajmuję?

Jako lekarka pediatrka obejmuję opieką medyczną dzieci, od niemowląt po nastolatki. Zgłaszają się do mnie rodzice zaniepokojeni stanem zdrowia swojego dziecka. W przypadku najmłodszych pacjentów, to od rodziców lub opiekunów dowiaduję się o niepokojących objawach, jakie zaobserwowali u malucha. Po zebraniu wywiadu badam chorego, osłuchuję go i obmacuję, w razie potrzeby mierzę ciśnienie, badam dno oka, mogę też wykonać punkcję, czyli pobrać płyn z jamy ciała, scewnikować pęcherz moczowy, zrobić USG… W razie potrzeby zlecam wykonanie dodatkowych badań krwi, moczu, kału, bakteriologicznych lub histologicznych. Po postawieniu diagnozy zlecam odpowiednie leczenie, kieruję do szpitala lub na rehabilitację. 


Zajmuję się także profilaktyką u dzieci zdrowych. W ramach tak zwanych wizyt bilansowych każdorazowo przeprowadzam wywiad z rodzicem, by uzyskać najważniejsze informacje dotyczące zdrowia i rozwoju pacjenta. Wykonuję też badania pokazujące, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Sprawdzam wzrost, masę ciała, ostrość wzroku i prawidłową postawę ciała, a u niemowląt także obwód główki i klatki piersiowej. Trzeba się do mnie zgłosić przed każdym szczepieniem, żeby ocenić, czy można je przeprowadzić w założonym czasie, bo np. pacjenci z ostrą infekcją nie mogą być szczepieni. 


Co powinnam umieć? 

Muszę potrafić rozpoznawać i leczyć choroby wieku dziecięcego, w tym przyczyny, objawy i leczenie zaburzeń psychicznych u dzieci. Powinnam też wiedzieć, jakie są aktualne zasady leczenia bólu oraz znać zasady doboru skali bólu do wieku dziecka.


Muszę świetnie znać anatomię i fizjologię dzieci w konkretnych okresach życia, potrafić oceniać, czy prawidłowo się rozwijają, itp. 
Muszę znać doskonale procesy chemiczne zachodzące w ludzkim organizmie, wiedzieć, jak różnią się one w poszczególnych okresach życia i na tej podstawie umieć dobierać dawki leków dopasowane do wieku dziecka. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • empatia,
  • skrupulatność,
  • umiejętność dobrej komunikacji,
  • umiejętność nieszablonowego myślenia i kojarzenia faktów,
  • elastyczność w działaniu,
  • cierpliwość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktu z dziećmi,
  • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w szpitalach, przychodniach dziecięcych, klinikach specjalistycznych, mogę też otworzyć prywatną praktykę. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.