Planuję i prowadzę zajęcia sportowe oraz usprawniające z osobami z niepełnosprawnościami.
Planuję i prowadzę zajęcia sportowe oraz usprawniające z osobami z niepełnosprawnościami.
Pracując w ośrodkach i klubach sportowych, placówkach oświatowych, siłowniach, ośrodkach terapii zajęciowej, pomagam osobom z niepełnosprawnością odkryć radość i satysfakcję płynącą z uprawiania sportu, poprawić sprawność fizyczną, przezwyciężać lęk,… Cieszę się, kiedy dzięki moim zajęciom uczą się pokonywać swoje ograniczenia, odzyskują wiarę we własne siły i odnoszą sukcesy w uprawianych dyscyplinach.
Osoby z niepełnosprawnością mogą z powodzeniem uprawiać różne dziedziny sportu i odnosić w nich nawet międzynarodowe sukcesy. Żeby treningi były dostosowane do ich możliwości, a zarazem rozwijające, potrzebują pomocy instruktora takiego, jak ja. Jak wygląda moja praca? Planuję i prowadzę zajęcia sportowe z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Mogą to być np. osoby po amputacjach, urazach kręgosłupa ale też z porażeniem mózgowym czy zespołem Downa. Takie zajęcia pomagają uwierzyć we własne siły, odzyskać radość życia, integrować się z innymi, ale także jeździć na zawody i zdobywać trofea w swojej dyscyplinie i kategorii.
Co powinienem umieć?
Muszę znać anatomię i fizjologię człowieka, rodzaje niepełnosprawności oraz wynikające z nich ograniczenia fizyczne moich podopiecznych. Muszę także znać się na trenowanej dyscyplinie sportu, potrafić wykonywać wszystkie ćwiczenia oraz znać przepisy obowiązujące zawodników, zasady BHP, przeciwpożarowe i ochrony środowiska, których należy przestrzegać podczas zajęć.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w klubach i ośrodkach sportowych, siłowniach, placówkach oświatowych, ośrodkach terapii zajęciowej.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.