Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Monter konstrukcji stalowych

Montuję stalowe konstrukcje hal przemysłowych, zbiorników, pomostów, wież, masztów.

Monter konstrukcji stalowych

Montuję stalowe konstrukcje hal przemysłowych, zbiorników, pomostów, wież, masztów.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy powstają solidne i trwałe stalowe konstrukcje hal produkcyjnych, magazynów, wież, masztów. Montaż takiej konstrukcji trwa szybciej niż np. murowanie, jest tańszy, a sam obiekt - bardzo odporny na niekorzystne warunki. Można go też łatwo zdemontować bez zniszczenia i np. przenieść w inne miejsce, co pozwala na ponowne wykorzystanie surowców i materiałów z korzyścią dla środowiska.

Czym się zajmuję?

Zajmuję się montowaniem metalowych konstrukcji: hal przemysłowych, zbiorników, pomostów, stalowych słupów, rusztowań, wież i masztów, a nawet okrętów czy wyciągów górniczych, z elementów lub prefabrykatów. Przed przystąpieniem do pracy zapoznaję się z projektem obiektu, który mam montować, i jego specyfikacją techniczną, muszę więc znać się na rysunku technicznym. Znam rodzaje materiałów, z jakich wykonane są elementy konstrukcji i wiem, w jaki sposób najlepiej je ze sobą łączyć: nitowanie, spawanie, stosowanie połączeń śrubowych, żeby gotowy obiekt był trwały i solidny. Zanim przystąpię do łączenia poszczególnych elementów, najpierw wstępnie mocuję je do siebie, aby zapewnić im stabilną pozycję. Potrafię także stawiać i demontować rusztowania umożliwiające pracę na wysokości. 


Mogę się też zajmować budową okrętów, montażem wyciągów górniczych i innych konstrukcji tego typu. Potrafię też dobierać, zakładać i zdejmować zabezpieczenia, jakie stosuje się, aby stalowe elementy nie uległy uszkodzeniu podczas transportu. Po wykonaniu prac montażowych oceniam dokładność wykonanych połączeń i zgodność z dokumentacją, sprawdzam też, czy ewentualne odchylenie montażu mieści się w dopuszczalnych normach. Oprócz tego zajmuję się naprawianiem uszkodzonych konstrukcji stalowych i demontażem tych, które przeznaczono do rozbiórki. Do moich obowiązków należy rozliczanie zużytych materiałów i czasu pracy, przydaje mi się więc znajomość matematyki. 


Co powinienem umieć?

W tym zawodzie niezbędna jest wiedza z fizyki, bo muszę znać właściwości metali i ich stopów, z których wykonane są elementy budowanych przeze mnie konstrukcji, umieć obliczać dopuszczalne naprężenia, wiedzieć, jak konstrukcja reaguje na zmiany temperatury. Przydaje mi się też ona podczas obsługiwania aparatów do spawania. 


Muszę mieć dobre zdrowie, siłę i kondycję, ponieważ montowanie konstrukcji stalowych to ciężka praca fizyczna, którą wykonuję często na znacznej wysokości, bez względu na niekorzystną pogodę: deszcz, wiatr, upał.
Do montowania elementów konstrukcji stalowej w jedną całość używam różnych narzędzi, urządzeń i przyrządów pomiarowych, takich jak młotki, pilniki, klucze nasadowe, wiertarki, szlifierki, spawarki, lewarki, wyciągi, poziomice zwykłe i laserowe, suwmiarki. Muszę więc wiedzieć, do czego służą i potrafić sprawnie się nimi posługiwać. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • samodzielność,
  • opanowanie,
  • spostrzegawczość,
  • sumienność,
  • zdolność do pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych.


Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się budową mostów, słupów, masztów, wież, hal przemysłowych i innych stalowych konstrukcji. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.