Zdjęcie zawodu
W. męska

Bukmacherka

Przyjmuję zakłady bukmacherskie, w których klienci obstawiają np. wynik meczu piłki nożnej. Obliczam także notowania i wypłacam wygrane.

Bukmacherka

Przyjmuję zakłady bukmacherskie, w których klienci obstawiają np. wynik meczu piłki nożnej. Obliczam także notowania i wypłacam wygrane.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy firma bukmacherska, w której jestem zatrudniona, sprawnie działa, a gracze mogą korzystać z jej usług, obstawiać interesujące ich wydarzenia i inkasować wygrane.

Czym się zajmuję?

Zakład, że tego nie wiedziałaś? Chyba każdy się kiedyś zakładał. Że dostanie szóstkę z klasówki, że najszybciej z klasy ułoży puzzle, że zapamięta numery PESEL całej najbliższej rodziny,… Taki zakład mógł być o lody, albo to, że wygrany przez tydzień nie będzie musiał wynosić śmieci. Dorośli zakładają się o pieniądze. Obstawiać można w zasadzie wszystko - od zwycięstw w ligowych rozgrywkach piłkarskich po wynik wyborów w Brazylii albo to, czy człowiek stanie na Marsie w 2050 roku. 


Właśnie tym się zajmuję. Przyjmowaniem zakładów bukmacherskich. W firmie bukmacherskiej można postawić na określony wynik meczu sportowego: koszykówki, piłki nożnej, hokeja, tenisa czy siatkówki, typować zwycięzcę w walce bokserskiej, skokach narciarskich, wyścigach samochodowych lub konnych czy żużlu, a także mniej popularnych sportach, jak snooker, dartsy, czyli strzałki, czy rugby. 
U bukmacherów obstawia się też zupełnie niesportowe wydarzenia, np. to, jakie imię dostanie nowonarodzony członek brytyjskiej rodziny królewskiej, kto wygra najbliższe wybory w USA, albo jaki będzie kolejny rekord w jedzeniu hot-dogów na czas. Klient stawia pieniądze na wytypowany przez siebie wynik. Jeśli trafi - bukmacher wypłaca mu wygraną, ale ta zależy od typu zakładu i od jego kursu, czyli od tego, na ile prawdopodobnym według bukmachera jest, że padnie właśnie taki, a nie inny wynik. 
Jeśli jestem bukmacherką sportową, do moich obowiązków należy śledzenie wyników rozgrywek sportowych z różnych dyscyplin, prowadzenie szczegółowych statystyk dotyczących liczby wygranych, remisów i porażek danej drużyny czy indywidualnego zawodnika, bycie na bieżąco z informacjami o kondycji, sposobie gry i problemach zdrowotnych. 
Analizuję informacje dostępne w sieci, prasie branżowej, wywiady telewizyjne z zawodnikami i ich trenerami, opinie ekspertów i komentatorów sportowych oraz sprawdzam, jakie kursy poszczególnych zakładów ustaliły konkurencyjne firmy bukmacherskie. Na podstawie tych danych oceniam szanse sportowców lub drużyn na wygranie kolejnych spotkań czy zawodów i ustalam kursy zakładów. 
Mogę zajmować się jedną, konkretną dyscypliną, np. piłką ręczną w ramach rozgrywek ligowych w Polsce, albo rozgrywkami międzynarodowymi, np. Liga Mistrzów UEFA, Mistrzostwa Świata i Europy, Igrzyska Olimpijskie. Mogę też analizować prawdopodobieństwo takich wydarzeń jak wynik wyborów, określony kurs dolara do euro czy nazwiska laureatów następnej pokojowej nagrody Nobla. Nie ograniczam się tylko do analiz, mogę też przyjmować zakłady od graczy i wypłacać im wygrane. 


Co powinnam umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać matematykę, żeby w oparciu o posiadane dane móc obliczać prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnego wyniku zdarzenia, ustalać kursy bukmacherskie rozgrywek sportowych, obliczać marżę, czyli zysk mojej firmy bukmacherskiej z konkretnego zakładu, kalkulować wysokość wygranej graczy. 


Muszę też potrafić sprawnie posługiwać się komputerem, ponieważ w pracy muszę na bieżąco śledzić publikowane w sieci wyniki rozgrywek sportowych, informacje o kondycji poszczególnych zawodników, kontuzjach, zmianie trenerów lub barw klubowych, problemach finansowych drużyn i wszelkich innych zdarzeniach, które mogłyby mieć wpływ na wyniki najbliższego spotkania. Muszę też sprawnie posługiwać się systemami informatycznymi i bazami danych, w których gromadzę dane o wydarzeniach, nastrojach, przewidywaniach, ustalam kursy bukmacherskie, zawieram zakłady. 
Znajomość języka angielskiego pozwala mi czytać analizy zagranicznych zawodów sportowych, komentarze ekspertów, wywiady z zawodnikami i trenerami oraz znaleźć dobrą pracę w międzynarodowej firmie bukmacherskiej. 
W mojej pracy bardzo ważna jest znajomość przepisów dotyczących prowadzenia zakładów bukmacherskich, takich jak Ustawa hazardowa, przydaje mi się też wiedza o sposobach organizacji rozgrywek w różnych dyscyplinach sportowych. 
Muszę wiedzieć, jakie są rodzaje zakładów i w jaki sposób oblicza się kurs oraz marżę, muszę też wiedzieć, gdzie szukać wiarygodnych informacji o zawodnikach, drużynach i trenerach oraz potrafić śledzić kursy konkurencyjnych firm bukmacherskich. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • opanowanie,
  • umiejętność pracy w stresie oraz pod presją czasu,
  • zdolności analityczne.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się przyjmowaniem zakładów bukmacherskich.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.