Zajmuję się skupem i sprzedażą przedmiotów sztuki dawnej.
Dzięki mojej pracy klienci mogą korzystnie sprzedać posiadane zabytki albo kupić ciekawe artefakty, które wzbogacą ich domy i mieszkania, a także mogą być dobrą inwestycją finansową.
Jako antykwariusz zajmuję się kupnem i sprzedażą zabytkowych przedmiotów: książek, rękopisów, druków, obrazów, rzeźb, porcelany, szkła, gobelinów, mebli. Potencjalnym kupującym udzielam informacji o znajdujących się w sklepie rzeczach, które mogłyby ich zainteresować. Od sprzedających staram się dowiedzieć jak najwięcej o przyniesionych przedmiotach. Czasem są to rzeczy odziedziczone w spadku, albo zakupione na pchlim targu, a moi klienci nie mają pojęcia, jaka jest ich historia. Wtedy ustalenie danych jest moim zadaniem.
Co powinienem umieć?
Muszę znać historię sztuki oraz style charakterystyczne dla każdej epoki historycznej, od starożytności do współczesności i wiedzieć, jakie techniki wykorzystywali w swojej twórczości konkretni artyści: malarze, graficy, rzeźbiarze, stolarze. Muszę potrafić oceniając stan zachowania zabytkowego obiektu odróżnić jego pierwotną materię od późniejszych przeróbek i uzupełnień, umieć odróżniać zabytkowe dzieło od obiektu sztucznie postarzonego, a dzieło oryginalne i niepowtarzalne od tego, które było masowo wytwarzane. Muszę umieć rozpoznawać podpisy znanych artystów i sygnatury manufaktur rzemieślniczych.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Zwykle pracuję w specjalistycznych sklepach: antykwariatach, domach aukcyjnych, galeriach.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.