Mapa Karier v 4.0.0

Trening kompetencji miękkich na co dzień: 70+ propozycji na zajęcia

Autor: Zespół Mapy Karier; Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023

Szukasz nieoczywistych sposobów na rozwijanie kompetencji miękkich z młodymi ludźmi? Przedstawiamy padlet Mapy Karier, w którym znajdziesz gotowe, praktyczne pomysły na inspirujące lekcje! 

picture

Wirtualną tablicę z pomysłami na kreatywne zajęcia znajdziesz tutaj.

Padlet „Praktyczne sposoby na ćwiczenie kompetencji miękkich w szkole” zawiera ponad 70 ćwiczeń pozwalających rozwijać aż 33 kompetencje miękkie, zarówno te najczęściej wymieniane w ofertach pracy (kreatywność, umiejętność zarządzania czasem, odporność na stres), jak i takie, z których ważności młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy (umiejętność udzielania i przyjmowania informacji zwrotnej, koncentracja uwagi, zwięzła komunikacja).  Poniżej podzielimy się kilkoma wskazówkami, jak korzystać z padletu, by jeszcze lepiej wspomagać uczniów w rozwijaniu kompetencji miękkich w szkole… i nie tylko! 

Ćwiczenie kompetencji miękkich - Mapa Karier

Jak korzystać z padletu? 

W padlecie znajdziesz ćwiczenia rozwijające każdą z 33 kompetencji miękkich. Masz do dyspozycji zarówno opisy ćwiczeń, jak i materiały do wydrukowania. 

Pamiętaj, jak ważne jest, by po każdym ćwiczeniu porozmawiać z młodymi ludźmi na temat tego, co przeżyli podczas aktywności, jak się czuli, czego się nauczyli – zainspiruj się pytaniami do dyskusji i refleksji, które proponujemy na koniec opisu każdego z ćwiczeń. 

Dla kogo, gdzie i kiedy?

Ćwiczenia z padletu zostały stworzone z myślą o uczniach klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, jednak wiele z nich sprawdzi się także w pracy z młodszymi uczniami. 

Wykorzystuj je w szkole – podczas zajęć, wycieczek, wspólnie tworzonych projektów i przedsięwzięć. Zachęcaj młodych ludzi do ćwiczenia w domu z kolegami, rodzicami czy rodzeństwem. Dzięki temu będą mieli jeszcze więcej okazji na rozwijanie swoich kompetencji. 

Nie bój się eksperymentować – wszyscy powinniśmy stale rozwijać kompetencje miękkie. Zaproponuj na Radzie Pedagogicznej wykonanie niektórych ćwiczeń w gronie nauczycielskim – Miłe plotki czy Tajemniczy Przyjaciel na pewno pomogą Wam stworzyć jeszcze lepiej współpracujący zespół. 

Na jakich lekcjach?

Ćwiczenia na rozwój kompetencji miękkich możesz wprowadzać na lekcjach z każdego przedmiotu.

Godzina wychowawcza świetnie nadaje się na przeprowadzenie Targu Talentów czy Czasu zachwytów. Uczniowie będą mogli rozwinąć umiejętność dzielenia się wiedzą i inspirowania innych. 

Na zajęciach z doradztwa zawodowego możecie przy okazji rozmów o zawodach przyszłości albo tego, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, sięgnąć po ćwiczenie Kosmiczna zamiana miejsc

Pamiętaj jednak, że aktywności z padletu mogą towarzyszyć lekcjom dotyczącym przeróżnych tematów. Może wykorzystasz Turboklejkę na lekcji historii i przeprowadzisz z uczniami dyskusję na temat jakiegoś ważnego wydarzenia historycznego, wykorzystując to ćwiczenie na aktywne słuchanie? A po projekcie wykonanym w ramach biologii czy chemii – zainspiruj się Słoikami kompetencji i porozmawiaj z klasą o tym, jak wyglądała Wasza współpraca i czego razem się nauczyliście. Zajęcia z języka polskiego, a może nawet języka obcego, mogą być okazją na ćwiczenie krytycznego myślenia, na przykład za pomocą aktywności W sześciu słowach

Twórzmy padlet razem!

Padlet jest stworzony tak, aby można go było stale wzbogacać o nowe pomysły. Jeśli znasz jakąś aktywność, którą uważasz za wartościową, i chcesz podzielić się nią z innymi, napisz do nas na kontakt@mapakarier.com.

Twoje propozycje pomogą nam poszerzyć wachlarz ćwiczeń, a być może zainspirują innych nauczycieli, doradców zawodowych i rodziców! Jeśli pomysł na aktywność zaczerpniesz z innego źródła, pamiętaj o wskazaniu, gdzie znalazłaś/znalazłeś inspirację do swojego ćwiczenia. 

Chcesz nadal się rozwijać?

Kompetencje miękkie online?

A co, jeśli pracujesz z uczniami w trybie edukacji zdalnej? Oczywiście nadal możecie rozwijać kompetencje miękkie!

Oto lista ćwiczeń z padletu Mapy Karier, które bez problemu możesz przeprowadzić zdalnie:

Wypróbuj nasze wskazówki dotyczące przeprowadzenia z uczniami ćwiczeń przez internet i eksperymentuj, używając dostępnych narzędzi do edukacji zdalnej.

Jeśli przeprowadziłaś/eś zajęcia na podstawie ćwiczeń z padletu, będziemy wdzięczni za wypełnienia anonimowego formularza feedbacku. Dzięki Twojej opinii będziemy mogli ulepszać nasze obecne i kolejne scenariusze zajęć. Dziękujemy!

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, napisz do nas na adres kontakt@mapakarier.org.

Inne pomysły na lekcje, które mogą Ci się spodobać:

Kompetencje zawodowe na bezludnej wyspie

Wymień trzy zawody

Nauka przez całe życie? Zdecydowanie tak!Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.