Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Personal shopper

Kreuję wizerunek moich klientów, pomagając im wybierać ubrania, dodatki, fryzurę, makijaż dopasowanych do ich sylwetki i typu urody.

Personal shopper

Kreuję wizerunek moich klientów, pomagając im wybierać ubrania, dodatki, fryzurę, makijaż dopasowanych do ich sylwetki i typu urody.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię tę pracę, bo dzięki mnie moi klienci zyskują zupełnie nowy, lepiej dopasowany do ich sylwetki i typu urody wizerunek, przekonują się do wyboru odpowiedniej fryzury i lepiej dbają o swoją skórę. Przez to, że dobrze wyglądają, stają się bardziej pewni siebie i zyskują w oczach otoczenia.

Czym się zajmuję?

Jako personal shopper jestem odpowiedzialny za wykreowanie wizerunku moich klientów, niekiedy całkiem odmiennego od dotychczasowego. Zgłaszają się do mnie osoby, które chcą wyglądać atrakcyjniej, młodziej albo wręcz przeciwnie - poważniej, odpowiednio np. do zajmowanego stanowiska. Bywają to osoby publiczne: aktorzy, piosenkarze, politycy, ale i całkiem \"prywatne\", które po prostu chcą lepiej prezentować się na ważnym stanowisku czy mieć większe powodzenie u płci przeciwnej. 


Jako personal shopper muszę śledzić wszelkie aktualne trendy w modzie i wiedzieć, gdzie mogę kupić to, co jest teraz “na topie”. Jestem na bieżąco z ofertą sklepów, butików, galerii handlowych, a nawet bezpośrednich producentów, zarówno w kraju, jak i za granicą. Kiedy po raz pierwszy spotykam się z nowym klientem, staram się go jak najlepiej poznać. Pytam nie tylko o jego oczekiwania i potrzeby, ale także o to, jakie kolory lubi, w jakich fasonach najlepiej się czuje, jaki dress code, czyli zbiór zasad i wskazówek określających, jak należy się ubierać na konkretnym stanowisku, obowiązuje w jego miejscu pracy i jaką kwotę może przeznaczyć na zakupy. 
Potem określam typ sylwetki i rozmiar ubrań oraz butów oraz typ urody klienta i przeprowadzam tzw. analizę kolorystyczną. Od tego wszystkiego zależy, w jakich fasonach i kolorach mój zleceniodawca będzie wyglądać korzystnie, a jakich powinien unikać. Kolejnym etapem mojej pracy jest przegląd szafy mojego zleceniodawcy. Oceniam, które ubrania i dodatki pasują do nowego wizerunku, a które są nietwarzowe, zniekształcają jego sylwetkę, dodają mu kilogramów, lat i lepiej się ich pozbyć. Następnie przychodzi czas na zakupy.
Najlepiej, jeśli robimy je wspólnie, ale bywa, że moi klienci są bardzo zabiegani albo po prostu nie cierpią chodzić po sklepach. Wtedy sam wybieram dla nich ubrania, buty, dodatki, biżuterię, na podstawie moich wcześniejszych obserwacji, a osoba może je przymierzyć w domu i zdecydować, które chce zachować. Dobieram takie fasony i kroje ubrań, które podkreślą atuty i ukryją mankamenty budowy ciała klienta, pasują do jego sylwetki i nadają się na konkretną okazję – do biura, na przyjęcie, wystąpienie przed kamerami. 
Dbam też o odpowiednią kolorystykę i jakość tkanin, właściwy, podkreślający atuty sylwetki deseń i fakturę. Nie mogę zapomnieć o dodatkach: torebki, paski, chusty, krawaty, apaszki, szaliki, rękawiczki, buty, itp. muszą dopasowane do wybranego zestawu ubrań. Czasem zajmuję się też doradzaniem w kwestii wyboru fryzury, a u pań - stylu makijażu. Wizerunkowych porad mogę udzielać nie tylko indywidualnie, ale też w telewizji, prasie, na własnym blogu czy stronie internetowej. Doradzam również klientom sklepów internetowych, tzw. curated shopping, pomagając im wybrać ubrania, buty lub dodatki pasujące do ich sylwetki i typu urody.


Co powinienem umieć? 

Muszę umieć obsługiwać komputer, żeby śledzić w sieci światowe nowinki modowe, zapoznawać się z ofertą sklepów, w tym wysyłkowych, porównywać ceny. Ta wiedza przydaje się też, jeśli chcę prowadzić bloga, profil w mediach społecznościowych lub własną stronę internetową w taki sposób, żeby zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z moich usług. Bez znajomości komputera nie mógłbym też doradzać online klientom sklepów internetowych.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • spostrzegawczość,
  • kreatywność,
  • samodzielność,
  • zmysł artystyczny oraz wyczucie plastyczne,
  • anielska cierpliwość,
  • umiejętność rozmawiania z klientami i przekonywania ich do swoich racji.

Gdzie mogę pracować? 

Zwykle jestem freelancerem i przyjmuję zlecenia od różnych klientów. Mogę też znaleźć zatrudnienie w domach mody lub sklepach odzieżowych. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.