Obsługuję sprzęt i maszyny rolnicze, kontroluję ich stan techniczny, a w razie potrzeby naprawiam.
Obsługuję sprzęt i maszyny rolnicze, kontroluję ich stan techniczny, a w razie potrzeby naprawiam.
Lubię to, co robię, bo ułatwiam i usprawniam prace w gospodarstwie rolnym, a przy tym mam na co dzień do czynienia ze sprzętem zmechanizowanym, w tym także bardzo nowoczesnym, skomputeryzowanym. Na bieżąco poszerzam swoją wiedzę z zakresu obsługi, programowania pracy, diagnozowania usterek i naprawy rozmaitych maszyn rolniczych.
Obsługuję maszyny, pojazdy i sprzęt niezbędny przy uprawie roślin lub hodowli zwierząt gospodarskich. Z ich pomocą orzę, bronuję, sieję, włókuję, nawożę, ścinam i sprzątam z pola zboże, trawy i rośliny okopowe, wykonuję opryski. W gospodarstwie hodowlanym do moich obowiązków należy np. utrzymanie w gotowości do pracy dojarek, taśmociągów z paszą czy automatycznych poideł.
Co powinnam umieć?
Muszę znać się na maszynach, urządzeniach i sprzęcie rolniczym oraz tworzących je mechanizmach, elementach i podzespołach, umieć diagnozować przyczyny usterek i usuwać je. Muszę też znać się na typach silników napędzających kombajny, traktory, opryskiwacze czy taśmociągi oraz wiedzieć, jak je konserwować i umieć wykonać drobne naprawy.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach transportowych, dużych gospodarstwach rolnych, serwisach sprzętu rolniczego, w kółkach rolniczych, spółdzielniach produkcji rolniczej, a także w firmach zajmujących się produkcją i serwisem maszyn rolniczych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.