Działam na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami i na rzecz ich pełniejszego uczestnictwa w życiu społeczeństwa.
Działam na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami i na rzecz ich pełniejszego uczestnictwa w życiu społeczeństwa.
W mojej pracy mogę realizować swoją pasję pomagania innym. Mam też możliwość poznania wielu ciekawych osób z niepełnosprawnościami, od których mogę sporo się nauczyć.
Najkrócej mówiąc dbam o to, żeby w instytucji, w której pracuję, osobom z niepełnosprawnościami żyło się lepiej. Jeśli jestem zatrudniona na wyższej uczelni, zajmuję się tym, żeby niepełnosprawni studenci i pracownicy mojej uczelni mogli swobodnie poruszać się po uczelnianych budynkach i bezproblemowo uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych oraz w życiu akademickim. Jak do tego doprowadzić? Oczywiście sprawdzam, czy cały teren uczelni jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, a jeśli jakiś fragment jest niedostępny, wnioskuję o wprowadzenie zmian architektonicznych likwidujących bariery. Chodzi m.in. o zamontowanie wind, pochylni, czy usunięcie wysokich progów i krawężników. Ale przecież nie mamy do czynienia tylko z niepełnosprawnością ruchową. Dlatego ważne jest też dostosowanie serwisu internetowego uczelni do współpracy z oprogramowaniem umożliwiającym pełny dostęp do treści osobom z dysfunkcją wzroku lub słuchu, czy zapewnienie obecności tłumacza języka migowego na wykładach.
Co powinnam umieć?
Muszę potrafić sprawnie korzystać z komputera i posługiwać się pakietem Microsoft Office, prowadzić korespondencję mailową, przygotowywać elektroniczne wersje niezbędnych dokumentów. Przydaje mi się też znajomość oprogramowania i urządzeń peryferyjnych, ułatwiających pracę z komputerem osobom z niepełnosprawnościami.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie m.in. w instytucjach rządowych, jednostkach samorządu terytorialnego, placówkach edukacyjnych i naukowych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.