Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Organizator usług kateringowych

Na zamówienie przygotowuję posiłki na przyjęcia.

Organizator usług kateringowych

Na zamówienie przygotowuję posiłki na przyjęcia.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy osoby planujące spotkanie lub imprezę z większą liczbą zaproszonych osób nie muszą same martwić się o przygotowanie poczęstunku i właściwą obsługę gości. Uczestnicy uroczystości otrzymują smaczne i dobrze przyrządzone potrawy oraz dobrane do nich napoje podane w estetyczny sposób. Wszyscy mogą skupić się na celebrowaniu wyjątkowych chwil w gronie rodziny, znajomych czy współpracowników.

Czym się zajmuję?

Przyjmuję zlecenia od osób prywatnych oraz od firm i przygotowuję dla nich posiłki na różnego rodzaju przyjęcia oraz imprezy: wesela, komunie, urodziny i imieniny, rocznice ślubu, fetowanie rozpoczęcia działalności firmy. Nie ma znaczenia, czy uroczystość ma się odbyć w pomieszczeniu, np. w domu, firmowej auli czy wynajętej sali, czy na świeżym powietrzu - jestem w stanie zorganizować świetną obsługę w każdych warunkach. Zapewniam pyszne jedzenie także podczas formalnych spotkań: kongresów, konferencji naukowych, zjazdów, szkoleń, uroczystych otwarć budynków. 


Na początku ustalam z klientem menu, czyli zestaw potraw i napojów, jakie będą serwowane. Czasem klient dokładnie wie, jakie dania mają się pojawić na stołach, a innym razem oczekuje mojej pomocy w doborze menu pasującego do rodzaju uroczystości. Potem ustalam, ilu kelnerów i kucharzy będę potrzebować do przygotowywania potraw i serwowania ich gościom i kalkuluję koszty zorganizowania przyjęcia lub imprezy. Zależą one także od tego, ilu będzie uczestników/gości, rodzaju zamówionych dań oraz dodatkowych usług, np. wynajmu stołów i innych mebli bankietowych, namiotów i baldachimów. Podczas imprezy dbam o to, żeby potrawy były serwowane w odpowiedniej kolejności, a goście byli właściwie obsługiwani przez kelnerów. 


Co powinienem umieć?

W ekstremalnych sytuacjach, np. kiedy nagle ktoś zachoruje, sam muszę zastąpić nieobecnego pracownika, dlatego muszę dobrze znać się i na przygotowywaniu dań i podawaniu do stołu oraz na obsłudze potrzebnego sprzętu: piekarniki, ekspresy do kawy, miksery, korkociągi.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dobra pamięć,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • odporność na stres,
  • kreatywność,
  • odpowiedzialność,
  • dokładność,
  • zdolność do przerzucania się z jednej czynności na drugą,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • umiejętność perswazji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach kateringowych albo otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.