Zdjęcie zawodu
W. męska

Choreografka

Tworzę choreografie do przedstawień baletowych, filmów, musicali, itp.

Choreografka

Tworzę choreografie do przedstawień baletowych, filmów, musicali, itp.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy widzowie mogą podziwiać piękno tańca i możliwości ludzkiego ciała. Układy, które tworzę dostarczają niezapomnianych emocji, a tancerzom, sportowcom i innym artystom pozwalają rozwijać umiejętności, zyskiwać uznanie i poklask.

Czym się zajmuję?

Oglądając przedstawienie baletowe, taneczną scenę musicalu albo łyżwiarza w tańcu na lodzie podziwiamy nie tylko grację, umiejętności techniczne czy piękne kostiumy wykonawców. Ważne jest też, aby ich ruchy były harmonijne, zgrane ze sobą i płynnie przechodziły jeden w drugi, a przy tym wykorzystywały dostępną przestrzeń i scenografię. Aby taniec, walka albo układ gimnastyczny podobał się widzom, potrzebny jest talent i praca specjalistki takiej, jak ja, czyli choreografki. 


Czym dokładnie się zajmuję? Tworzę koncepcje układów tanecznych lub ruchowych, dopasowuję ruchy tancerzy czy sportowców do odpowiednio dobranych lub specjalnie skomponowanych na daną okazję utworów muzycznych w taki sposób, żeby oddawały nastrój melodii i podkreślały jej rytm, czyli metrum. Jeśli tworzę układy choreograficzne na potrzeby adaptacji książek, sztuk teatralnych albo poezji, muszę dobierać ruchy tancerzy tak, aby jak najlepiej oddawały emocje i uczucia zawarte w oryginale interpretowanych utworów literackich. Opracowuję szczegółowe partie dla każdego z uczestników, określając kiedy i jakie ewolucje, kroki, obroty, skoki, gesty ma wykonywać i jak powinno to być zgrane z tym, co robią inni na scenie czy w danym ujęciu. 
Podczas prób oceniam ruchy uczestników, sprawdzam jak ze sobą współpracują, słucham ich sugestii i wprowadzam ewentualne korekty układów tanecznych lub ruchowych. Współpracuję też ze scenografem i wspólnie z nim ustalam, jak będą wyglądać rekwizyty i scenografia oraz kostiumy w konkretnym widowisku artystycznym. 


Co powinnam umieć?

Żeby dobrze wykonywać swoją pracę, muszę znać się na anatomii i fizjologii człowieka, wiedzieć, jakie są możliwości ludzkiego aparatu ruchu, oceniać sprawność fizyczną tancerzy lub sportowców i dopasowywać figury do ich możliwości. Ta wiedza pozwala mi też podpowiadać artystom, z którymi pracuję, jakie ćwiczenia powinni wykonywać, aby poprawić kondycję, gibkość i sprawność mięśni i rozwijać swoje umiejętności. Bardzo ważna jest też wiedza o najlepszych sposobach regeneracji organizmu po wielogodzinnych próbach i występach. 


Sama też muszę mieć świetną kondycję fizyczną, silne mięśnie, elastyczne stawy i ścięgna, mieć świetny słuch muzyczny, wyczucie rytmu i potrafić tańczyć. Bez tego nie zaprezentowałabym przecież trenowanym przeze mnie artystom figur z choreografii, którą opracowuję. 
W mojej pracy mam do czynienia z różnymi stylami tańca: klasycznym, współczesnym, jazzowym, nowoczesnym, tańcami narodowymi - czasem łączę je ze sobą, a czasem tworzę choreografię opartą tylko na jednym konkretnym stylu. Dlatego muszę świetnie znać zasady i techniki różnych stylów tańca, wszystkie kroki i figury taneczne oraz potrafić oceniać, czy tancerze wykonują je poprawnie. 
Podobnie w przypadku choreografii akrobatycznych czy do pokazów sztuk walki muszę wiedzieć, jakie figury czy elementy muszą znaleźć się w programie, czy są jakieś specjalne zasady ich łączenia, albo następstwa po sobie. 
Sukces przedstawienia w ogromnym stopniu zależy od zaangażowania artystów, dlatego muszę znać się na pedagogice, żeby wiedzieć, w jaki sposób motywować ich do właściwego wykonywania poszczególnych figur i całych układów ruchowych.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • kreatywność,
  • spostrzegawczość,
  • zaangażowanie,
  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • umiejętność współpracy z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie między innymi w teatrze, operze, stacji telewizyjnej, szkole tańca.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.