Zdjęcie zawodu
W. męska

UX Designerka

Dbam o to, żeby cyfrowe produkty, takie jak strony lub aplikacje internetowe, były przyjazne dla użytkowników.

UX Designerka

Dbam o to, żeby cyfrowe produkty, takie jak strony lub aplikacje internetowe, były przyjazne dla użytkowników.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo nie ma w niej miejsca na nudę - każde zadanie jest inne, wymaga zastosowania innych technik i ciągłego doskonalenia swojej wiedzy. Ta praca daje mi też poczucie sprawczości, spełnienia oraz duże możliwości rozwoju, to idealne zajęcie dla osób lubiących rozwiązywać ludzkie problemy i zmieniać świat na bardziej przyjazny.

Czym się zajmuję?

Moim zadaniem jest sprawić, by cyfrowy produkt, na przykład gra sieciowa, aplikacja mobilna, sklep internetowy, serwis społecznościowy, był łatwy w obsłudze, funkcjonalny i użyteczny, a interakcje między klientem a tym produktem były jak najbardziej intuicyjne. Dokładny zakres moich obowiązków zależy od tego, w jakiej firmie i przy jakim projekcie pracuję. UX to skrót od angielskiej nazwy User Experience, a oznacza dopasowanie produktów albo usług cyfrowych do potrzeb użytkowników, ich przyzwyczajeń, poziomu kompetencji cyfrowych,… Dzięki mojej pracy aplikacje, serwisy czy strony są łatwe w obsłudze, użyteczne, estetyczne, intuicyjne, a ich użytkownicy lubią z nich korzystać, chętnie do nich wracają i polecają je innym.


Żeby osiągnąć taki efekt, najpierw muszę poznać potrzeby potencjalnych użytkowników. W tym celu przeprowadzam badania w wybranej grupie reprezentatywnej, sprawdzam też istniejący rynek, by dowiedzieć się, co oferuje i jak sobie radzi nasza konkurencja. Ta wiedza pozwala mi zaplanować, jak powinien działać produkt, żeby użytkownicy nie mieli problemów z korzystaniem z niego. Określam np., w jaki sposób powinno się móc poruszać w obrębie serwisu, gdzie umieścić konkretne przyciski, które trzeba kliknąć, żeby np. przejść do zakupu, jaka powinna być treść komunikatów pojawiających się na ekranie po wykonaniu konkretnej czynności, zwracam też uwagę na wybór kolorystyki strony i dźwięków towarzyszących klikaniu w poszczególne ikony.
Jeśli dopiero tworzę nowy produkt, kreuję makiety i interaktywne prototypy, i sprawdzam, czy proponowane przeze mnie rozwiązania spełniają oczekiwania użytkowników, są zrozumiałe i łatwe w obsłudze. Dopiero kiedy prototyp przejdzie pomyślnie takie testy, można zlecić jego wdrożenie programistom. To jednak nie koniec mojej pracy. Gotowy produkt trzeba testować i ulepszać, żeby dopasowywać go do stale zmieniających się warunków i potrzeb użytkowników. Dlatego zajmuję się też sprawdzaniem już istniejących produktów lub usług, jeśli tracą popularność wśród użytkowników i proponuję rozwiązania, które mogą im przywrócić świeżość.


Co powinnam umieć? 

Muszę znać podstawy programowania, w szczególności CSS, HTML i Javascript, oraz działanie systemów operacyjnych iOS i Android. Muszę potrafić posługiwać się programami do tworzenia makiet, projektów graficznych interfejsu użytkownika oraz stron internetowych. Do takich programów należą m.in. Adobe XD, Sketch, Figma, czy Axure. Mój warsztat pracy stanowi też oprogramowanie CUX czy Hotjar, pozwalające rejestrować zachowanie i zaangażowanie użytkownika.


Muszę potrafić przygotowywać makiety cyfrowych produktów oraz umieć planować umiejscowienie, kolorystykę i kształty każdego elementu cyfrowego produktu, żeby był on atrakcyjny, intuicyjny i przyjazny dla użytkowników.
Muszę bardzo dobrze znać język angielski, ponieważ większość literatury branżowej i materiałów niezbędnych do rozwijania moich umiejętności jest napisana w tym języku, a programy komputerowe, których używam, często mają angielski interfejs. Sprawne posługiwanie się j. angielskim pozwala mi także na porozumiewanie się z anglojęzycznymi współpracownikami i szefostwem, jeśli pracuję w międzynarodowej firmie.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • komunikatywność,
  • empatia,
  • kreatywność,
  • umiejętność analitycznego myślenia,
  • zmysł estetyczny,
  • dokładność,
  • pomysłowość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w software house’ach, agencjach interaktywnych i innych firmach z branży IT, a także w firmach z branży e-commerce, finansowej, farmaceutycznej, teleinformatycznej - wszędzie tam, gdzie tworzy się lub wykorzystuje cyfrowe produkty albo usługi. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.