Projektuję, montuję, diagnozuję i naprawiam maszyny oraz urządzenia elektryczne.
Projektuję, montuję, diagnozuję i naprawiam maszyny oraz urządzenia elektryczne.
Lubię moją pracę, bo na co dzień mogę wykorzystywać moje zamiłowanie do majsterkowania i projektowania systemów związanych z elektrycznością. Mam szansę tworzyć zupełnie nowe urządzenia i maszyny elektryczne, i sprawdzać je w działaniu. Moje umiejętności przydają się też w życiu prywatnym, bo żaden sprzęt elektromechaniczny nie ma przede mną tajemnic - wszystko potrafię podłączyć i naprawić.
Projektuję, buduję, na bieżąco obsługuję, konserwuję i naprawiam rozmaite maszyny i urządzenia elektryczne, takie jak sprzęt AGD, silniki elektryczne, transformatory, sygnalizatory i inne. Potrafię ocenić stan techniczny każdego urządzenia zasilanego energią elektryczną, diagnozować przyczyny usterek i usuwać je, wiem jak zamontować i zdemontować wszystkie podzespoły mechaniczne i elektryczne oraz jak sprawnie konserwować sprzęt pozostający pod moją opieką. Wykonuję też przeglądy okresowe, montuję i uruchamiam nowo zainstalowane maszyny.
Co powinnam umieć?
Muszę potrafić identyfikować i klasyfikować materiały izolacyjne, przewodzące i magnetyczne stosowane w różnych urządzeniach oraz wiedzieć, które nadają się do budowy korpusów, wałów i innych elementów konstrukcyjnych, a które do uszczelniania, wyciszania czy izolacji poszczególnych elementów. Powinnam też znać wytrzymałość mechaniczną materiałów oraz ich odporność na czynniki fizyczne i chemiczne, takie jak wilgoć, zmiany temperatur czy zanieczyszczenia.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się produkcją, eksploatacją lub naprawą sprzętu elektrycznego i elektrotechnicznego, w zakładach elektrycznych i elektrowniach. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.