Mapa Karier v 4.0.0

Zajęcia doradcze online - pomysły na edukację zdalną

Autor: Klaudia Stano; Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024

Zastanawiasz się, jak poprowadzić angażujące zajęcia doradcze w trakcie edukacji zdalnej? Jesteś doradcą zawodowym lub wychowawcą i szukasz materiałów i pomysłów na lekcje online? Sprawdź propozycje Mapy Karier - zebraliśmy dla Ciebie wszystkie pomysły w jednym miejscu. 

picture

Mapie Karier wierzymy, że lekcje doradcze to dla uczniów kluczowe zajęcia, podczas których mają możliwość autorefleksji i przemyślenia swojej przyszłości edukacyjno-zawodowej. Znajomość własnych zasobów, zrozumienie rynku pracy i umiejętność planowania własnej ścieżki kariery to tematy szczególnie ważne w dzisiejszych, dynamicznie zmieniających się czasach. 

Serdecznie zapraszamy Cię do skorzystania z materiałów, które przygotowaliśmy z myślą o zajęciach doradztwa zawodowego online i/lub godzinach wychowawczych

Poniżej znajdziesz listę pomysłów na lekcje Mapy Karier, które zostały wzbogacone o interaktywne warianty i ćwiczenia. Część z nich omawialiśmy podczas webinaru "Doradztwo zawodowe online - pomysły na edukację zdalną"):

1. Nauka przez całe życie? Zdecydowanie tak!

Przyjrzyj się z uczniami pojęciom takim jak edukacja nieformalna i pozaformalna, a także zachęć ich do poszukania możliwości edukacji online poza murami szkoły, zarówno jeśli chodzi o kompetencje twarde, jak i miękkie.


2. Odrzuć stereotypy, postaw na kompetencje

Ten scenariusz zajęć pomoże Ci zainicjować z uczniami rozmowę na temat stereotypów płciowych funkcjonujących na rynku pracy. 


3. Kotwice mojej kariery 

Jakimi wartościami będą się kierować w przyszłej pracy Twoi uczniowie? Przyjrzyjcie się różnym motywacjom ludzi do pracy i określcie własne kotwice kariery. Zastanówcie się również, jakie zawody mają szansę wpisać się w Wasze preferencje.


4. Publikacja "Szkoła, praca, przyszłość" zawierająca 14 pomysłów na zajęcia dla kl. VII-VIII

W tym wpisie znajdziesz wskazówki oraz gotowe materiały do przeprowadzenia naszych popularnych pomysłów na zajęcia w formie online (m.in. aktywne karty pracy).


5. Miękkie lądowanie Twoich uczniów? Kompetencje miękkie!

Wprowadź uczniów w świat kompetencji miękkich - również online. Dopasujcie nazwy kompetencji do opisów w interaktywnym quizie i zastanówcie się nad kompetencjami transferowalnymi, które są potrzebne w wielu zawodach i branżach.


6. Gra: Wymień trzy zawody

Zagraj w wersję online popularnej gry Wymień trzy zawody oraz poznaj nową aktywność, Wymień trzy, dotyczącą szerszych aspektów doradztwa zawodowego.


7. Trening kompetencji miękkich na co dzień – 70+ propozycji na zajęcia

Sprawdź listę 13 aktywności z naszego padletu, które warto wykorzystać na zajęciach online z uczniami.


8. Odkryj zawody przyszłości

 Czym będą się zajmować przedstawiciele zawodów przyszłości i jakie problemy rozwiązywać? W Mapie Karier opisaliśmy już ponad 30 zawodów przyszłości - poznaj nasze pomysły na poruszenie tego tematu z uczniami.


9. Kto może pracować zdalnie

Wspólnie z uczniami przyjrzyjcie się pracy zdalnej przez pryzmat różnorodnych ścieżek kariery oraz przeanalizujcie wady i zalety tej formy pracy. 


Wypróbuj również inne pomysły na lekcje w Mapie Karier - w większości z nich znajdziesz materiały, które wykorzystasz również w nauce na odległość. 

Podczas spotkania online wielu z Was dopytywało, w jaki sposób skorzystać z narzędzia Mentimeter (i jego bogatych opcji). Nagraliśmy wideo-szkolenie, które jest już dostępne na kanale YouTube Mapy Karier. Znajdziesz je tutaj>>. Mamy nadzieję, że materiał będzie dla Was pomocny w tworzeniu własnych interaktywnych ćwiczeń.

  O czym jeszcze wspominaliśmy podczas webinaru?

  • Zachęcamy do aktywnego korzystania z grupy "Zaproś mnie na swoją lekcję" działającej na Facebooku, w ramach której można ugościć na swoich zajęciach online ciekawe osoby (m.in. przedstawicieli różnych zawodów)
  • Jeżeli Twoi uczniowie znają język angielski, polecamy niezwykle ciekawą stronę Roadtrip Nation, zawierającą wideo-wywiady z przedstawicielami setek różnych zawodów. Bardzo ciekawą opcją jest możliwość wyszukania wywiadów po obszarze zainteresowań (wywiadów w serwisie jest już prawie 1000). Polecamy!
  • Aby ułatwić sobie pracę online, bardzo polecamy stronę randomlists.com/team-generator, na której możesz w losowy sposób przydzielić uczniów do grup. Strona jest w języku angielskim.

Przedstawiamy również dodatkowe inspiracje na zajęcia online, które już wcześniej pojawiły się na stronie Mapy Karier lub na naszym fanpage'u:

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Obejrzyj nagranie webinaru z 2020 r., podczas którego opowiadamy, jak krok po kroku wykorzystać materiały i interaktywne ćwiczenia Mapy Karier.

Masz pytania dotyczące webinaru lub udostępnionych materiałów? A może chcesz podzielić się doświadczeniem z prowadzenia zajęć online z uczniami? Napisz do nas: kontakt@mapakarier.org



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.