Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Rekruter

Odpowiadam za prowadzenie procesów rekrutacyjnych, żeby znaleźć pracowników najlepiej nadających się do pracy na konkretnych stanowiskach.

Rekruter

Odpowiadam za prowadzenie procesów rekrutacyjnych, żeby znaleźć pracowników najlepiej nadających się do pracy na konkretnych stanowiskach.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Poszukując pracowników na różne stanowiska poznaję mnóstwo ciekawych ludzi, z którymi prowadzę inspirujące rozmowy. Współpracuję z różnymi obszarami biznesowymi przez co ciągle się uczę i rozwijam. Z tego powodu moja praca jest dynamiczna, ciekawa i bardzo różnorodna. Świetnie znam się na ludziach - wiem, kto w jakiej roli się spełni. Umiem ocenić na podstawie swojej wiedzy, doświadczenia i umiejętności czy dana osoba pasuje na dane stanowisko i odnajdzie się w zespole do którego chce dołączyć. Czuję ogromną satysfakcję, gdy widzę, że dzięki mnie się rozwijają. Czuję też dużą odpowiedzialność, bo mam wpływ na losy tych ludzi.

Czym się zajmuję?

Odpowiadam za cały proces rekrutacji nowych pracowników oraz za rekrutację wewnętrzną, a zatem za rozwój pracowników w danej organizacji. Zatrudnienie właściwych pracowników nie jest tak proste, jak by się mogło wydawać. Trzeba się naprawdę postarać, by spośród wielu anonimowych osób wybrać tę odpowiednią. Najpierw szukam potencjalnych kandydatów. Nie ograniczam się tylko do zamieszczenia ogłoszeń w gazetach i portalach internetowych, ale przeszukuję również bazy danych z ofertami pracodawców. Czasami korzystam z usług firm, wyspecjalizowanych w poszukiwaniu osób o najlepszych kwalifikacjach, zwanych z angielskiego „headhunters”, czyli „łowcy głów”. 


Kolejne etapy rekrutacji to analiza przesłanych życiorysów i listów motywacyjnych kandydatów, rozmowy kwalifikacyjne oraz przeprowadzanie testów sprawdzających predyspozycje przyszłych pracowników. Podczas całego procesu rekrutacji staram się wykorzystywać wiedzę z zakresu psychologii, która znacznie ułatwia poznawanie kandydatów. Ostatnim etapem jest wybór odpowiedniej osoby. Jako rekruter zajmuję się też tzw. procesem on-boardingu dbając o proces wdrożenia pracownika do organizacji.


Co powinienem umieć? 

Muszę znać narzędzia i metody prowadzenia procesów rekrutacyjnych, mogę nauczyć się tego na stażu lub podczas pierwszej pracy. Ważna jest również znajomość przepisów prawnych dotyczących ochrony danych osobowych i przetwarzania danych tzw. RODO. Przydaje się znajomość narzędzi psychometrycznych, umiejętność prowadzenia wywiadu behawioralnego i analiza zachowań kandydata. Powinienem mieć profesjonalny profil na LinkedIn i systematycznie budować sieć kontaktów zawodowych.


Muszę dobrze znać język angielski, żeby móc swobodnie rozmawiać w tym języku z dyrekcją, pracownikami i kandydatami do pracy.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość,
  • dobra pamięć,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność logicznego rozumowania,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • otwartość,
  • komunikatywność,
  • umiejętność planowania i organizowania,
  • odporność na stres,
  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • empatia,
  • wytrwałość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w działach zarządzania zasobami ludzkimi różnych firm i instytucji, w firmach zajmujących się rekrutacją pracowników dla innych firm, w firmach outsourcingowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.