ZAWÓD PRZYSZŁOŚCIZdjęcie zawodu
W. żeńska

Cyfrowy krawiec

Dopasowuję dla moich klientów ubrania wykorzystując cyfrowe narzędzia.

Cyfrowy krawiec

Dopasowuję dla moich klientów ubrania wykorzystując cyfrowe narzędzia.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Projektowanie i szycie ubrań to moja pasja. Cieszę się, że dzięki mnie klienci mogą nosić ubrania dopasowane do ich sylwetki, takie, w których dobrze się czują i pięknie wyglądają.

Czym się zajmuję?

Kupowanie gotowych ubrań powinno być szybsze i łatwiejsze, niż zamawianie stroju szytego na miarę. Rzeczywistość pokazuje jednak, że nie zawsze jest to prawdą. Chociaż popularne sieciówki i mniejsze firmy odzieżowe szyją ubrania w konkretnych rozmiarach, to znalezienie pasującej sukienki, koszuli, spodni i innych elementów garderoby staje się problemem dla sporej grupy klientów. Powodów jest wiele, np. spódnica rozmiaru M u jednego producenta odzieży ma inne wymiary niż u konkurencji, jedne firmy zawyżają, a inne zaniżają rozmiarówkę, rozmiary ubrań są zbyt wyidealizowane i nie uwzględniają wymiarów przeciętnego klienta. Warto więc skorzystać z pomocy cyfrowego krawca. Choć może to brzmieć jak pieśń przyszłości, to usługa wirtualnego mierzenia ubrań została już wprowadzona przez jedną z polskich firm odzieżowych.


Czym dokładnie się zajmuję? Najkrócej mówiąc szyję ubrania, które będą idealnie pasować na konkretną osobę, w dobranym do jej karnacji i sylwetki fasonie i kolorze. Na początku zdejmuję z klienta miarę. Dzięki nowoczesnej technologii może się to odbywać na odległość. Instruuję, jak potencjalny klient ma zmierzyć obwód w pasie, obwód klatki piersiowej, długość rękawów i inne potrzebne parametry i proszę go o przesłanie mi wyników tych pomiarów, albo korzystamy z aplikacji lub urządzenia skanującego, które robi to niejako za niego i do tego przeważnie dokładniej. W kolejnym etapie współpracy dowiaduję się, jakie ubranie chce kupić klient, jakie kolory, fasony i materiały go interesują. Na tej podstawie proponuję dopasowanie na miarę wybranego garnituru, bluzki, żakietu, czy spodni z oferty firmy odzieżowej, dla której pracuję, albo zaprojektowanie niepowtarzalnego, pojedynczego egzemplarza zgodnego z życzeniami. Mogę doradzać wybór stroju, który najlepiej podkreśli atuty i zatuszuje niedoskonałości sylwetki. Potem przystępuję do szycia odzieży. Mogę korzystać z gotowych elementów i tylko je dostosowywać do sylwetki klienta, albo wykrawać poszczególne części z beli materiału w oparciu o posiadane wymiary. Jeśli pracuję na gotowych elementach, to zwykle zwężam je albo skracam i dopasowuję. Pracę ułatwiają mi maszyny krawieckie, takie jak krajarki, pikówki, stębnówki, renderówki, dziurkarki, ryglówki, fastrygówki czy guzikarki, muszę więc potrafić sprawnie się nimi posługiwać, czyścić je, konserwować i usuwać drobne usterki. 
Gotowe ubrania wysyłam do klienta i czekam na ich akceptację. Jeśli użytkownik nie jest do końca zadowolony z efektów mojej pracy, odsyła mi garderobę z opisem, co należy poprawić. Jeśli korzysta z aplikacji lub skanera, może dokładnie pokazać, o jakie poprawki mu chodzi. Moim zadaniem jest takie dopasowanie odzieży, żeby klient był zadowolony. Mogę też doradzać w kwestii doboru pasujących dodatków, np. torebek, pasków, krawatów, obuwia, biżuterii. Zaletą korzystania z usług cyfrowego krawca jest też to, że tworzę bazę danych o moich klientach, więc z jednej strony nie muszą mierzyć się od nowa przed każdym zamówieniem, a z drugiej mogą na bieżąco aktualizować swoje wymiary, kiedy schudną lub przytyją. 


Co powinienem umieć? 

W mojej pracy istotna jest znajomość budowy ludzkiego ciała, bo pomaga mi projektować i szyć ubrania, które będą idealnie dopasowane do klientów noszących różne rozmiary oraz mających różne typy sylwetki. Muszę też umieć pracować z komputerem, obsługiwać programy graficzne, potrafić pracować ze skanerami 3D. 


Muszę dobrze znać matematykę, żeby móc rysować projekty nowych ubrań, kalkulować ilość materiału potrzebnego do uszycia garderoby w konkretnym rozmiarze, koszt uszycia sztuki odzieży w zależności od ceny i ilości użytych materiałów i dodatków. 
Przydaje mi się wiedza o właściwościach fizycznych różnych rodzajów tkanin, bo pomaga mi dobrać te, które najlepiej nadadzą się do uszycia konkretnej odzieży, na przykład sportowej albo wizytowej. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • samodzielność,
  • kreatywność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • zorganizowanie,
  • dokładność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • cierpliwość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę otworzyć własną działalność gospodarczą lub znaleźć zatrudnienie w firmach z branży odzieżowej. 


Źródła:

Cyfrowy krawiec, trener chatbotów,

Aplikacja z AI dobierze koszulę,

Jakie będą zawody przyszłości?


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.