Zdjęcie zawodu
W. męska

Zdunka

Buduję i naprawiam piece kaflowe, kuchenne, grille, kominki.

Zdunka

Buduję i naprawiam piece kaflowe, kuchenne, grille, kominki.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mnie powstają piękne i funkcjonalne piece i kuchnie kaflowe, kominki, grille. Zamawiający je klienci cieszą się niekonwencjonalnym lecz efektywnym źródłem ogrzewania, które stanowi też niewątpliwą ozdobę każdego wnętrza. Nierzadko mogę się też cieszyć z przywrócenia świetności zabytkowym piecom i kominkom we wnętrzach z epoki.

Czym się zajmuję?

Chyba każdy chciałby, żeby zimą w jego domu panowało przyjemne ciepło, a to ciepło można zapewnić właśnie dzięki mojej pracy. Kiedyś nie mógł się beze mnie obejść żaden dom, dziś - choć króluje ogrzewanie centralne, też nie narzekam na brak zajęcia. Buduję, naprawiam i rozbieram piece: kaflowe, kuchenne, grille ogrodowe i grillo-wędzarnie, kominki. Piece różnią się między sobą sposobem konstrukcji: piece wielozwrotne, wachlarzowe, komorowe, kanałowe, rodzajem spalanego paliwa: piece gazowe, węglowe, na drewno oraz sposobem jego spalania: piece stałopalne, akumulacyjne, ale ja potrafię wymurować każdy z nich. 


Jeśli mam zbudować piec grzewczy, przed przystąpieniem do pracy muszę dowiedzieć się, w jakich warunkach przyjdzie mu pracować. Jak duże pomieszczenie ma ogrzewać, czy jest ono środkowe, czyli otoczone innymi pokojami, czy narożne, gdzie przynajmniej 2 ściany stykają się bezpośrednio z otoczeniem, czy pod spodem znajduje się nieogrzewana piwnica, a może jest to poddasze z licznymi skosami i konieczną wentylacją? 
Od tych wszystkich danych zależy wielkość pieca, który zamierzam zbudować, dlatego muszę też znać normy określające, ile kafli grzejnych jest potrzebnych do ogrzania 1 metra sześciennego pomieszczenia o różnych parametrach. Podobnie postępuję planując prace przy budowie kominków, pieców chlebowych, czy kuchennych. Też na początku dokładnie sprawdzam wymiary pomieszczenia i na tej podstawie określam, jak duży ma być piec oraz z jakich materiałów i w jaki sposób go zbuduję. 
Potem gromadzę materiały: cegły szamotowe i piecowe, kafle, płytki ceramiczne, beton, zaprawy, oraz potrzebne mi narzędzia: przecinak do przecinania kafli, gładzik do wygładzania brzegów i miejsc cięcia, punktak, młotki, kielnie, szczypce, poziomice, pion murarski, kątownice, calówki. 
Gdy już mam cały potrzebny warsztat, zabieram się do pracy: najpierw buduję fundamenty pieca lub podmurówkę, na której go postawię, potem przychodzi czas na wnętrze pieca - zazwyczaj powstaje ono z cegły szamotowej, oraz jego zewnętrzne ściany. Te buduję z kafli gładkich lub ozdobionych dekoracyjnymi ornamentami, cegieł, które potem maluję, pokrywam gipsem albo kamiennymi płytami, albo pustaków.
Kominki i piece służące do ogrzewania lub gotowania muszą posiadać odpowiednie przewody odprowadzające spaliny – ich budowa też należy do moich obowiązków. Jeśli piec ma być częścią instalacji centralnego ogrzewania, podczas budowy współpracuję z hydraulikiem. 
Moja praca to nie tylko budowanie nowych pieców i kominków. Czasem klienci proszą mnie o odnowienie dawnych, wręcz zabytkowych instalacji, którym popękały lub odpadły kafle albo które zaczęły się rozpadać. Muszę wtedy dokładnie ocenić stan konstrukcji, w razie potrzeby wzmocnić ją i uszczelnić, wymienić uszkodzone kafle, a także zadbać, by całość po renowacji odpowiadała aktualnym przepisom pożarowym. Jeśli nie uda mi się znaleźć identycznych kafli jak te, które zostały zniszczone, staram się dobrać egzemplarze o podobnej kolorystyce lub wzorze, dlatego przydaje mi się kreatywność i wyczucie stylu. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać matematykę, żeby móc obliczać wymiary i moc pieca lub kominka w zależności od wielkości ogrzewanego pomieszczenia i innych jego parametrów: wewnętrzne/narożne, strych/piwnica, rodzaj stropu lub podłogi, ilość potrzebnych materiałów i dodatków, orientacyjny czas wykonania usługi w zależności od stopnia skomplikowania zamówienia, wytrzymałość konstrukcji, długość ciągu kominowego. 


Muszę znać właściwości fizyczne, takie, jak ciężar właściwy, stopień rozszerzalności cieplnej, zdolność akumulacji ciepła i jego przewodzenia, wytrzymałość mechaniczna materiałów używanych do budowy pieców i kominków, żeby wiedzieć, które nadają się do budowy fundamentów, paleniska, komory dymowej i innych elementów.
Muszę znać się na składnikach zapraw murarskich: piasek, wapno, cement, kruszywo, gips, i wiedzieć, jakie powinny być ich proporcje, dzięki tej wiedzy mogę samodzielnie przygotowywać zaprawy do murowania pieców i kominków, spoiwa do kafli, uszczelnienia do przewodów kominowych. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • opanowanie,
  • cierpliwość,
  • sumienność,
  • kreatywność,
  • wyobraźnia przestrzenna.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się budową pieców, kominków, grillów, lub otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.