Zdjęcie zawodu
W. żeńska

HR Business Partner

Wspieram zarząd firmy w sprawnym zarządzaniu pracownikami.

HR Business Partner

Wspieram zarząd firmy w sprawnym zarządzaniu pracownikami.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki moim działaniom firma zyskuje najlepszych pracowników, pracownicy mają zapewnione dobre warunki, jasno określoną ścieżkę awansu, mogą rozwijać swoje umiejętności i podnosić kwalifikacje. Pracują więc z większym zaangażowaniem, co przekłada się na sukces całego przedsiębiorstwa. Rola HR Business Partnera jest niezmiernie ciekawa z uwagi na bardzo szeroki zakres odpowiedzialności, który dotyka niemal wszystkich procesów HR. HR Business Partner to partner dla biznesu, który uczestniczy w podejmowaniu strategicznych decyzji mających wpływ na funkcjonowanie danego obszaru biznesowego/organizacji.

Czym się zajmuję?

Jako HR Business Partner wspólnie z innymi menedżerami uczestniczę w rozwoju firmy. Podpowiadam zarządowi pomysły na to, jak efektywnie zarządzać zespołem pracowników, ale nie tylko. Interesuję się też marketingiem, komunikacją z kontrahentami, optymalizacją kosztów, czyli zwiększaniem zysków firmy. Wyszukuję i pomagam pozyskać do firmy osoby posiadające odpowiednie umiejętności, np. programowanie w konkretnych językach, zarządzanie projektami czy biegłą znajomość języków obcych. Za sukcesem firmy stoją przecież jej pracownicy, a ci przeglądając oferty pracy coraz bardziej zwracają uwagę nie tylko na dobre wynagrodzenie, ale i dodatkowe korzyści, np. możliwość pracy zdalnej, w niepełnym wymiarze czy też w nietypowych godzinach. 


Jako HR Business Partner, szukając nowych pracowników będę proponował szefostwu firmy dopasowanie warunków pracy do oczekiwań najlepszych kandydatów. Oczywiście, robię to biorąc pod uwagę specyfikę pracy przedsiębiorstwa. Na przykład, jeśli szukam kandydata na stanowisko związane z intensywnymi kontaktami z filią na innym kontynencie, w innej strefie czasowej, nie mogę zatrudnić osoby, która nie będzie dyspozycyjna w nietypowych godzinach pracy. W dużych organizacjach jest kilku HR Business Partnerów, którzy zajmują się konkretnymi obszarami biznesowymi, np. obszarem IT, produkcją.
Kiedy firma zdecyduje się zatrudnić pracownika, do mnie należy tak zwany \"onboarding\", czyli przygotowanie go do podjęcia pracy na nowym stanowisku. Podpisujemy odpowiednie dokumenty, zapoznaję nową osobę z przełożonymi i współpracownikami oraz udzielam informacji o tym, kto, kiedy i do jakich obowiązków będzie ją wdrażać. Aby pracownicy zatrudnieni w firmie byli zmotywowani, optymistycznie nastawieni i efektywni, staram się zorganizować im przyjazne środowisko pracy. Chodzi nie tylko o wygodną przestrzeń w biurze, czy miejsce na zjedzenie posiłku, ale także o dostrzeganie i zaspokajanie indywidualnych potrzeb. Może to być na przykład przeniesienie pracownika do innego działu, bo chciałby zajmować się czymś innym, organizowanie dla chętnych kursów i szkoleń, czy pomoc w studiach podyplomowych. 
Pomagam opracowywać ścieżki rozwoju pracowników, procedury awansów, ustalać nazwy stanowisk i wysokość pensji za konkretną pracę. Do moich zadań należy też doradztwo przy zwalnianiu pracowników. Instruuję menedżerów, w jaki sposób mają przeprowadzać rozmowy, uczę ich, czego nie powinni mówić, jak mają reagować, jeśli zwalniany zacznie płakać, krzyczeć, zachowywać się agresywnie. To istotne, bo ludzie różnie reagują na taką stresującą informację. 
Rozmawiam też z osobami, które same zdecydowały się odejść z firmy. Staram się poznać powody ich decyzji i wybadać, jak są nastawieni do przedsiębiorstwa, czy byliby skłonni w przyszłości znów się tutaj zatrudnić albo polecić kogoś innego. Wspieram menedżerów podczas rozwiązywania konfliktów pomiędzy pracownikami oraz między kadrą zarządzającą a pracownikami. Obserwuję, jak radzą sobie inne firmy, jakie są trendy, co się dzieje na świecie, z czym przyjdzie się zmierzyć firmie, której doradzam. 


Co powinienem umieć?

W mojej pracy istotna jest znajomość języka angielskiego, bo w wielu firmach pracują osoby pochodzące z różnych krajów i angielski jest językiem, w którym wszyscy się porozumiewają, angielski pozwala mi też szukać w sieci światowych nowinek z mojej branży, czytać anglojęzyczną literaturę fachową oraz znaleźć dobrą pracę w wielonarodowych korporacjach. 


Muszę znać przepisy prawa pracy, żeby móc oceniać, czy w firmie, której pomagam w zarządzaniu pracownikami, są należycie przestrzegane. 
Kluczowa jest szeroka wiedza i doświadczenie w procesach HR. Powinienem umieć rekrutować, projektować procesy rozwojowe, rozumieć biznesowe KPI i umieć z nimi pracować. W tej roli sprawdzi się osoba o szerokich horyzontach, która ma ciągły apetyt na uczenie się – ważny jest tzw. potencjał rozwojowy. Bardzo przydaje się też wiedza z zakresu psychologii, zarządzania, finansów. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • otwartość na zmiany,
  • kreatywność,
  • spostrzegawczość,
  • komunikatywność,
  • umiejętność aktywnego słuchania,
  • sumienność,
  • odporność na stres,
  • asertywność,
  • zarządzanie sobą w czasie,
  • umiejętność budowania relacji,
  • umiejętność analitycznego myślenia, ponieważ biznes cenni pracę na liczbach, argumentach biznesowych,
  • umiejętność przekonywania do swoich racji,
  • zdolności mediacyjne, negocjacyjne, coachingowe,
  • umiejętność dzielenia się wiedzą,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • podzielność uwagi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach z różnych branż.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.