Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Elektromechanik

Projektuję, montuję, diagnozuję i naprawiam maszyny oraz urządzenia elektryczne.

Elektromechanik

Projektuję, montuję, diagnozuję i naprawiam maszyny oraz urządzenia elektryczne.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo na co dzień mogę wykorzystywać moje zamiłowanie do majsterkowania i projektowania systemów związanych z elektrycznością. Mam szansę tworzyć zupełnie nowe urządzenia i maszyny elektryczne, i sprawdzać je w działaniu. Moje umiejętności przydają się też w życiu prywatnym, bo żaden sprzęt elektromechaniczny nie ma przede mną tajemnic - wszystko potrafię podłączyć i naprawić.

Czym się zajmuję?

Projektuję, buduję, na bieżąco obsługuję, konserwuję i naprawiam rozmaite maszyny i urządzenia elektryczne, takie jak sprzęt AGD, silniki elektryczne, transformatory, sygnalizatory i inne. Potrafię ocenić stan techniczny każdego urządzenia zasilanego energią elektryczną, diagnozować przyczyny usterek i usuwać je, wiem jak zamontować i zdemontować wszystkie podzespoły mechaniczne i elektryczne oraz jak sprawnie konserwować sprzęt pozostający pod moją opieką. Wykonuję też przeglądy okresowe, montuję i uruchamiam nowo zainstalowane maszyny.


Potrafię posługiwać się dokumentacją i rysunkiem technicznym, rozpoznaję poszczególne części maszyn na podstawie symboli graficznych, opisów, rysunków wykonawczych i wyglądu. Wiem, w jakiej kolejności należy montować i demontować poszczególne elementy silnika, układów sterowania, zasilania i regulacji, takie jak łożyska, przewietrzniki, uszczelniacze, osłony, tarcze łożyskowe, obudowy. Sprawnie posługuję się przyrządami pomiarowymi pozwalającymi mi ocenić, czy dane urządzenie lub maszyna dobrze działa, czy dostarczany im prąd ma odpowiednie napięcie i natężenie. Cały czas śledzę nowinki technologiczne, ponieważ branża elektromechaniczna wciąż się rozwija, a ja muszę nadążać za tymi zmianami.


Co powinienem umieć? 

Muszę potrafić identyfikować i klasyfikować materiały izolacyjne, przewodzące i magnetyczne stosowane w różnych urządzeniach oraz wiedzieć, które nadają się do budowy korpusów, wałów i innych elementów konstrukcyjnych, a które do uszczelniania, wyciszania czy izolacji poszczególnych elementów. Powinienem też znać wytrzymałość mechaniczną materiałów oraz ich odporność na czynniki fizyczne i chemiczne, takie jak wilgoć, zmiany temperatur czy zanieczyszczenia.


Muszę potrafić rozpoznawać rodzaje obwodów elektrycznych zasilających projektowane przeze mnie i montowane urządzenia, potrafić regulować parametry urządzeń zasilających i sterujących w maszynach elektrycznych.
Muszę znać się na substancjach chemicznych, których mogę bezpiecznie używać do czyszczenia i konserwacji maszyn i urządzeń elektrycznych.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • kreatywność,
  • spostrzegawczość,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • odpowiedzialność,
  • samodzielność,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się produkcją, eksploatacją lub naprawą sprzętu elektrycznego i elektrotechnicznego, w zakładach elektrycznych i elektrowniach. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.