Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Intendent

Odpowiadam za zaopatrzenie stołówek i innych placówek gastronomicznych w żywność oraz układam plany żywieniowe.

Intendent

Odpowiadam za zaopatrzenie stołówek i innych placówek gastronomicznych w żywność oraz układam plany żywieniowe.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Mam możliwość znalezienia pracy wszędzie tam, gdzie trzeba zorganizować posiłki dla wielu osób. Dzięki mnie organizacja pracy kuchni odbywa się sprawnie, zamawiane towary są dobrej jakości, a posiłki smaczne i zbilansowane.

Czym się zajmuję?

Jako intendent przede wszystkim układam plany żywieniowe albo jadłospisy. Pilnuję, żeby przygotowywane w mojej placówce potrawy były smaczne, a używane produkty - świeże i wysokiej jakości. Przygotowuję dzienne raporty żywieniowe, pokazujące, ile kalorii dostarcza każdy z posiłków, czy nie ma w nim za dużo cukru, tłuszczu albo soli i czy dostarcza odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów. Jeśli pracuję w placówkach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży: szkoły, przedszkola, żłobki, bursy szkolne, muszę też dbać o to, by moje jadłospisy były zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. i jego załącznikiem 2, dotyczącym wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach. 


Do moich zadań należy też zaopatrzenie placówki w artykuły spożywcze. Obliczam zapotrzebowanie na poszczególne produkty, sprawdzam zapasy w magazynie i zamawiam to, co będzie potrzebne, ustalając wielkość i termin dostaw tak, aby surowce, produkty i półprodukty dotarły na miejsce zanim będziemy chcieli ugotować z nich konkretne dania. Wprowadzam do systemu komputerowego faktury za zakupy, ewidencjonuję towary wydawane z magazynu. Korzystam przy tym z programów komputerowych pomagających mi składać zamówienia, sprawdzać stan magazynu. Ważna jest także cena - muszę więc zapoznawać się z ofertami różnych dostawców i wybierać te najbardziej korzystne, a do tego przydaje mi się znajomość obsługi komputera. 
Przygotowuję też miesięczne, kwartalne oraz roczne rozliczenia finansowe dokonywanych zakupów. Wymagana jest umiejętność pobierania i rozliczania zaliczek, naliczanie i przyjmowanie opłat za żywienie, zabezpieczanie środków pieniężnych. Czasem można wynegocjować lepszą cenę albo szybszą dostawę, zwłaszcza jeśli jest się stałym klientem, dlatego dbam o nawiązywanie i utrzymywanie dobrych kontaktów z dostawcami. Dokładnie sprawdzam jakość dostarczonego towaru, co jest istotne zwłaszcza w przypadku produktów, które szybko się psują. 
Wiem, w jakich warunkach, np. temperatura, wilgotność, należy przechowywać w magazynie zakupione towary, żeby jak najdłużej zachowywały wysoką jakość, świeżość i wartości odżywcze. Regularnie też kontroluję stan produktów w magazynie i daty przydatności do spożycia, żeby mieć pewność, że do kuchni nie trafią towary przeterminowane. Mam obowiązek prowadzenia dokumentacji sanitarnej wg zasad GMP, czyli dobrej praktyki produkcyjnej, i GHP, czyli dobrej praktyki higienicznej, oraz procedur sanitarnych, w tym HACCAP, które są skrupulatnie kontrolowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną. 


Co powinienem umieć?

Muszę znać podstawy dietetyki, potrafić obliczać kaloryczność posiłków, stawkę żywieniową, czyli kwotę, jaką przeznacza się na przygotowanie jednego posiłku albo całodniowego wyżywienia, i ilość składników odżywczych w produktach żywnościowych - dlatego przydaje mi się znajomość matematyki. 


Muszę potrafić opracowywać jadłospisy dopasowane do potrzeb konsumentów w różnym wieku oraz nadzorować pracę kucharzy, żeby sprawdzać, czy prawidłowo wykorzystują produkty spożywcze, poddają je odpowiedniej obróbce, np. nie smażą w zbyt wysokiej temperaturze albo nie gotują zbyt długo, i właściwie przyprawiają, np. unikając nadmiernej ilości soli albo cukru. 
W mojej pracy przydaje się też znajomość składu chemicznego produktów spożywczych, dodatków do żywności, sztucznych i naturalnych konserwantów i barwników, to istotne przy układaniu jadłospisów dla osób uczulonych na jakieś substancje.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • kreatywność,
  • konsekwentność,
  • dokładność,
  • sumienność,
  • wytrwałość,
  • cierpliwość,
  • operatywność,
  • otwartość na zmiany,
  • zamiłowanie dla ładu,
  • zainteresowania techniczne.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w szkołach, przedszkolach, internatach, ośrodkach kolonijnych, hotelach, restauracjach, na statkach morskich. Mogę też pracować w działach zaopatrzenia albo administracyjno-gospodarczych w straży pożarnej, policji, wojsku, służbie więziennej. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.