Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Masztalerz

Dbam o zdrowie i umiejętności koni w stadninach.

Masztalerz

Dbam o zdrowie i umiejętności koni w stadninach.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy konie, którymi się zajmuję, są zadbane, otoczone należytą opieką, potrafią chodzić w zaprzęgu, brać udział w wyścigach, skakać przez przeszkody, nosić na grzbiecie jeźdźców i reagować na ich polecenia. Dzięki pracy z końmi rozwijam swoją empatię i umiejętności jeździeckie, i cieszę się, że mogę na co dzień obcować z tymi pięknymi zwierzętami.

Czym się zajmuję?

Zajmuję się pielęgnacją koni, ich karmieniem i pojeniem oraz podstawowym treningiem, dbam o źrebięta i młode osobniki. Żeby dobrze wykonywać swoją pracę, muszę wiedzieć, jak konie zachowują się w różnych sytuacjach, jaki każdy z nich ma temperament i charakter, jak na zachowanie może wpływać płeć, wiek i stan zdrowia. Od tego zależy bezpieczeństwo moje oraz zwierząt, którymi się opiekuję. 


Jeśli zauważę, że koń staje się nerwowy, staram się go uspokoić, bo inaczej może np. nagle spłoszyć się i mnie zranić albo uciec. Wiem też, jakie pasze objętościowe, np. siano, słoma, i treściwe, np. ziarna zbóż, granulaty, należy podawać koniom, aby zapewnić im zdrowie i dobrą kondycję. Potrafię określać, ile i jakiej strawy potrzebuje zwierzę w zależności od płci i wieku, i dobierać system żywienia do indywidualnych potrzeb konkretnego konia. Rodzaj podawanego pożywienia zależy też od pory roku, moim zadaniem jest dbać, aby pasze były przechowywane w odpowiednich warunkach i jak najdłużej zachowywały cenne wartości odżywcze, nie psuły się i nie pleśniały. 
Codziennie zajmuję się pielęgnacją sierści, czeszę końskie grzywy i ogony, szczotkuję sierść używając do tego odpowiednich szczotek i preparatów, czyszczę też kopyta i pomagam kowalowi podczas podkuwania. Oprócz tego odpowiadam za utrzymanie w dobrym stanie stajni, wybiegów i pastwisk. Usuwam obornik, wymieniam i uzupełniam ściółkę, zamiatam stajnię, dbam o czystość poideł i żłobów, w których konie dostają wodę i paszę, koszę trawę, naprawiam ogrodzenia.


Co powinienem umieć

Muszę znać anatomię i fizjologię koni, bo do moich obowiązków należy także ocenianie stanu zdrowia zwierząt przebywających w stajni. Muszę potrafić rozpoznać objawy najczęstszych końskich chorób i wiedzieć, kiedy trzeba wezwać weterynarza. Muszę potrafić opiekować się klaczami podczas ciąży, pomagać weterynarzowi podczas porodów oraz dbać o źrebaki i młode konie, które nie piją już mleka matki. 


Muszę potrafić przyuczać młode konie do siodła i jeźdźca, do reagowania na komendy oraz do chodzenia w zaprzęgu, dobierając metody treningowe w zależności od tego, jak w przyszłości będzie pracować koń, czy będzie koniem wyścigowym, zaprzęgowym, koniem do nauki jazdy konnej. Muszę wiedzieć, jak przygotowywać konie do transportu zakładając im ochraniacze na nogi, uczyć je wchodzenia do przyczepy i wychodzenia z niej oraz znać sposoby bezpiecznego wiązania zwierząt. 
Podczas pracy wykorzystuję maszyny rolnicze niezbędne do pielęgnacji placu treningowego, wybiegów i pastwisk, np. równiarki do podłoża, brony, rozsiewacze nawozu, opryskiwacze oraz rozmaity drobny sprzęt, taki jak wiertarki, wkrętarki, lampy owadobójcze, gniotowniki, czyli urządzenia służące do zgniatania ziarna zbóż i ręczne narzędzia: widły, grabie, łopaty, miotły, taczki, śrubokręty, muszę więc potrafić się nimi sprawnie posługiwać.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • wytrwałość,
  • cierpliwość,
  • odwaga,
  • empatia,
  • opanowanie,
  • umiejętność pracy w szybkim tempie,
  • zdolność do szybkiej zmiany czynności,
  • zamiłowanie do koni.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w stadninach, ośrodkach jeździeckich, gospodarstwach agroturystycznych,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.