Zdjęcie zawodu
W. męska

Kosmetolożka

Wykonuję zabiegi kosmetyczne, dbam o stan skóry, włosów i paznokci klientów.

Kosmetolożka

Wykonuję zabiegi kosmetyczne, dbam o stan skóry, włosów i paznokci klientów.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo jestem na bieżąco z nowinkami kosmetycznymi, a dla moich znajomych jestem autorytetem w kwestiach zdrowia i urody.

Czym się zajmuję?

Dbam o dobry wygląd i zdrowie skóry moich klientów. Często współpracuję z dermatologami, chirurgami plastycznymi i lekarzami zajmującymi się medycyną estetyczną. Proponuję swoim klientom odpowiednie zabiegi kosmetyczne, lecznicze i upiększające uwzględniając wskazania i przeciwwskazania do ich wykonania. Tu bardzo przydaje się zdobyta na studiach wiedza z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, mikrobiologii, alergologii czy farmakologii. Bardzo dobrze znam się na metodach odnowy biologicznej, masażu leczniczym, opóźnianiu procesów starzenia się skóry. Jeśli pracuję w salonie kosmetycznym, muszę znać się na obsłudze specjalistycznych urządzeń wykorzystywanych do poprawiania urody i usuwania niedoskonałości. 


Zalecam też klientom zabiegi do wykonania w domu, dlatego bardzo ważne jest, żebym potrafiła przekonująco wyjaśnić im, co mają robić, żeby osiągnąć optymalne efekty. Muszę znać się także na dietetyce, gdyż często to właśnie błędy w odżywianiu i stylu życia osłabiają kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Kolejnym ważnym elementem mojej pracy jest dobór kosmetyków dopasowanych do potrzeb moich klientów, muszę więc bardzo dobrze znać chemię i biologię, szczególnie roślin. Dzięki nim potrafię określić jak używane w kosmetykach substancje wpływają na skórę człowieka. Ta wiedza przydaje się też, jeśli zamierzam pracować w laboratorium przy tworzeniu i produkcji zupełnie nowych kosmetyków albo przy ich testowaniu. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać substancje wchodzące w skład kosmetyków, wiedzieć jak ze sobą reagują i w jakich warunkach są stabilne oraz znać ich wpływ na organizm człowieka. 


Muszę znać funkcjonowanie organizmu człowieka, żeby dobrać odpowiednie zabiegi poprawiające kondycję skóry. 
Muszę znać fizykę, żeby wiedzieć, jak komponować nowe kosmetyki w oparciu o właściwości fizyczne wchodzących w ich skład substancji. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • wyczucie estetyki,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • cierpliwość,
  • wyrozumiałość,
  • empatia,
  • dokładność,
  • sumienność,
  • samodzielność,
  • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować w salonie kosmetycznym albo prowadzić własny. Dzięki ukończonym studiom mam też możliwość pracy w firmie kosmetycznej albo w szkole zawodowej jako nauczycielka zawodu.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.