Zdjęcie zawodu
W. męska

Krytyczka kulinarna

Oceniam jakość usług w lokalach gastronomicznych.

Krytyczka kulinarna

Oceniam jakość usług w lokalach gastronomicznych.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki moim recenzjom dobre lokale, serwujące smaczne dania, są należycie docenione. Klienci wiedzą, gdzie warto pójść, żeby dobrze zjeść, a które przybytki gastronomiczne lepiej omijać szerokim łukiem.

Czym się zajmuję?

Chyba każdy lubi czasem zjeść poza domem: pójść do restauracji, pizzerii czy cukierni. Warto przed wyjściem sprawdzić, które z nich serwują smaczne dania i zapewniają gościom obsługę na wysokim poziomie, żeby z założenia miłe popołudnie albo wieczór nie skończyły się wielkim rozczarowaniem albo, co gorsza, problemami żołądkowymi. Najlepiej skorzystać z opinii specjalistki takiej jak ja, czyli krytyczki kulinarnej. Ja zawodowo zajmuję się ocenianiem lokali gastronomicznych, i nie chodzi tylko o jakość jedzenia, ale też o wystrój i poziom obsługi. 


Jak wygląda moja praca? Zanim udam się do lokalu, który mam ocenić, najpierw zbieram informacje o jego lokalizacji, rodzaju serwowanych potraw, a nawet o tym, kto tam gotuje i kto opracowuje menu. Dopiero potem idę tam jako klientka. Podczas wizyty zwracam uwagę na wystrój, czystość nakryć i zastawy stołowej oraz sposób skomponowania menu. Oceniam, czy nazwy i opisy dań pozwalają łatwo się zorientować, co dostaniemy do jedzenia zamawiając konkretną potrawę – w niektórych restauracjach rozszyfrowanie składników dania z menu wymaga pomocy kelnera. 
Gdy już zapoznam się z jadłospisem, wybieram z niego kilka potraw i napojów. Oceniam szybkość, z jaką mi je podano, smak, zapach, wygląd, temperaturę, dobór składników w daniu, sposób ułożenia na talerzu, wielkość porcji i stosunek tej wielkości do ceny, itp. Zwracam też uwagę na to, czy każde z dań zostało przygotowane zgodnie z zasadami sztuki kulinarnej, czyli czy np. sznycel wiedeński jest z cielęciny, a zamawiając stek medium rare dostanę porcję mięsa przypieczonego z wierzchu, ale różowego w środku. 
W dobrych restauracjach można zjeść nie tylko tradycyjne potrawy, ale też nowe, wymyślone przez kucharzy dania, w zaskakujący sposób łączące różne produkty, wykorzystujące ciekawe techniki przyrządzania, np. w ciekłym azocie, i fantazyjnie podane. Jeśli zamówię taką potrawę, oceniam, czy kucharze wykazali się kreatywnością i czy w tym daniu połączyli różne smaki w harmonijną całość. Uważnie przyglądam się też pracy kelnerów. Patrzę, czy potrafią właściwie serwować dania, czy znają bieżące menu i wiedzą z czego i w jaki sposób przygotowuje się zawarte w nim potrawy, czy są uprzejmi wobec klientów, czy potrafią pomóc w wyborze dań, jak się zachowują, kiedy klient ma zastrzeżenia co do smaku i jakości zamówionych potraw. Każdy odwiedzony przeze mnie lokal zyskuje recenzję, w której opisuję wszystko, co mnie tam spotkało.  


Co powinnam wiedzieć?

Muszę wiedzieć, jak powinna wyglądać obsługa gości, żeby móc oceniać, czy kelnerzy potrafią właściwie nakrywać do stołu, dopasowując naczynia i sztućce do rodzaju serwowanych potraw, serwować dania i napoje, proponować klientom potrawy z menu, obsługiwać sprzęt niezbędny w pracy. 


Muszę wiedzieć, z jakich składników przyrządza się poszczególne potrawy, żeby sprawdzać, czy dania serwowane w lokalu gastronomicznym mają właściwy skład. Ta wiedza pozwala mi też oceniać, czy kelnerzy i kelnerki potrafią zaproponować odpowiednie dania np. klientom z alergią na jakiś składnik pokarmowy albo diabetykom.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • spostrzegawczość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • podzielność uwagi,
  • dobry refleks.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę publikować recenzje lokali gastronomicznych na swoim blogu, w czasopismach branżowych, gazetach codziennych, magazynach, albo na portalach internetowych. Mogę też rekomendować lokale gastronomiczne do nagród branżowych, uczestniczyć jako jurorka w konkursach kulinarnych, prezentować swoje opinie w telewizji, publikować własne przewodniki po najlepszych restauracjach, doradzać restauratorom, którzy chcą poprawić jakość serwowanych dań i przyciągnąć klientów.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.