Na zlecenie wierzycieli odzyskuję pieniądze od osób, które nie spłacają pożyczek, zalegają z opłacaniem rachunków, itp.
Na zlecenie wierzycieli odzyskuję pieniądze od osób, które nie spłacają pożyczek, zalegają z opłacaniem rachunków, itp.
Dzięki mojej pracy wierzyciele odzyskują należne im pieniądze, a dłużnicy mogą spłacać długi w sposób, który nie rujnuje im życia i uniknąć postępowania sądowego. Rozwijając swoje umiejętności i podnosząc kwalifikacje podczas rozmaitych szkoleń mogę awansować na wyższe stanowiska, a w końcu założyć własną firmę.
Windykator, choć może kojarzyć się z windą, ma zupełnie inne zadania. Jak w praktyce wygląda moja praca? Firma, bank, albo jakaś instytucja wynajmują mnie, żeby odzyskać od dłużnika pieniądze, które jest im winien, najlepiej bez potrzeby odwoływania się do sądu. Chodzi o to, żebym w sposób zgodny z prawem skłonił dłużnika do jak najszybszej spłaty zadłużenia. Niektórzy myślą, że windykator zajmuje się tym samym, czym komornik, czyli że np. może przyjść do ich domu i zabrać im wartościowe przedmioty na poczet długów. W rzeczywistości windykator ma inne obowiązki, a ich dokładny zakres zależy od tego, na jakim stanowisku pracuje. Jeśli specjalizuję się w tzw. zarządzaniu procesami windykacyjnymi, nadzoruję odzyskiwanie długów: sprawdzam, jakie zaległości dłużnicy już spłacili, a jakich jeszcze nie, wysyłam do nich wezwania do zapłaty, przekazuję sprawy do rejestru dłużników lub zamieszczam długi na giełdach wierzytelności: to miejsca lub systemy komputerowe, gdzie wierzyciele wystawiają na sprzedaż długi swoich klientów, typuję sprawy do windykacji telefonicznej, terenowej lub do postępowania sądowo-egzekucyjnego.
Co powinienem umieć?
W mojej pracy istotna jest znajomość prawa, zwłaszcza finansowego, przepisów dotyczących postępowania cywilnego, umów cywilno-prawnych, zasad wpisywania do rejestru dłużników, kierowania spraw na drogę sądowo-egzekucyjną, kompletowania niezbędnej dokumentacji, itp. Muszę znać zasady organizacji pracy firmy windykacyjnej oraz rodzaje dokumentów i sposób ich obiegu; potrafić negocjować z dłużnikiem spłatę zadłużenia i skutecznie motywować go do oddania pożyczonych pieniędzy oraz przygotowywać plan postępowania windykacyjnego dopasowany do stanu majątku dłużnika.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w bankach lub w firmach windykacyjnych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.