Nawiguję kutrem po morzu, łowię morskie ryby i zapewniam im odpowiednie warunki przechowywania w chłodni kutra.
Nawiguję kutrem po morzu, łowię morskie ryby i zapewniam im odpowiednie warunki przechowywania w chłodni kutra.
Lubię moją pracę, choć jest ciężka i niebezpieczna. Kontakt z morzem i naturą wynagradzają mi trud, zaś efekty moich połowów wzbogacają dietę ludzi i zwierząt.
Wypływam z resztą załogi kutrem w morze, żeby łowić ryby. Do mnie należy nawigacja, czyli kierowanie kutra tam, gdzie w danym czasie można się spodziewać obfitości ryb. Im więcej ryb uda się złowić, tym większy nasz zysk, dlatego wybranie odpowiedniego miejsca do połowu jest tak ważne. Mam opracowane mapy łowisk, czyli miejsc w morzu, gdzie ryby zwykle występują w dużej ilości, bo mogą tam znaleźć mnóstwo pożywienia. Bywa jednak i tak, że na bieżąco zmieniam trasę rejsu, jeśli np. dostanę informacje od innych rybaków o pojawieniu się sporej ilości ryb w innym miejscu. Po dotarciu na upatrzone łowisko sprawdzam przy użyciu echosondy, czy rzeczywiście są tam ryby i na jakiej głębokości się znajdują. Podczas połowu nadzoruję pracę załogi, sprawdzam, czy należycie dba o swoje bezpieczeństwo, np. zachowując odpowiedni odstęp od lin wyciągarki wyciągającej sieci z wody, oraz kontroluję, czy złowione ryby są przechowywane we właściwych warunkach w chłodni, czyli przerobionej ładowni kutra.
Co powinnam umieć?
Muszę potrafić czytać zarówno polskie jak i międzynarodowe mapy i wydawnictwa nawigacyjne, niezbędne do planowania i korygowania tras rejsów mojego kutra, potrafić używać kompasu i żyrokompasu, posługiwać się urządzeniami służącymi do łączności radiowej z portem i innymi statkami.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się połowem ryb morskich.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.