Mapa Karier v 4.0.0

Co można robić po studiach z psychologii?

Autor: Jadwiga Stach; Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024

Myślisz o studiowaniu psychologii, ale nie wiesz, co potem? A może interesujesz się psychologią, ale nie masz pewności, czy to coś dla Ciebie? Sprawdź, jakie (czasem nieoczywiste) możliwości daje ukończenie studiów psychologicznych. 

picture

Psychologia – i co dalej?

Psychologia to od lat bardzo popularny kierunek studiów. Każdego roku tysiące młodych ludzi decydują się na naukę psychologii na wyższych uczelniach w całej Polsce. W roku akademickim 2022/2023 był to drugi najpopularniejszy kierunek studiów, zaraz po informatyce. Ale czy absolwenci tych studiów nie będą mieć problemów ze znalezieniem pracy? Ofert pracy dla psychologów i psycholożek jest bardzo wiele, nie tylko w instytucjach zajmujących się pomaganiem osobom mającym problemy emocjonalne, uzależnienia. 

Studia na kierunku psychologia pozwalają zdobyć wiedzę o ludzkiej psychice, o tym, dlaczego ludzie w danej sytuacji zachowują się tak, a nie inaczej. Psychologia pomaga także zrozumieć emocje, uczucia i relacje międzyludzkie. To umiejętności poszukiwane przez pracodawców z wielu różnych branż, dlatego absolwenci psychologii mają duże szanse znalezienia ciekawej, satysfakcjonującej pracy.

Psychologię zwykle studiuje się na jednolitych, pięcioletnich studiach magisterskich, chociaż niektóre uczelnie umożliwiają naukę podzieloną na trzyletnie studia licencjackie i dwuletnie magisterskie. Na studiach każdy wybiera specjalizację dotyczącą konkretnej dziedziny. Najpopularniejsze specjalizacje to: 

 • psychologia kliniczna,
 • psychologia zdrowia,
 • psychologia społeczna,
 • psychologia biznesu,
 • psychologia organizacji i pracy,
 • psychologia dziecka i rodziny,
 • psychologia sportu,
 • neuropsychologia,
 • psychologia międzykulturowa,
 • psychologia edukacyjna,
 • psychologia poznawcza,
 • patopsychologia.
 • neurokognitywistyka

Gdzie znajdzie pracę psycholog? 

Jeśli zdecydujesz się na studia z psychologii, po ich ukończeniu możesz znaleźć pracę w wielu miejscach. W niektórych przypadkach do podjęcia pracy wystarczą studia o odpowiedniej specjalizacji, w innych –  wymagane są dodatkowe studia podyplomowe.

Służba zdrowia 

Psycholog po dodatkowej specjalizacji z psychologii klinicznej może pracować w szpitalu na różnych oddziałach, w poradniach zdrowia psychicznego, ośrodkach leczenia uzależnień, w szpitalach psychiatrycznych. Zwykle pracuje z konkretną grupą pacjentów, np. dziećmi lub seniorami. Niektórzy decydują się na specjalizację z psychoonkologii, żeby móc pomagać osobom walczącym z nowotworami.

Dowiedz się więcej o tych zawodach na Mapie Karier:

Psycholog/PsycholożkaPsychoonkolog/Psychoonkolożka

A może inne służby? 

Można także szukać pracy jako psycholog policyjny, wojskowy albo więzienny. Nie trzeba wstępować do policji, wojska czy służby więziennej, można być cywilnym pracownikiem/pracowniczką tych służb. Podczas pracy w więzieniu psycholog pomaga więźniom w procesie resocjalizacji. Psycholodzy policyjni nie tylko przygotowują profile psychologiczne sprawców przestępstw, ale też oceniają czy kandydaci do służby są do niej przygotowani pod względem psychicznym. Pomagają również policjantom poradzić sobie z obciążeniami wynikającymi z charakteru ich pracy. Podobne obowiązki mają psycholodzy w innych służbach mundurowych, np. w wojsku, straży pożarnej.

Sprawdź, jakie zawody w Mapie Karier związane są ze służbami!

Edukacja 

Psychologów i psycholożki zatrudniają także szkoły i przedszkola, wymagając od kandydatów przygotowania pedagogicznego. Pracując w placówce edukacyjnej psycholog wspiera uczniów, nauczycieli i rodziców w rozwiązywaniu różnych problemów, takich jak stres, problemy w dogadywaniu się z rówieśnikami, brak motywacji do nauki. Zajmuje się też rozpoznawaniem potrzeb i talentów uczniów. 

Niektórzy psycholodzy decydują się także na karierę wykładowcy na uczelni.

Poznaj zawody z branży edukacyjnej w Mapie Karier!

Psychoterapia 

Po skończeniu studiów podyplomowych z psychoterapii i zdaniu egzaminu można zostać psychoterapeutą i psychoterapeutką. W Polsce istnieje kilkanaście szkół psychoterapii kształcących specjalistów w wybranym nurcie psychoterapii, np. psychoanalitycznym, psychodynamicznym, integratywnym, poznawczo-behawioralnym. Psychoterapeuta może pracować w ośrodkach psychoterapeutycznych, poradniach zdrowia psychicznego, zakładach opieki zdrowotnej, prywatnych placówkach medycznych, centrach interwencji kryzysowej, organizacjach pozarządowych. Jego zadaniem jest pomaganie osobom, które mają problemy emocjonalne lub psychiczne. Psychoterapeuci pomagają  ludziom zrozumieć, co się z nimi dzieje i jak sobie z tym poradzić. Stosują różne techniki, które pomagają pacjentom poczuć się lepiej i zmniejszyć objawy choroby.

Dowiedz się więcej o zawodzie Psychoterapeuty/Psychoterapeutki w Mapie Karier!

Ośrodki odwykowe 

Miejsca zajmujące się leczeniem osób uzależnionych od alkoholu lub narkotyków także potrzebują psychologów. Psycholog, korzystając ze znajomości mechanizmów uzależnień, prowadzi terapię w taki sposób, żeby pacjent porzucił nałóg. Terapia osób uzależnionych, choć bywa ciężką pracą, przynosi wiele satysfakcji.

Psycholog w ośrodku odwykowym wspiera pacjentów

Mediacje 

W Polsce mediacje stają się coraz bardziej popularnym sposobem na rozwiązywanie sporów sądowych. Często decydują się na nie także osoby skłócone, które jeszcze nie wniosły sprawy do sądu. Aby zostać mediatorem sądowym, trzeba uzyskać wpis na listę mediatorów w sądzie. Mediatorów zatrudniają też m.in. firmy konsultingowe czy ośrodki pomocy rodzinie.

Przeczytaj, co w Mapie Karier piszemy o zawodzie Mediatora sądowego/Mediatorki sądowej!

Firmy transportowe 

Tak, firmy z branży transportowej także zatrudniają psychologów do przeprowadzania badań psychologicznych zawodowych kierowców, operatorów różnego rodzaju maszyn, itp. Podczas tych badań sprawdza się między innymi czy kierowca potrafi skupić się na prowadzeniu pojazdu, czy panuje nad emocjami, jak reaguje w sytuacjach stresujących.

Poznaj zawody z Mapy Karier związane z branżą transportową!

Kluby sportowe 

Kluby sportowe i zawodnicy coraz chętniej korzystają z pomocy psychologów. Zadaniem tych specjalistów jest wspieranie sportowców w motywowaniu się w trakcie treningu, przed meczem lub zawodami sportowymi. Pomagają im także w radzeniu sobie ze stresem, jaki sportowcy odczuwają przed startem. Oprócz tego psycholodzy sportu podpowiadają zawodnikom co powinni robić, żeby radzić sobie z obciążeniem psychicznym, na jakie narażone są wszystkie osoby uprawiające sport zawodowo.

Poznaj zawody z branży sport i rekreacja w Mapie Karier!

Psycholog biznesu 

Pracując na takim stanowisku psycholog pomaga osobom zarządzającym firmą rozwiązywać problemy, przed którymi stoi ich firma lub przedsiębiorstwo. Doradza menedżerom i członkom zarządu, jakie zmiany należałoby wprowadzić w organizacji pracy, żeby pracownicy wykonywali swoją pracę lepiej i byli z niej zadowoleni. Dzięki radom psychologa biznesu firma może zwiększyć motywację zespołu, poprawić jakość obsługi klienta, albo zwiększyć sprzedaż. Psycholodzy biznesu są też często zatrudniani jako sprzedawcy i przedstawiciele handlowi.

Przeczytaj opis zawodu Psycholog/Psycholożka biznesu w Mapie Karier!

Rekrutacja, zasoby ludzkie (HR)

Psychologowie zatrudniani są również w firmach z różnych branż na stanowiskach takich, jak: specjalista ds. HR-u lub zarządzania zasobami ludzkimi, rekruter, trener czy doradca lub konsultant. Szukanie najlepszych pracowników wymaga umiejętności oceniania cech osobowości i potencjału kandydatów, a to coś, na czym psycholodzy znają się doskonale.

Psycholożka rozmawia z młodą dziewczyną w swoim gabinecie

Marketing i reklama 

Absolwenci psychologii mogą znaleźć zatrudnienie także w działach marketingu i reklamy rozmaitych firm. Ich umiejętności przydają się przy pozyskiwaniu nowych klientów i rozwijaniu działalności przedsiębiorstw.

Poznaj zawody z branży media i reklama w Mapie Karier!

Branża IT

Specjaliści, którzy potrafią łączyć znajomość procesów psychologicznych i społecznych z wiedzą informatyczną są poszukiwani na rynku pracy. Sprawił to między innymi rozwój sztucznej inteligencji, której działanie jest wzorowane na działaniu ludzkiego umysłu - a na tym psycholodzy i psycholożki znają się znakomicie. Pomagają oni w projektowaniu systemów AI zdolnych do uczenia się, abstrakcyjnego myślenia i podejmowania decyzji w taki sposób, jak to robią ludzie. 

Psycholodzy i psycholożki dobrze odnajdą się też na stanowiskach pracy związanych z UX (User Experience), czyli z tworzeniem cyfrowych usług i produktów, z których użytkownicy będą chętnie korzystać. Tacy specjaliści wiedzą, jak przeprowadzić badania wśród użytkowników, żeby poznać ich potrzeby. Na podstawie zebranych danych potrafią zaproponować sposób zaprojektowania interfejsu np. aplikacji mobilnej w taki sposób, żeby korzystanie z niej było łatwe i przyjemne.

Poznaj zawody z branży IT w Mapie Karier!

Inne miejsca, gdzie potrzebne jest wsparcie psychologa

Psychologów zatrudniają też domy dziecka, domy spokojnej starości, poradnie dietetyczne, ośrodki badawcze, ośrodki interwencji kryzysowej. Z ich usług korzystają także np. politycy, potrzebujący doradcy podpowiadającego im jak zrobić dobre wrażenie na potencjalnych wyborcach. 

Własna działalność

Psycholog może też otworzyć własny gabinet, w którym będzie przyjmować klientów potrzebujących jego pomocy.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, czym można się zajmować po skończeniu studiów z psychologii. Mamy nadzieję, że udało nam się w interesujący sposób pokazać Ci szeroki wachlarz możliwości stojących przed absolwentami i absolwentkami tego kierunku studiów.

Masz pytania? A może masz pomysł na temat kolejnego wpisu? Napisz do nas: kontakt@mapakarier.org. Więcej karierowych wskazówek znajdziesz na instagramie Mapy Karier - zaobserwuj nas!


Inne artykuły ze Strefy Młodzieży, które mogą Ci się spodobać:

Jeśli interesujesz się psychologią - zajrzyj również:Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.