Mapa Karier v 4.0.0

Scenariusze zajęć dla klas VII i VIII: publikacja Szkoła, praca, przyszłość

Autor: Klaudia Stano, Anna Sowińska; Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023

Poznaj bezpłatną publikację Mapy Karier zawierającą kilkanaście pomysłów na kreatywne lekcje doradztwa zawodowego w ostatnich klasach szkoły podstawowej. Scenariusze zostały przygotowane w oparciu o treści programowe z Rozporządzenia MEN z dn. 12 lutego 2019r.

picture

Kliknij tutaj, aby pobrać darmową publikację "Szkoła, praca, przyszłość. Scenariusze z zakresu doradztwa zawodowego dla klas VII i VIII szkoły podstawowej"

Drodzy nauczyciele,

Serdecznie zapraszamy Was do skorzystania ze scenariuszy zajęć przygotowanych przez zespół Mapy Karier. Celem przyświecającym nam przy powstawaniu tej publikacji było przygotowanie młodzieży do podejmowania świadomych i odważnych wyborów edukacyjno-zawodowych. W Wasze ręce oddajemy propozycję kilkunastu scenariuszy lekcji, które możecie wykorzystać w pracy z klasami VII i VIII szkoły podstawowej. Mamy nadzieję, że dzięki naszym materiałom zaoszczędzicie czas i zaplanujecie atrakcyjne zajęcia.

Dlaczego warto skorzystać z naszych scenariuszy?

  • zostały przygotowane w oparciu o treści programowe z Rozporządzenia MEN z dn. 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego;
  • zawierają szeroki wachlarz metod aktywizujących, ponieważ każdy uczeń ma inny styl uczenia się;
  • poszczególne pomysły zostały przetestowane podczas warsztatów z młodzieżą;
  • uzyskały rekomendacje praktyków z wieloletnim doświadczeniem z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego (m.in. dr hab. Małgorzaty Rosalskiej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu);
  • mogą stanowić element wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego (WSDZ);
  • będą przydatne w pracy zarówno doradców zawodowych, jak i wychowawców;
  • bo są praktyczne i gotowe do druku, a także w większości posiadają wersję online (szczegóły poniżej).

Szkoła, praca, przyszłość: jak poprowadzić zajęcia online?

Scenariusze zajęć zawarte w publikacji „Szkoła, praca, przyszłość” były tworzone z myślą o pracy warsztatowej i stacjonarnej, jednak z odpowiednią dozą kreatywności zdecydowana większość treści proponowanych w publikacji może zostać przeniesiona do świata wirtualnego. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje na to, jak przeprowadzić konkretne ćwiczenia z poszczególnych scenariuszy w formie online.

Co lubię? Jakie mam umiejętności?

Co lubię robić? W czym jestem dobry?

Przygotowaliśmy załącznik do tej aktywności w formie aktywnego PDF-u, co oznacza, że uczniowie będą mogli wypełnić kartę pracy po otwarciu pliku lokalnie na swoim komputerze. Aktywny PDF pobierzesz tutaj

tabela moich preferencji

Czy to, czego się uczę, przyda mi się w przyszłości?

Od ucznia do pracownika

Ćwiczenie polegające na wyborze przedmiotów szkolnych, które najbardziej się przydają w danych zawodach, możesz przeprowadzić online w nieco zmienionej formule. Wyświetl PDF z tabelą przedmiotów szkolnych na współdzielonym z uczniami ekranie oraz nie zapomnij zezwolić uczniom na pisanie po ekranie.

tablea przedmiotow szkolnych

Następnie, korzystając ze swojego telefonu komórkowego (aby nie zmieniać okna na ekranie, który współdzielisz z uczniami), wylosuj zawód z Mapy Karier (korzystając z kostki do losowania w zakładce Ścieżki kariery) i poproś uczniów, aby postawili kropkę przy tym przedmiocie szkolnym, który według nich w tym konkretnym zawodzie najbardziej się przydaje. Jeżeli zdarzy Wam się wylosować mniej znany zawód, przeczytaj uczniom fragment opisu. 

W celu większej aktywizacji uczniów możesz poprosić, aby to uczniowie, korzystając z telefonów, kolejno losowali zawody (może to być również jeden uczeń, który zgłosi się na ochotnika). 

W trakcie trwania ćwiczenia dopytuj uczniów, które przedmioty zaznaczyli i dlaczego. Możesz dla każdego zawodu przeprowadzić aż dwie lub trzy rundy, prosząc uczniów, aby w kolejnych etapach stawiali kropki przy drugim i trzecim najważniejszym według nich przedmiocie szkolnym. Pamiętaj, aby przed wylosowaniem nowego zawodu zawsze wyczyścić współdzielony ekran z postawionych przez uczniów kropek.

Podsumowanie

Z czym uczniowie wychodzą z dzisiejszej lekcji? Poproś uczniów o dokończenie zdania „Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem się/dowiedziałam się…”. 

Możesz to zrobić w standardowej dyskusji, prosząc o odpowiedzi na czacie, lub korzystając z interaktywnej ankiety typu Open Ended w narzędziu Mentimeter

figure

Uwaga: Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wykorzystać narzędzie Mentimeter do tworzenia interaktywnych ćwiczeń, obejrzyj nasze wideo-szkolenie. Znajdziesz je tutaj>>.

Czy roboty zabiorą nam pracę?

Ten scenariusz zajęć możesz przenieść do wirtualnej klasy bez większych modyfikacji. Udostępnij uczniom na swoim ekranie przemówienie Anthony’ego Goldblooma (z dźwiękiem i polskimi napisami) i porozmawiajcie o wnioskach płynących z tej prelekcji. W jakich obszarach roboty nie mają szans z człowiekiem?

Na współdzielonym z uczniami ekranie przejdźcie do Mapy Karier. Wylosujcie zawód i oceńcie jego ryzyko automatyzacji w perspektywie 20-30 lat w świetle usłyszanych wiadomości. Jeżeli uczniowie mają włączone kamerki, możecie się umówić, że osoby, które uważają, że reprezentanci danego zawodu nie muszą się martwić o swoje zatrudnienie, podnoszą kciuki do góry. Osoby o przeciwnym zdaniu opuszczają kciuki w dół. Kontynuujcie zabawą tak długo, jak będziecie mieć na to ochotę.

Pod koniec zajęć zajrzyjcie na stronę willrobotstakemyjob.com, aby sprawdzić, czy Wasze przypuszczenia z poprzedniego ćwiczenia są zgodne z przewidywaniami ekspertów. Strona jest w języku angielskim, możesz jednak przetłumaczyć ją w przeglądarce (w Google Chrome wystarczy nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać opcję „Przetłumacz automatycznie na język polski”).

Zgadnij, jaki to zawód

Wymień trzy zawody

Wersję online gry Wymień trzy zawody znajdziesz w tym wpisie.

Zawodowe kalambury

Jeżeli chcecie zagrać w kalambury, polecamy skorzystanie z jakiejkolwiek wirtualnej tablicy, którą mogą współtworzyć uczniowie. Opcja tablicy jest dostępna na wielu platformach i komunikatorach do pracy zdalnej, takich jak Microsoft Teams. Jeżeli Wasze narzędzie nie posiada wbudowanej tablicy, skorzystajcie z zewnętrznych aplikacji, np. bitpaper.io.

Jakie jest Twoje zdanie?

Szkoła i praca oczami uczniów

Aby dowiedzieć się, jakie przekonania na tematy związane z pracą i karierą mają Twoi uczniowie, poproś ich o ustosunkowanie się do wybranych zdań z poniższej listy. Możesz je skopiować ze str. 41 publikacji „Szkoła, praca, przyszłość i/lub wymyślić dodatkowe propozycje. 

figure

Do przeprowadzenia tego ćwiczenia w wersji online świetnie nadaje się narzędzie Mentimeter, w którym można stworzyć interaktywną ankietę typu Scales. Możesz wpisać do aplikacji dowolną liczbę stwierdzeń oraz określić skalę, po której uczniowie będą się poruszali (np. od Całkowicie się nie zgadzam do Całkowicie się zgadzam). Każdy uczeń anonimowo zaznacza swoją odpowiedź. Efektem pracy całej klasy jest „mapa opinii”, która stanowi świetny punkt wyjścia do dalszej dyskusji o przekonaniach (wskazówki do dyskusji znajdziesz w publikacji  na str. 40).

figure

Uwaga: Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wykorzystać narzędzie Mentimeter do tworzenia interaktywnych ćwiczeń, obejrzyj nasze wideo-szkolenie. Znajdziesz je tutaj>>.

Liceum, technikum czy szkoła branżowa?

Jak wygląda system edukacji w Polsce?

Przygotowaliśmy ćwiczenie (polegające na uzupełnieniu uproszczonego schematu edukacji w Polsce) w formie aktywnego PDF-u, co oznacza, że uczniowie będą mogli wypełnić kartę pracy po otwarciu pliku lokalnie na swoim komputerze. Aktywny PDF dla uczniów znajdziesz tutaj

schemat edukacji w Polsce

Po zakończeniu pracy uczniów zachęcamy do wyświetlenia schematu z prawidłowym rozwiązaniem i omówienia go z uczniami. Pobierz go tutaj.

Jaką szkołę wybrać?

Moje wybory oczami marzyciela, krytyka i realisty

Przygotowaliśmy dla uczniów kartę pracy w formie aktywnego PDF-u. Pobierz ją tutaj.

Klucz wyboru szkoły

Przygotowaliśmy dla uczniów kartę pracy w formie aktywnego PDF-u. Pobierz ją tutaj.

Marzenia z terminem ważności

Droga do celu

Ustalcie razem z uczniami (wspólnie lub każdy indywidualnie), które z celów zaproponowanych w ćwiczeniu są sformułowane poprawnie, a które warto by było poprawić. Porozmawiajcie o Waszych przemyśleniach. Czym charakteryzują się dobrze postawione cele?

Kliknij w poniższy obrazek i wykorzystaj ćwiczenie do dyskusji z uczniami. Po zakończeniu ćwiczenia oraz dyskusji zapoznaj uczniów z metodą SMART (jej krótki opis znajdziesz w publikacji na str. 53) oraz zachęć ich do sformułowania co najmniej jednego własnego celu zgodnie z zasadami tej metody. Podzielcie się Waszymi celami SMART na czacie, w dyskusji wideo lub stwórzcie współtworzony dokument, w którym zapiszecie cele wszystkich uczniów z klasy.

Marzenia z terminem ważności

Jeśli przeprowadziłaś/eś zajęcia na podstawie publikacji, będziemy wdzięczni za wypełnienia anonimowego formularza feedbacku. Dzięki Twojej opinii będziemy mogli ulepszać nasze obecne i kolejne scenariusze zajęć. Dziękujemy!

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, napisz do nas na adres kontakt@mapakarier.org.

Inne pomysły na lekcje, które mogą Ci się spodobać:

Nastaw uczniów na rozwój: lekcja o koncepcji growth mindset

Nauka przez całe życie? Zdecydowanie tak!

Kotwice mojej kariery



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.