Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Mikser obrazu

Miksuję obraz z nagrań w studiu telewizyjnym i transmisji na żywo.

Mikser obrazu

Miksuję obraz z nagrań w studiu telewizyjnym i transmisji na żywo.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy programy telewizyjne, zarówno te nagrywane w studio, jak i transmitowane na żywo, są ciekawe dla widzów.

Czym się zajmuję?

Jako mikser obrazu odpowiadam za płynne łączenie przekazu z wielu kamer. Chodzi o to, żeby widz oglądający program telewizyjny, koncert albo widowisko na żywo, mógł widzieć najciekawsze elementy transmisji, choćby działy się w oddalonych od siebie miejscach. Najpierw zapoznaję się ze scenariuszem programu. Na podstawie tego scenariusza orientuję się, kiedy mniej więcej powinienem zmieniać obraz przekazywany widzom, czyli aktywować konkretne kamery. Kieruję się także poleceniami otrzymywanymi od reżysera, realizatora albo koordynatora bloku programowego, którzy mogą na bieżąco wprowadzać zmiany w trakcie realizacji. 


Mogę też brać udział w montowaniu nagranych materiałów filmowych, jeśli zajdzie taka potrzeba, lub samodzielnie decydować o sposobach miksowania, jeśli reżyser zostawi mi wolną rękę. Muszę pamiętać, że materiały nagrywane dla potrzeb telewizji mają mieć odpowiednią jakość, zgodną z zaleceniami realizatora nagrania lub transmisji. Od jakości materiałów emitowanych w konkretnej stacji zależy przecież jej popularność wśród telewidzów. Do moich obowiązków należy także dbałość o stan techniczny urządzeń, które wykorzystuję: mikserów wizyjnych, które umożliwiają wyświetlanie obrazów z kilku kamer na jednym ekranie, płynne przejście od nagrania z jednej kamery do nagrania z innej, konwerterów, kontrolerów zapewniających łączność między mikserami i sterujących ich pracą, oraz o ich bieżącą konserwację i zgłaszanie ewentualnych usterek technikom odpowiedzialnym za ich usuwanie. 


Co powinienem umieć?

Muszę potrafić sprawnie posługiwać się komputerem, a zwłaszcza korzystać z programów komputerowych do miksowania obrazu. 


Muszę znać przepisy BHP, przeciwpożarowe i ochrony środowiska, których mam przestrzegać w pracy, jeśli chcę założyć własną firmę, muszę znać się na prowadzeniu działalności gospodarczej. 
Znajomość historii polskiej i światowej kinematografii przydaje mi się np. przy montowaniu filmów stylizowanych na produkcje retro. 
Dzięki znajomości języków obcych mogę współpracować z zagranicznymi reżyserami telewizyjnymi, obcojęzycznym personelem współpracującym przy nagraniu czy transmisji oraz znaleźć dobrą pracę za granicą. 


 Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • odpowiedzialność,
  • spostrzegawczość,
  • opanowanie,
  • cierpliwość,
  • kreatywność,
  • umiejętność pracowania pod presją czasu.

Predyspozycje zdrowotne

  • dobry wzrok, w tym doskonale rozróżniać barwy i odcienie,
  • dobry słuch,
  • ogólna dobra kondycja fizyczna, żeby np. poradzić sobie z rozstawianiem sprzętu podczas imprez plenerowych. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w studiach filmowych i telewizyjnych, w agencjach reklamowych, domach mediowych, agencjach kreatywnych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.