ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Higienistka stomatologiczna

Uczę dzieci i dorosłych, jak prawidłowo dbać o zęby; pomagam stomatologowi.

Higienistka stomatologiczna

Uczę dzieci i dorosłych, jak prawidłowo dbać o zęby; pomagam stomatologowi.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mnie dzieci i dorośli wiedzą, jak zapewnić sobie zdrowy i piękny uśmiech. Mogę znaleźć pracę w prywatnych i publicznych gabinetach, poradniach i klinikach stomatologicznych oraz gabinetach profilaktyki zdrowotnej działających przy przedszkolach i szkołach.

Czym się zajmuję?

Zajmuję się przede wszystkim promocją zdrowia jamy ustnej. Prowadzę więc pogadanki instruktażowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz indywidualne konsultacje z pacjentami w gabinecie dentystycznym, w którym pracuję. Uczę, jak właściwie dbać o zęby i higienę jamy ustnej, pomagam dobrać odpowiednie środki do pielęgnacji jamy ustnej, np. pasty do zębów, szczoteczki o odpowiedniej twardości, nici dentystyczne, irygatory, płukanki, pokazuję właściwe techniki szczotkowania oraz nitkowania zębów, a także podpowiadam, co jeść, żeby mieć zdrowy, ładny uśmiech. Chodzi m.in. o spożywanie tzw. pokarmów oczyszczających: jabłko, marchew, rzodkiewka, kalarepa, orzechy, twarde sery, które działają trochę jak szczoteczka i usuwają miękkie naloty, gdy po posiłku nie mamy możliwości umyć zębów. 


Organizuję i nadzoruję akcje fluoryzowania zębów w szkołach, przedszkolach i żłobkach, aby pomóc dzieciom unikać próchnicy. Stosuję u pacjentów właściwe preparaty do płukania jamy ustnej przed i po zabiegach, laki, lakiery fluorowe i inne środki farmakologiczne. Na zlecenie lekarza stomatologa, z którym współpracuję, wykonuję zabiegi higieniczno-profilaktyczne, takie jak lakowanie, czyli uszczelnianie bruzd w zębach trzonowych i przedtrzonowych u dzieci, lakierowanie, czyli pokrywanie zębów warstwą lakieru o wysokim stężeniu fluoru, skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie, czyli usuwanie osadu i przebarwień specjalnym narzędziem - piaskarką, czy polerowanie. 
Mogę też asystować lekarzowi dentyście i wykańczać - polerować wypełnienia amalgamatowe u dzieci i młodzieży. Poza tym zajmuję się organizacją pracy gabinetu stomatologicznego: przygotowuję stanowisko pracy lekarza dentysty oraz na bieżąco konserwuję sprzęt, sterylizuję narzędzia, prowadzę dokumentację związaną z funkcjonowaniem gabinetu. 


Co powinnam umieć?

Muszę znać się na anatomii głowy i szyi, ze szczególnym uwzględnieniem jamy ustnej, żeby przystępnie wyjaśniać pacjentom przyczyny i objawy chorób narządu żucia.  Muszę znać choroby jamy ustnej oraz zębów, wiedzieć, jak należy je leczyć i jak im zapobiegać, umieć oceniać stan uzębienia i jamy ustnej oraz potrafić udzielać pierwszej pomocy, na wypadek gdyby któryś z pacjentów nagle źle się poczuł. 


W mojej pracy istotna jest wiedza z chemii, szczególnie o środkach chemicznych używanych do czyszczenia, lakowania, fluoryzacji, lakierowania zębów, żeby potrafić je bezpiecznie stosować. Bardzo ważna jest też umiejętność posługiwania się środkami służącymi do utrzymywania czystości w gabinecie stomatologicznym. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • cierpliwość,
  • wyrozumiałość,
  • sumienność,
  • odpowiedzialność,
  • opanowanie,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • umiejętność pracy w zespole.

Gdzie mogę pracować?

Mogę znaleźć zatrudnienie w gabinetach stomatologicznych, laboratoriach inżynierii dentystycznej, w poradniach i ośrodkach zdrowia.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.