Zdjęcie zawodu
W. męska

Full Stack Developerka

Tworzę zarówno front-end, jak i back-end aplikacji i stron internetowych.

Full Stack Developerka

Tworzę zarówno front-end, jak i back-end aplikacji i stron internetowych.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo jest bardzo różnorodna. Każda aplikacja lub witryna internetowa, którą tworzę, jest inna, co pozwala mi w pełni wykorzystywać moją kreatywność i sprawia, że nigdy się nie nudzę. Cały czas się rozwijam i uczę się korzystania z nowych narzędzi, jestem też na bieżąco z nowinkami z branży IT.

Czym się zajmuję?

Jestem programistką, która zna się na wszystkich warstwach tzw. stosu technologicznego, czyli potrafi projektować, kodować, wdrażać i utrzymywać kompletne aplikacje i strony internetowe, a także je debugować, czyli usuwać znalezione błędy. Można zatem powiedzieć, że regularnie zajmuję się tym, co w innych przypadkach angażuje kilka osób, z których każda odpowiada tylko za część pracy. 


Specjaliści potrafiący samodzielnie wykonać taką pracę są poszukiwani zazwyczaj przez mniejsze firmy lub startupy, które mają ograniczony budżet i nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie kilku programistów specjalizujących się w różnych dziedzinach. Często też zlecane mi zadania są na tyle proste, że może się nimi zajmować jedna osoba. 
Buduję strony i aplikacje internetowe od początku do końca, czyli od projektu do dostarczenia klientowi gotowego, przetestowanego produktu. Na każdym etapie pracy sprawdzam jakość tego, co już zrobiłam, żeby móc zauważyć i usunąć ewentualne błędy. Administruję też serwerem, na którym znajduje się konkretna aplikacja lub witryna. 
Dbam, żeby produkt był zgodny z założeniami projektu, gotowy na czas, estetycznie wykonany, intuicyjny w obsłudze i dopasowany do docelowej grupy użytkowników. Mając wgląd w różne komponenty strony lub aplikacji, mogę sprawnie tworzyć prototypy produktów, bo wiem, co i w jaki sposób należy zaprogramować, żeby gotowy produkt odniósł sukces. 


Co powinnam umieć? 

Muszę świetnie znać język HTML i CSS, bo to pozwala mi projektować, budować i edytować strony internetowe. Muszę potrafić posługiwać się językiem skryptowym JavaScript, który służy do dodawania nowych funkcji do aplikacji i pisania kodu oraz pozwala stworzyć dynamiczne i responsywne strony internetowe. Muszę znać języki programowania wykorzystywane do tworzenia back-endu, jak Python, Java, PHP, Ruby. 


Muszę znać się na relacyjnych i nierelacyjnych bazach danych, potrafić tworzyć i interpretować zapytania do takich baz, wiedzieć, jak zapewniać bezpieczeństwo przechowywanym w nich informacjom. Muszę też znać się na innych sposobach przechowywania danych, takich jak LocalStorage czy ciasteczka, czyli cookies. 
Muszę potrafić posługiwać się narzędziami do tworzenia front-endu, takimi jak Angular i React. Muszę znać się na architekturze nowoczesnych aplikacji webowych, potrafić pracować w chmurze, posługiwać się protokołem HTTP oraz znać zasady projektowania REST API. 
Muszę bardzo dobrze znać język angielski, żeby móc sprawnie posługiwać się programami, które mają angielski interfejs, czytać dokumentację techniczną napisaną w tym języku, porozumiewać się z anglojęzycznymi współpracownikami i przełożonymi, śledzić światowe nowinki z mojej branży oraz znaleźć dobrą pracę za granicą. 
Muszę też bardzo dobrze znać matematykę, żeby wiedzieć, jak tworzyć algorytmy potrzebne do projektowania i kodowania stron internetowych i aplikacji webowych oraz do obsługi baz danych. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • spostrzegawczość,
  • dokładność,
  • odporność na stres,
  • jasne i precyzyjne formułowanie myśli,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • umiejętność logicznego myślenia,
  • chęć ciągłego rozwoju i samokształcenia.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach programistycznych, startupach i innych firmach z branży IT oraz w różnych przedsiębiorstwach, w których tworzy się aplikacje i strony internetowe, mogę też założyć własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi różnym podmiotom. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.