Zdjęcie zawodu
W. męska

Monterka zabudowy

Montuję ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych, maluję i tapetuję ściany, układam posadzki, itp.

Monterka zabudowy

Montuję ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych, maluję i tapetuję ściany, układam posadzki, itp.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo nigdy nie narzekam na nudę. Każde pomieszczenie i budynek, w którym pracuję, jest inne. Wykonuję różne zadania, więc nie grozi mi monotonia. Mogę podnosić swoje kwalifikacje i poznawać nowe technologie. Umiejętności, które zdobywam w pracy, wykorzystuję też przy przeprowadzaniu remontów we własnym domu.

Czym się zajmuję?

Wykonuję prace wykończeniowe w nowych lub remontowanych budynkach. Montuję systemy suchej zabudowy, czyli ścianki działowe, sufity podwieszane, suche podłogi, obudowy kanałów kablowych. Robię zabudowy poddaszy i elewacje budynków. W mojej pracy wykorzystuję głównie przycięte do odpowiednich wymiarów płyty gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe lub cementowe, które montuję na drewnianych albo metalowych konstrukcjach. 


Maluję też ściany, sufity, framugi oraz różne elementy wyposażenia i konstrukcji budynku. Do moich zadań należy także układanie płytek ceramicznych, wykładziny, posadzek z drewna i materiałów drewnopochodnych, lastryka lub tworzyw sztucznych, a także wylewanie posadzek bezspoinowych. Oprócz tego układam na ścianach płytki lub panele, przyklejam tapety i inne elementy wykończeniowe. Zakres prac w konkretnym pomieszczeniu zależy od tego, czego życzy sobie inwestor. 
Zanim zacznę pracę, muszę dokładnie zapoznać się z zakresem wyznaczonych mi zadań. Ustalam, co i w jakiej kolejności muszę zrobić, żeby całość wyglądała solidnie i estetycznie. Potem przygotowuję zapotrzebowanie na potrzebny sprzęt oraz materiały. To ważne, żeby o niczym nie zapomnieć, bo bez odpowiedniej ilości płytek, klejów, rusztowań, płyt czy pędzli nie mogę pracować efektywnie. 


Co powinnam umieć? 

Potrzebna mi jest znajomość chemii, a zwłaszcza składu chemicznego farb i lakierów, różnych typów kleju, zapraw murarskich, wylewek. Muszę wiedzieć, jak należy je przygotowywać, jak nakładać na powierzchnie i z jakimi materiałami są kompatybilne, a z jakimi nie należy ich używać, żeby efekty mojej pracy były trwałe i estetyczne. 


Muszę posługiwać się rysunkiem technicznym oraz potrafić używać narzędzi i przyrządów, takich jak pion i poziomica, zacieraczka, szlifierka, pędzle, młotek, wkrętarka, piła, przecinarka do płytek, agregaty malarskie, mieszarki farb. 
Muszę znać właściwości fizyczne materiałów, których używam podczas pracy. Ta wiedza pozwala mi dobierać takie, które będą najlepiej nadawać się do konkretnych zastosowań, np. płytki układane na tarasach powinny mieć właściwości antypoślizgowe, a w kuchni i łazience, ze względu na wilgotność nie należy wykańczać ścian tapetami. 
Muszę znać się na rodzajach konstrukcji, potrafić przygotowywać podłoża do montażu sufitów, ścianek działowych, umieć właściwie gruntować ściany przed pokryciem ich farbą, tapetą, wykładziną, kafelkami. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • umiejętność skoncentrowania się na pracy,
  • spostrzegawczość,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • kreatywność,
  • umiejętność pracy pod presją czasu.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach budowlanych i remontowych, wytwórniach materiałów budowlanych, sklepach z materiałami budowlanymi. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.