Jak pomóc dziecku w wyborze szkoły ponadpodstawowej?
Autor: Jadwiga Stach; Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024
Wybór szkoły ponadpodstawowej to często trudny moment w życiu Twojego dziecka – może towarzyszyć mu stres, niepewność i wiele wątpliwości. Z tego artykułu dowiesz się, jak pomóc ósmoklasiście w tym procesie.
Młodzi ludzie kończący szkołę podstawową stają przed pierwszym poważnym wyborem w życiu. Niektórzy dobrze wiedzą, do jakiej szkoły ponadpodstawowej chcą iść, albo wręcz mają już zaplanowaną całą dalszą ścieżkę edukacyjno-zawodową. Inni nie mogą się zdecydować, czują się zagubieni w gąszczu możliwości, a konieczność decydowania o przyszłości spędza im sen z powiek. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które ułatwią wsparcie Twojego dziecka w wyborze szkoły, w której spędzi kilka kolejnych lat.
Jakie są opcje?
Porozmawiajcie o tym, jakie są możliwości wyboru szkół po ukończeniu edukacji podstawowej. Zastanówcie się wspólnie jakie korzyści oferują szkoły ponadpodstawowe, czym się od siebie różnią, jaką drogę dalszej edukacji otwierają. Możecie skorzystać z przygotowanego przez nas schematu systemu edukacji w Polsce:
Najważniejsze różnice między szkołą branżową, technikum i liceum to: czas trwania nauki, możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowych, przygotowanie (lub nie) do matury. Dokładne informacje o specyfice nauki w różnych typach szkół ponadpodstawowych znajdziecie w tym artykule.
Następnie sprawdźcie, jakie konkretnie szkoły znajdują się w Waszej miejscowości i w najbliższej okolicy (takie informacje można znaleźć na stronach internetowych miast i/lub gmin albo w Rejestrze szkół i placówek oświatowych). Oceńcie, które placówki oferują naukę w klasach o profilach najbardziej pasujących do zainteresowań i/lub talentów Twojego dziecka.
Kryteria wyboru
Co zrobić, jeśli Twoje dziecko zastanawia się nad kilkoma konkretnymi szkołami i trudno mu podjąć decyzję, która będzie dla niego najlepsza? Zastanówcie się nad tym, jakie kryteria są dla niego istotne w kontekście wyboru szkoły ponadpodstawowej: odległość od domu, oferta zajęć pozalekcyjnych, języki obce, których można się uczyć w danej szkole, profile klas,… Pomocna w tym może być nasza tabelka, którą znajdziecie tutaj.
Nie masz pewności, jakie kryteria warto brać pod uwagę? Nie wiesz, gdzie sprawdzić, czy dana szkoła je spełnia? Zajrzyj do artykułu, w którym omawiamy te zagadnienia.
Wiadomości z pierwszej ręki
Warto poznać opinie osób, które uczą się w konkretnej szkole lub są jej absolwentami. W ten sposób można zweryfikować wyobrażenia dziecka o nauce w danej placówce z wiadomościami z pierwszej ręki. Możecie też przeczytać, co o profilach swoich klas mówią uczniowie liceum i technikum, którzy podzielili się z nami swoimi przemyśleniami w tym artykule.
Wszystko we właściwym czasie
Porozmawiaj z dzieckiem o tym, aby nie zostawiać decyzji o wyborze szkoły na ostatnią chwilę, bo np. będzie już za późno na złożenie dokumentów do tej, która najbardziej mu pasuje. Jednocześnie nie naciskaj, żeby podjęło decyzję w „5 minut” – pozwól mu spokojnie przemyśleć tę kwestię.
Sprawdźcie daty składania dokumentów do szkół, które wybrało Twoje dziecko – najbardziej aktualne informacje znajdziecie na stronach kuratoriów oświaty i miejskich stronach internetowych w zakładce „Edukacja” (linki do stron kuratoriów znajdziecie tutaj).
Po zapoznaniu się z terminami rekrutacji ustalcie do kiedy dziecko ma podjąć decyzję, żeby zdążyło złożyć dokumenty do wybranej szkoły/wybranych szkół.
Dokumenty
A jakie dokumenty są potrzebne? Trzeba posiadać:
- wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej,
- świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
- zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Opcjonalnie:
- zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu,
- zaświadczenia i dokumenty potwierdzające spełnianie szczególnych kryteriów.
W artykule “Jak wybrać szkołę ponadpodstawową cz. 3: Zasady rekrutacji – etapy, terminy, punktacja” piszemy o tym, jak uzyskać te dokumenty i w jakiej formie składa się je w szkole.
To nie koniec świata
Twoje dziecko wciąż nie jest pewne, jaką szkołę wybrać? A może zdecydowało się na konkretną szkołę/klasę, kierując się np. presją rówieśniczą („wszystkie koleżanki” lub „wszyscy koledzy” tam się wybierają)? Przypomnij mu o tym, że wybór szkoły ponadpodstawowej to nie jest decyzja która określi, jak będzie wyglądała cała reszta jego życia. Szkołę można zmienić w trakcie nauki, można zdać maturę z innych przedmiotów, niż rozszerzone wykazane w profilu danej klasy, można zdecydować się na studia/szkołę policealną z całkiem „innej bajki” niż wybrana szkoła ponadpodstawowa.
Kto jeszcze może pomóc?
Twoje dziecko cały czas się waha? Zaproponuj mu rozmowę z doradcą zawodowym/doradczynią zawodową. To osoba, która posiada wiele informacji o systemie szkolnictwa oraz szkołach dostępnych w okolicy. Może pomóc dziecku w odkryciu jego mocnych stron i doradzić w wyborze szkoły. Nie jesteś pewny_a czy rozmowa z doradcą zawodowym/doradczynią zawodową to dobry pomysł? Przeczytaj nasz artykuł Jaka szkoła, jaki zawód - w czym pomoże Tobie i Twojemu dziecku doradca zawodowy?
Jeśli Twoje dziecko potrzebuje więcej praktycznych wskazówek, znajdzie je w nagraniu webinaru Jak wybrać szkołę po podstawówce?, który prowadziła Marta Wrzosek - doradczyni zawodowa w Mapie Karier (po zarejestrowaniu się dostaniesz od nas link do nagrania).
Zaproponuj mu też zapisanie się na nasz mailowy kurs dla ósmoklasistów - można to zrobić tutaj. Po rejestracji Twoje dziecko przez siedem dni będzie dostawać mail z ciekawymi informacjami i ćwiczeniami do zrobienia, które pomogą mu w podjęciu decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci we wspieraniu Twojego dziecka w tym szczególnym czasie, jakim jest wybór szkoły ponadpodstawowej.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak rozmawiać z dziećmi o ich przyszłości, przeczytaj artykuł, w którym ten temat rozwija Andrzej Pieńkowski z Fundacji Katalyst Education.
Inne artykuły na blogu, które mogą Ci się spodobać: