Zdjęcie zawodu
W. męska

Antykwariuszka

Zajmuję się skupem i sprzedażą przedmiotów sztuki dawnej.

Antykwariuszka

Zajmuję się skupem i sprzedażą przedmiotów sztuki dawnej.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy klienci mogą korzystnie sprzedać posiadane zabytki albo kupić ciekawe artefakty, które wzbogacą ich domy i mieszkania, a także mogą być dobrą inwestycją finansową.

Czym się zajmuję?

Jako antykwariuszka zajmuję się kupnem i sprzedażą zabytkowych przedmiotów: książek, rękopisów, druków, obrazów, rzeźb, porcelany, szkła, gobelinów, mebli. Potencjalnym kupującym udzielam informacji o znajdujących się w sklepie rzeczach, które mogłyby ich zainteresować. Od sprzedających staram się dowiedzieć jak najwięcej o przyniesionych przedmiotach. Czasem są to rzeczy odziedziczone w spadku, albo zakupione na pchlim targu, a moi klienci nie mają pojęcia, jaka jest ich historia. Wtedy ustalenie danych jest moim zadaniem. 


Interesuje mnie, kiedy powstał dany przedmiot albo dzieło sztuki, kto jest jego autorem, jaki styl reprezentuje, jakich materiałów i technik - malarskiej, graficznej - użyto do jego wykonania. Oceniam też, w jakim jest stanie, czy jest bardzo uszkodzone i czy będzie wymagać działań konserwatorskich. 
Korzystam przy tym z internetowych katalogów aukcyjnych, baz danych o zaginionych lub skradzionych obiektach oraz o stratach wojennych: muszę upewnić się, że klient chce sprzedać obiekt, który nie jest np. łupem pochodzącym z kradzieży albo dziełem zaginionym w czasie wojny. 
Do moich obowiązków należy też wyeksponowanie zakupionych przedmiotów w sklepie, galerii lub domu aukcyjnym tak, aby przyciągały uwagę klientów. Staram się też doradzać kupującym, wyjaśniam im, od czego zależy cena poszczególnych przedmiotów, które będą najlepiej pasować do konkretnego stylu wnętrza, jakie obiekty są opłacalną inwestycją. 
Na indywidualne życzenie szukam też zabytków w innych antykwariatach, domach aukcyjnych, galeriach i sprowadzam je. Zakupione dzieło sztuki pakuję tak, aby zapewnić mu bezpieczeństwo podczas transportu. Przygotowuję też wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające zakup i autentyczność dzieła oraz umożliwiające jego ewentualny wywóz za granicę. 


Co powinnam umieć?

Muszę znać historię sztuki oraz style charakterystyczne dla każdej epoki historycznej, od starożytności do współczesności i wiedzieć, jakie techniki wykorzystywali w swojej twórczości konkretni artyści: malarze, graficy, rzeźbiarze, stolarze. Muszę potrafić oceniając stan zachowania zabytkowego obiektu odróżnić jego pierwotną materię od późniejszych przeróbek i uzupełnień, umieć odróżniać zabytkowe dzieło od obiektu sztucznie postarzonego, a dzieło oryginalne i niepowtarzalne od tego, które było masowo wytwarzane. Muszę umieć rozpoznawać podpisy znanych artystów i sygnatury manufaktur rzemieślniczych. 


Muszę znać podstawowe techniki stosowane przez fałszerzy dzieł sztuki, a w przypadku wątpliwości co do autentyczności obiektu kontaktować się z wyspecjalizowanym ekspertem z danej dziedziny sztuki. Na podstawie zgromadzonych informacji i własnej oceny muszę być w stanie wycenić dzieło sztuki, czyli określić jego wartość, biorąc też pod uwagę cenę, jaką osiągały na aukcjach podobne obiekty. Gdy już zgromadzę wszystkie dostępne informacje, muszę sporządzać opis przedmiotu i robić mu dokładne zdjęcia, pozwalające umieścić go w internetowym katalogu sklepu lub domu aukcyjnego, dla którego pracuję. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • samodzielność,
  • cierpliwość,
  • obowiązkowość,
  • uczciwość,
  • terminowość,
  • spostrzegawczość,
  • dobra pamieć,
  • podzielność uwagi,
  • odporność na stres,
  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów z klientami.

Gdzie mogę pracować?

Zwykle pracuję w specjalistycznych sklepach: antykwariatach, domach aukcyjnych, galeriach.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.