ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Techniczka ortopeda

Projektuję, wytwarzam, serwisuję i naprawiam sprzęt ortopedyczny oraz rehabilitacyjny.

Techniczka ortopeda

Projektuję, wytwarzam, serwisuję i naprawiam sprzęt ortopedyczny oraz rehabilitacyjny.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo codziennie mam szansę poszerzać swoją wiedzę w zakresie nowoczesnych materiałów i technologii. Każdy pacjent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, więc nie narzekam na powtarzalność zadań. Cieszę się, kiedy chorzy mogą się poruszać przy użyciu moich protez, sprzętu rehabilitacyjnego, czy obuwia ortopedycznego i dzięki temu odzyskują utraconą sprawność.

Czym się zajmuję?

Projektuję i wytwarzam różnego rodzaju sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny: gorsety i obuwie ortopedyczne, protezy kończyn górnych i dolnych, ortezy, różnego typu temblaki, aparaty zapobiegające przeprostowi kolan. Dostosowuję też sprzęty codziennego użytku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 


Najpierw tworzę projekt sprzętu ortopedycznego dla konkretnego pacjenta. Zapoznaję się z jego dokumentacją medyczną i przeprowadzam z nim wywiad, żeby dowiedzieć się, jakiego sprzętu potrzebuje i jaką funkcję ma spełniać wykonana przez mnie pomoc ortopedyczna. Czy chodzi o stabilizację ciała, zastąpienie amputowanej kończyny, zapobieganie dalszemu skrzywieniu kręgosłupa,… 
Kiedy mam już wszystkie potrzebne informacje, zabieram się do pracy. Wykonuję dokładne pomiary ciała pacjenta, żeby ustalić wymiary gorsetu, protezy albo ortezy, określić krzywizny obuwia ortopedycznego. W przypadku protez kończyn, aby jak najlepiej je dopasować, przygotowuję też odlewy gipsowe tych części ciała pacjentów, na których będą mocowane. Dobieram też materiały, z których mam wykonać daną pomoc ortopedyczną, biorąc pod uwagę ich wytrzymałość, giętkość, plastyczność, twardość. Wybieram też odpowiednie maszyny i narzędzia do wykonania danej pomocy ortopedycznej. Mogą to być łaciarki, drasarki, ćwiekarki, wydrążarki, ale także skomplikowane frezarki, na których wytacza się elementy z metalu lub tworzyw sztucznych. 
Potem przychodzi czas na przymiarkę. Sprawdzam, czy wykonany przeze mnie sprzęt dobrze układa się na ciele klienta, współpracuje z zachowanymi mięśniami, nie ogranicza swobody ruchów, nie uciska ani nie obciera. Podczas przymiarki mogę ocenić, czy proteza, orteza, obuwie ortopedyczne, albo inna pomoc wymaga jakichś zmian i w porę wprowadzić konieczne poprawki. 
Nawet gdy pomoc ortopedyczna jest już gotowa, moja rola się nie kończy. Muszę jeszcze nauczyć pacjenta lub jego opiekuna/opiekunkę, jak powinien ją zakładać, zdejmować oraz czyścić. Pacjent będzie przecież używać tego sprzętu na co dzień, musi więc potrafić sprawnie się nim posługiwać. 
Oprócz tworzenia nowych protez, ortez i innych pomocy ortopedycznych naprawiam te, które uległy uszkodzeniu lub z innych powodów zaczęły działać nieprawidłowo. Żeby zapobiegać takim problemom, zazwyczaj umawiam się z pacjentem i regularnie sprawdzam, czy sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny, który zrobiłam, działa tak, jak powinien. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać właściwości materiałów używanych do wykonywania sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, takich jak skóra, aluminium, tytan, żel, silikon, włókno węglowe czy kevlar. Wiedzieć, które są twarde, a które elastyczne, które pozwalają skórze oddychać, a które mają właściwości przeciwbakteryjne. Powinnam też znać najlepsze sposoby czyszczenia i konserwacji wykonanego przeze mnie sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. 


Muszę znać się na rysunku technicznym, potrafić tworzyć projekty rozmaitych pomocy ortopedycznych, w tym protez, ortez, gorsetów i obuwia oraz potrafić sprawnie wytwarzać te przedmioty posługując się różnymi narzędziami i maszynami. 
Muszę znać się na obsłudze komputera, umieć obsługiwać programy służące do projektowania protez kończyn, wiedzieć, jakiego typu sterowanie mogą posiadać takie protezy i w jaki sposób można programować ich działanie. Powinnam też znać się na obsłudze programów wirtualnej rzeczywistości, bo moi pacjenci często właśnie w takich programach początkowo uczą się sterowania ruchami swojej przyszłej protezy. 
Muszę potrafić projektować, wytwarzać i serwisować sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny dobrany do problemów zdrowotnych konkretnego pacjenta. Muszę wiedzieć, z jakich elementów ma się składać dana pomoc ortopedyczna i jakie funkcje ma pełnić. Muszę potrafić oceniać trwałość i funkcjonalność przyrządów ortopedycznych. 
Muszę znać się na anatomii człowieka, szczególnie na anatomii funkcjonalnej. Muszę także potrafić rozpoznawać objawy chorób i dysfunkcji narządu ruchu u osób dorosłych i u dzieci. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

 • umiejętność nawiązywania relacji z pacjentem,
 • otwartość,
 • życzliwość,
 • dyskrecja,
 • wysoka kultura osobista,
 • cierpliwość,
 • dokładność,
 • wyobraźnia przestrzenna,
 • zdolności plastyczne i manualne,
 • samodzielność,
 • zainteresowania techniczne,
 • odporność emocjonalna.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w publicznych lub prywatnych oddziałach rehabilitacji i oddziałach ortopedycznych, w sklepach medycznych, klubach sportowych, gabinetach odnowy biologicznej, w firmach produkujących sprzęt ortopedyczny. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.