Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista obsługi bankomatów

Dbam o sprawne działanie bankomatów. Montuję je, naprawiam, kiedy zdarzy się jakaś usterka i zabezpieczam przed złodziejami.

Specjalista obsługi bankomatów

Dbam o sprawne działanie bankomatów. Montuję je, naprawiam, kiedy zdarzy się jakaś usterka i zabezpieczam przed złodziejami.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy posiadacze kart debetowych mogą bez przeszkód korzystać z bankomatów dobrze zabezpieczonych przed atakami hakerów, swobodnie wpłacać i wypłacać pieniądze oraz sprawdzać dostępność środków na koncie.

Czym się zajmuję?

Montuję bankomaty w wyznaczonych miejscach i dbam o ich sprawne działanie oraz właściwe zabezpieczenie przed złodziejami. Oczywiście nie mogę przeciwdziałać wszystkich rodzajom ataków. Bankomaty bywają wysadzane środkami wybuchowymi, wyrywane ze ścian ciągnikiem, rozbijane kilofem albo cięte palnikiem - w tym przypadku powodzenie lub niepowodzenie złodziei zależy od tego, czy konstrukcja maszyny przetrwa ich atak. 


Ja mogę zadbać tylko o to, aby takie urządzenia były odporne na ataki hakerskie. Robię to instalując odpowiednie programy zabezpieczające, szyfrujące dane kont klientów: pin, numer konta, saldo, oraz dbając o to, aby kable sieciowe biegnące z bankomatu do routera nie były łatwo dostępne dla kogoś, kto mógłby się do nich podpiąć i w ten sposób uzyskać dostęp do komputera bankomatu. 
Zajmuję się planowanymi i interwencyjnymi przeglądami - naprawami usterek, konserwacją i kontrolą pracy urządzeń. Montuję i demontuję dodatkowe akcesoria, kontroluję łączność urządzeń z siecią. 


Co powinienem umieć?

Muszę znać się na informatyce, bo instaluję i konfiguruję serwery, i to na sprzęcie wyposażonym w różnego typu platformy i systemy operacyjne, montuję zdalne terminale, konfiguruję sieciowe urządzenia, dzięki którym bankomaty mają dostęp do internetu, takie jak routery, firewalle, pochodzące od różnych producentów. Wgrywam i aktualizuję oprogramowanie użytkowe, montuję okablowanie zapewniające dopływ prądu. 


Muszę znać się na elektronicznych elementach używanych w bankomatach, wiedzieć, do czego służą, potrafić je montować, konserwować, ustawiać odpowiednie parametry oraz usuwać ewentualne awarie i usterki. Nie zawsze muszę osobiście jechać na miejsce awarii, czasem wystarczy poinstruować przez telefon obsługę banku, co i jak mają zrobić, aby ją usunąć. Zresztą uczę też pracowników banków, jak należy prawidłowo obsługiwać bankomaty i dbać o ich bezpieczeństwo, np. nie zostawiać haseł dostępu zaraz za pierwszymi drzwiczkami bankomatu, które zwykle nie są wyposażone w czujnik alarmowy i pełnią raczej funkcję ozdoby zasłaniającej drzwi sejfu, nie uzupełniać pieniędzy w bankomacie w obecności klientów. 
Znajomość podstaw matematyki pozwala mi np. obliczać, ile i jakich kabli oraz innego sprzętu będę potrzebować, żeby zainstalować bankomat w wybranym miejscu i podpiąć go do prądu oraz do internetu. 
Bankomaty są elektronicznymi urządzeniami zasilanymi energią elektryczną, muszę więc znać się na fizyce i technice, rozpoznawać układy elektryczne i elektroniczne oraz ich poszczególne elementy, wiedzieć jak je połączyć, żeby działały sprawnie i bezpiecznie. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • opanowanie,
  • samodzielność,
  • kreatywność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach produkujących bankomaty lub w bankach.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.