Mapa Karier v 4.0.0

Czy warto zostać rzemieślnikiem?

Autor: Jadwiga Stach; Ostatnia aktualizacja: 18.09.2024

Zastanawiasz się, kim są i co robią rzemieślnicy i rzemieślniczki? Słowo rzemiosło kojarzy Ci się z kimś pracującym w ciemnym, zakurzonym warsztacie? Cóż, w przeszłości czasami tak bywało. W dzisiejszym świecie praca w rzemiośle wygląda jednak inaczej i ma swoje zalety – sprawdź, jakie!

picture

Rzemiosło to wiedza i umiejętności pozwalające na tworzenie różnych przedmiotów ręcznie lub przy użyciu prostych maszyn i narzędzi. W ciągu ostatnich lat przeszło wiele przemian, a zainteresowanie przedmiotami i usługami rzemieślniczymi wciąż rośnie. Chcemy pokazać Ci dlaczego naszym zdaniem warto rozważyć karierę rzemieślnika/rzemieślniczki. 

Różnorodność i innowacyjność

Współcześni rzemieślnicy to osoby wykonujące bardzo różne zawody. Od tradycyjnych, od wieków wykonywanych profesji, jak szewc/szewczyni, zdun/zdunka, kaletnik/kaletniczka, do zawodów, które pojawiły się na rynku pracy całkiem niedawno, np. wytwórca naczyń do yerba mate, wytwórca noży czy twórca biżuterii z materiałów z recyklingu. Każdy może znaleźć miejsce dla siebie – rzemiosło łączy ludzi o rozmaitych umiejętnościach i zainteresowaniach.

Rzemiosło podlega ciągłym zmianom – pojawiają się nowoczesne maszyny, materiały, zmieniają się trendy i mody, klienci mają coraz to inne oczekiwania. Rzemieślnicy i rzemieślniczki muszą orientować się w tych zmianach, bo dzięki temu mają możliwość dopasowania rodzaju produktów i sposobu świadczenia usług do potrzeb klientów. Czasem natomiast jest tak, że podczas poszukiwania inspiracji (albo nawet zupełnym przypadkiem!) ktoś odkrywa, że  że nikt jeszcze nie zajął się tworzeniem konkretnych przedmiotów albo oferowaniem usług, które są potrzebne. Można więc wymyślić całkiem nowy zawód rzemieślniczy – może to będzie właśnie Twoja droga zawodowa? :)

Krawcowa tworząca projekt na komputerze

Życie w sieci

Wbrew stereotypom rzemieślnicy to osoby, które często sprawnie korzystają z możliwości, jakie zapewnia dostęp do internetu. Prowadzą sklepy internetowe, profile w mediach społecznościowych, blogi, kanały na YT – to pozwala im docierać do klientów w wirtualnej przestrzeni.

Internet wykorzystują też jako źródło inspiracji do tworzenia nowych wyrobów, jest dla nich miejscem, gdzie szukają potrzebnych materiałów, źródłem fachowej wiedzy, którą wymieniają się z innymi na forach. Daje też im możliwość uczestnictwa w kursach online prowadzonych przez specjalistów i specjalistki z całego świata.

Będąc rzemieślnikiem/rzemieślniczką będziesz więc mógł/mogła wykorzystywać internet w codziennej pracy.

Wszędzie u siebie

Dostęp do internetu i rozwój sieci kurierskich pozwala wielu rzemieślnikom i rzemieślniczkom pracować praktycznie w dowolnym miejscu i mieć klientów z całego świata. Dawniej zakłady rzemieślnicze zwykle znajdowały się przy ruchliwych ulicach, w okolicach rynku miejskiego – tam, gdzie ich szyldy i witryny łatwo wpadały w oczy klientom. Dzisiaj dobra reklama w sieci pozwala wybierać miejsce na pracownię np. tam, gdzie czynsz jest niski albo gdzie ma się ławy dostęp do materiałów.

Z ludźmi albo bez

Wybierając zawód rzemieślniczy będziesz mieć okazję do poznania wielu ciekawych ludzi – klientów, dostawców materiałów, producentów narzędzi i sprzętu, którego używasz w pracy.

A co, jeśli stresują Cię kontakty z ludźmi? Możesz prowadzić zakład rzemieślniczy rzadko spotykając innych ludzi lub wcale nie widząc się twarzą w twarz z klientami. Wielu rzemieślników i rzemieślniczek nie prowadzi sklepów stacjonarnych, a swoje produkty sprzedają tylko w sieci. Albo osiągają spory sukces i rozwijając swoje firmy mogą sobie pozwolić na zatrudnienie specjalistów do obsługi klientów.

Niektóre usługi rzemieślnicze także można zrealizować bez bezpośredniego kontaktu z innymi – np. klient może wysłać zegarmistrzowi zegarek do naprawy kurierem, zamiast przynosić go osobiście do pracowni.

Garncarz toczący gliniane naczynie na kole garncarskim.

Uczenie innych

Jeśli chcesz dzielić się swoją wiedzą, możesz połączyć to z prowadzeniem zakładu rzemieślniczego. Jest na to wiele możliwości: warsztaty dla zainteresowanych Twoim rzemiosłem, umożliwienie zwiedzania pracowni w ramach Nocy Rzemiosła lub podobnych inicjatyw, prowadzenie stoiska na Festiwalu Rzemiosła, prezentacja swojego zawodu w szkołach, przedszkolach, itp.

Możesz też uczyć młodych adeptów i adeptki Twojego zawodu w ramach kształcenia dualnego – w takim przypadku u Ciebie zdobędą praktyczne umiejętności, a teorii nauczą się w szkole lub na kursach.

Opłacalna kreatywność

Czasem mówi się, że „Tradycyjne rzemiosło zanika, nie ma na nie miejsca w świecie, w którym żyjemy” – czy na pewno tak jest? Ludzie o zdolnościach manualnych, którzy lubią widzieć namacalne efekty swojej pracy lub robić rzeczy użyteczne dla innych, świetnie odnajdą się w pracy rzemieślniczej, będzie to dla nich prawdziwa przyjemność. 

Rzemiosło daje możliwość zrobienia fajnego biznesu. Wielu ludzi z powodzeniem prowadzi działalność rzemieślniczą, a ich firmy rozwijają się w duże przedsiębiorstwa. Są klienci, którzy są gotowi zapłacić duże pieniądze za produkty wykonane handmade, na specjalne zamówienie, itp.

Możesz znaleźć swój pomysł na pracę w rzemiośle także poprzez połączenie tradycji z nowoczesnością przez naukę tajników tradycyjnego rzemiosła i kreatywne wykorzystanie ich do tworzenia nowych produktów. Np. nauczyć się plecionkarstwa i użyć zdobytych umiejętności do wyplatania designerskich mebli z wikliny czy ozdabiać tradycyjnym haftem ludowym ubrania o nowoczesnym kroju – ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.

Narzędzia snycerza lub rzeźbiarza.

Różne drogi do zawodu

Droga do zawodu rzemieślniczego najczęściej prowadzi przez szkołę branżową, technikum, kształcenie dualne lub kursy (więcej przeczytasz tutaj). Ale są też inne możliwości! Wielu rzemieślników jest  samoukami – uczą się metodą prób i błędów, oglądają tutoriale w sieci, czytają czasopisma z konkretnej branży, podpatrują przy pracy rodziców, dziadków, itp.

Są tacy, którzy zdali egzaminy, mają świadectwo czeladnicze i należą do lokalnego cechu rzemiosł. Inni nazywają siebie rzemieślnikami/rzemieślnikami, chociaż wykonują zawód, który istnieje od niedawna i nie mają na to „oficjalnych” dokumentów.

Rzemieślnikiem/rzemieślniczką możesz zostać niezależnie od tego, ile masz lat i jakie jest Twoje doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie.

Zero waste i ekologiczne rzemiosło

Rzemiosło coraz częściej kojarzy się z ekologią. Rzemieślnicy i rzemieślniczki często wykorzystują w pracy naturalne materiały, np. drewno, włókna roślinne, glinę, albo wręcz wykonują piękne i praktyczne przedmioty z tego, co dla innych może być śmieciem – dętek, butelek PET, potłuczonej ceramiki, makulatury…

Niektórzy dodatkowo dbają o to, żeby zamawiać materiały od lokalnych dostawców i w ten sposób zmniejszają swój ślad węglowy.

Zawody z branży rzemiosło w Mapie Karier.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się więcej o współczesnym rzemiośle. Jeśli chcesz jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę, sprawdź zawody rzemieślnicze w Mapie Karier – znajdziesz je tutaj


Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda kształcenie dualne w rzemiośle i jakie korzyści zapewnia, przeczytaj ten artykuł.  


Masz pytania? A może masz pomysł na temat kolejnego wpisu? Napisz do nas: kontakt@mapakarier.org. Więcej karierowych wskazówek znajdziesz na instagramie Mapy Karier - zaobserwuj nas!


Inne artykuły na blogu, które mogą Ci się spodobać:



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.