Mapa Karier v 4.0.0

Jak pomóc dziecku w wyborze szkoły ponadpodstawowej?

Autor: Jadwiga Stach; Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024

Wybór szkoły ponadpodstawowej to często trudny  moment w życiu Twojego dziecka – może towarzyszyć mu stres, niepewność i wiele wątpliwości. Z tego artykułu dowiesz się, jak pomóc ósmoklasiście w tym procesie. 

Okładka strony

Młodzi ludzie kończący szkołę podstawową stają przed pierwszym poważnym wyborem w życiu. Niektórzy dobrze wiedzą, do jakiej szkoły ponadpodstawowej chcą iść, albo wręcz mają już zaplanowaną całą dalszą ścieżkę edukacyjno-zawodową. Inni nie mogą się zdecydować, czują się zagubieni w gąszczu możliwości, a konieczność decydowania o przyszłości spędza im sen z powiek. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci we wsparciu Twojego dziecka w wyborze szkoły, w której spędzi kilka kolejnych lat.

Jakie są opcje?

Porozmawiajcie o tym, w jakich szkołach można kontynuować naukę po skończeniu szkoły podstawowej, jakie oferują korzyści, czym się od siebie różnią, jaką drogę dalszej edukacji otwierają. Możecie skorzystać z przygotowanego przez nas schematu systemu edukacji w Polsce: 

picturepicture

Najważniejsze różnice między szkołą branżową, technikum i liceum to: czas trwania nauki, możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowych, przygotowanie (lub nie) do matury. Dokładne informacje o specyfice nauki w różnych typach szkół ponadpodstawowych znajdziecie w tym artykule.  

Następnie sprawdźcie, jakie konkretnie szkoły znajdują się w Waszej miejscowości i w najbliższej okolicy, takie informacje można znaleźć na stronach internetowych miast i/lub gmin albo w Rejestrze szkół i placówek oświatowych. Oceńcie, które szkoły oferują naukę w klasach o profilach najbardziej pasujących do zainteresowań i/lub talentów Twojego dziecka.

Kryteria wyboru

Co zrobić, jeśli Twoje dziecko zastanawia się nad kilkoma konkretnymi szkołami i trudno mu się zdecydować, która będzie dla niego najlepsza? Zastanówcie się nad tym, co jest dla niego istotne w szkole ponadpodstawowej: odległość od domu, oferta zajęć pozalekcyjnych, języki obce, których można się uczyć w danej szkole, profile klas,… Pomocna w tym może być nasza tabelka, którą znajdziecie tutaj.

picture

Nie masz pewności, jakie kryteria warto brać pod uwagę? Nie wiesz, gdzie sprawdzić, czy dana szkoła je spełnia? Zajrzyj do artykułu, w którym omawiamy te zagadnienia.

Wiadomości z pierwszej ręki

Warto poznać opinie osób, które uczą się w konkretnej szkole lub są jej absolwentami. W ten sposób można zweryfikować wyobrażenia dziecka o nauce w danej szkole z  wiadomościami z pierwszej ręki. Możecie też przeczytać, co o profilach swoich klas mówią uczniowie liceum i technikum, którzy podzielili się z nami swoimi przemyśleniami w tym artykule

Wszystko we właściwym czasie

Porozmawiaj z dzieckiem o tym, aby nie zostawiać decyzji o wyborze szkoły na ostatnią chwilę, bo np. będzie już za późno na złożenie dokumentów do szkoły, która najbardziej mu pasuje. Jednocześnie nie naciskaj, żeby podjęło decyzję w „5 minut” – pozwól mu spokojnie przemyśleć tę kwestię.

Sprawdźcie daty składania dokumentów do szkół, które wybrało Twoje dziecko – najbardziej aktualne informacje znajdziecie na stronach kuratoriów oświaty i miejskich stronach internetowych w zakładce „Edukacja” (linki do stron kuratoriów znajdziecie tutaj).

Znając te daty, ustalcie do kiedy dziecko ma podjąć decyzję, żeby zdążyło złożyć dokumenty do wybranej szkoły/wybranych szkół.

Dokumenty

A jakie dokumenty są potrzebne? Trzeba posiadać:

  • wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej, 
  • świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, 
  • zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Opcjonalnie: 

  • zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu,
  • zaświadczenia i dokumenty potwierdzające spełnianie szczególnych kryteriów.

W artykule “Jak wybrać szkołę ponadpodstawową cz. 3: Zasady rekrutacji – etapy, terminy, punktacja” piszemy o tym, jak uzyskać te dokumenty i w jakiej formie składa się je w szkole.

To nie koniec świata

Twoje dziecko wciąż nie jest pewne, jaką szkołę wybrać? A może zdecydowało się na szkołę/klasę o konkretnym profilu, do której wybierają się jego „wszystkie koleżanki” lub „wszyscy koledzy”, choć ono samo nie jest do końca przekonane, czy to właściwy wybór? Przypomnij mu o tym, że wybór szkoły ponadpodstawowej to nie jest decyzja która określi, jak będzie wyglądała cała reszta jego życia. Szkołę można zmienić w trakcie nauki, można zdać maturę z innych przedmiotów, niż rozszerzone przedmioty w klasie o danym profilu w liceum, można zdecydować się na studia/szkołę policealną z całkiem „innej bajki” niż wybrana szkoła ponadpodstawowa.

Kto jeszcze może pomóc?

Twoje dziecko cały czas się waha? Zaproponuj mu rozmowę z doradcą zawodowym/doradczynią zawodową. To osoba, która posiada wiele informacji o systemie szkolnictwa oraz szkołach dostępnych w okolicy, może pomóc dziecku w odkryciu jego mocnych stron i doradzić w wyborze szkoły. Nie jesteś pewny_a czy rozmowa z doradcą zawodowym/doradczynią zawodową to dobry pomysł? Przeczytaj nasz artykuł Jaka szkoła, jaki zawód - w czym pomoże Tobie i Twojemu dziecku doradca zawodowy?

picture

Jeśli Twoje dziecko potrzebuje więcej praktycznych wskazówek, znajdzie je w nagraniu webinaru Jak wybrać szkołę po podstawówce?, który prowadziła Marta Wrzosek - doradczyni zawodowa w Mapie Karier (po zarejestrowaniu się dostaniesz od nas link do nagrania).

picture

Zaproponuj mu też zapisanie się na nasz mailowy kurs dla ósmoklasistów - można to zrobić tutaj. Po rejestracji Twoje dziecko przez siedem dni będzie dostawać mail z ciekawymi informacjami i ćwiczeniami do zrobienia, które pomogą mu w podjęciu decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.

Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pomogą Ci we wspieraniu Twojego dziecka w tym szczególnym czasie, jakim jest wybór szkoły ponadpodstawowej.


Inne artykuły na blogu, które mogą Ci się spodobać:Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.