Projektuję i buduję maszyny i urządzenia wykorzystywane w rolnictwie, leśnictwie, gospodarce komunalnej i przy produkcji żywności.
Projektuję i buduję maszyny i urządzenia wykorzystywane w rolnictwie, leśnictwie, gospodarce komunalnej i przy produkcji żywności.
Lubię moją pracę, bo pozwala mi łączyć uzdolnienia techniczne i zainteresowania biologiczne z troską o środowisko naturalne.
Jako inżynierka systemów biotechnicznych projektuję, buduję, naprawiam i nadzoruję działanie nowoczesnych maszyn i urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie, leśnictwie, gospodarce komunalnej i przy produkcji żywności. Tworząc projekty nowych maszyn najpierw muszę się dowiedzieć, do czego mają być wykorzystywane i w jakich warunkach będą pracować, np. czy będą eksploatowane na świeżym powietrzu czy w pomieszczeniach, samodzielnie czy jako część linii produkcyjnej, w kontakcie z żywymi roślinami lub zwierzętami czy też tylko z ich produktami. Niezbędna jest mi przy tym wiedza o gatunkach roślin i zwierząt, właściwościach warzyw, owoców, nabiału i innych produktów, z którymi moje urządzenie będzie mieć do czynienia.
Co powinnam umieć?
Muszę znać się na materiałoznawstwie oraz mechanice i wytrzymałości materiałów, dzięki czemu wiem, z czego projektować poszczególne elementy maszyn w zależności od warunków, w jakich będą używane.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w gospodarstwach rolnych i agroturystycznych, biurach projektowych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, a także firmach produkujących maszyny rolnicze, leśne, służące do pielęgnacji zieleni lub do produkcji żywności. Mogę też pracować w przedsiębiorstwach zajmujących się przetwórstwem rolno-spożywczym, w izbach rolniczych, ośrodkach doradztwa rolniczego, nadleśnictwach, ośrodkach naukowych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.