Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Hodowca zwierząt gospodarskich

Hoduję krowy, byki, cielaki, owce, konie, kury, świnie,...

Hodowca zwierząt gospodarskich

Hoduję krowy, byki, cielaki, owce, konie, kury, świnie,...


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Z owoców mojej pracy korzysta wiele osób, kupujących wysokiej jakości jajka, mleko i jego przetwory, mięso oraz skóry. Ja też czerpię z tego korzyści, a jednocześnie mam satysfakcję z tego, że moje zwierzęta są zadbane i mają dobre warunki życia.

Czym się zajmuję?

Prowadzę hodowlę krów mlecznych lub mięsnych, trzody chlewnej, owiec, koni, drobiu lub innych zwierząt, a mleko, jaja, mięso, prosięta, kurczaki lub cielęta sprzedaję i na tym zarabiam. Zakładając nową hodowlę muszę najpierw obliczyć, jak dużo zwierząt jestem w stanie utrzymać, biorąc pod uwagę to, ile pieniędzy mam lub mogę pożyczyć, ile będę musiał wydać na zakup zwierząt, paszy i gruntów, które ją zapewnią, potrzebnych maszyn, a ile na budowę lub modernizację budynków gospodarczych. Bardzo ważny jest też przemyślany wybór rasy zwierząt, które chcę hodować. 


Istotny jest też planowany system utrzymania zwierząt, dopasowany do gatunku hodowanych zwierząt, ich rasy i specyficznych wymagań. Niektóre można hodować w systemie pastwiskowym, czyli z dostępem do schronienia: zwierzęta cały rok przebywają na pastwisku, mają zapewnione schronienie przed wiatrem, deszczem i śniegiem, zimą hodowca dowozi im paszę. Inne dobrze czują się w systemie pastwiskowo-alkierzowym: od wczesnej wiosny do późnej jesieni zwierzęta przebywają na pastwisku, zimę spędzają w budynkach, lub w alkierzowym z dostępem do wybiegów: zwierzęta cały rok mieszkają w budynkach, w których mają zapewnione miejsca do jedzenia, spania i spacerowania.


Co powinienem umieć?

Muszę znać rasy krów mlecznych i mięsnych, świń, koni, owiec, kur lub innych zwierząt, które hoduję, wiedzieć, jakie walory smakowe i użytkowe mają ich jaja, mleko - procent białka i tłuszczu, i mięso - procent tłuszczu, przerastanie, marmurkowatość. Muszę wiedzieć, jakiej paszy potrzebują, które z nich muszą być hodowane w pomieszczeniach inwentarskich, a które dobrze znoszą wolny wypas, bo są odporne na zmienne warunki pogodowe. 


Muszę też znać krajowe i europejskie przepisy prawa, w tym Ustawę o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich. Zobowiązują mnie one do zapewnienia zwierzętom odpowiednich warunków, tylko wtedy będą zdrowe i będą dawały dużo jajek, mleka lub smaczne mięso. Szczegółowy grafik mojej pracy zależy od tego, w jakim systemie: otwartym, półzamkniętym, zamkniętym, prowadzę hodowlę, ale zawsze mam dużo obowiązków.
W mojej pracy przydaje się znajomość biologii, żeby poprawnie oceniać np. stan zdrowia poszczególnych zwierząt i ich wartość hodowlaną. Z kolei wiedza z chemii pozwala mi na analizowanie składu pasz i dodatków paszowych oraz ich optymalny dobór, zapewniający lepsze jajka, tłustsze mleko lub więcej masy mięsnej. Muszę też wiedzieć, w jakich warunkach przechowywać pasze, aby nie ulegały zbyt szybko zepsuciu i przez długi czas zachowywały wartości odżywcze i smakowe. 
Umiejętności techniczne przydają się przy obsłudze rozmaitych urządzeń wspomagających pracę hodowcy w nowoczesnych budynkach gospodarczych, chodzi tu m.in. o podajniki wody i paszy, mechaniczne dojarki i inny sprzęt wykorzystywany w gospodarstwie. 


 Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • cierpliwość,
  • opanowanie,
  • dokładność,
  • wytrwałość,
  • podzielność uwagi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę prowadzić chów zwierząt we własnym gospodarstwie lub znaleźć zatrudnienie w fermach zajmujących się chowem konkretnych gatunków zwierząt.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.