Zarządzam przechowywaniem dokumentów sporządzonych w zakładzie pracy.
Zarządzam przechowywaniem dokumentów sporządzonych w zakładzie pracy.
Każde przedsiębiorstwo, firma, urząd, czy instytucja potrzebuje do sprawnego działania różnych dokumentów: umów z pracownikami, statutów, sprawozdań,… Tworzą ich tak wiele, że potrzebują archiwów do przechowywania tych, które nie są potrzebne do bieżącego działania. Dzięki mojej pracy archiwum zakładowe jest dobrze zorganizowane, a dokumenty właściwie skatalogowane i ułożone na półkach tak, że łatwo można znaleźć każdy z nich.
Opiekuję się dokumentami sporządzonymi w zakładzie pracy, w którym jestem zatrudniony. Pod moją pieczą są oczywiście tylko takie materiały, które nie są już potrzebne do działania firmy, np. akta osobowe pracowników, którzy zostali zwolnieni, odeszli albo przeszli na emeryturę, nieaktualne regulaminy, statuty, zasady kontroli jakości, procedury alarmowe i ewakuacyjne, rozliczone faktury sprzed lat, dokumentacja techniczna produktów, których już się nie wytwarza w przedsiębiorstwie.
Co powinienem umieć?
Muszę dobrze wiedzieć, jaki jest ustawowy czas przechowywania różnych typów dokumentów. Np. te dotyczące księgowości firmy: faktury VAT, ewidencje przebiegu pojazdów, spisy inwentaryzacyjne, księgi przychodów i rozchodów, oraz dokumenty związane z ZUS, w tym imienne raporty miesięczne, trzeba trzymać przez pięć lat. Dokumenty związane z kadrami, np. karty ewidencji czasu pracy, imienne listy płac oraz akta osobowe, np. świadectwa pracy, trzeba przechowywać przez 10 lat. Materiały archiwalne innego typu, takie, jak dokumentacja techniczna produktów, mapy i plany budynków, zdjęcia, korespondencja służbowa, wytworzone przez instytucje państwowe: urzędy wojewódzkie, kuratoria oświaty, izby celne, urzędy skarbowe, urzędy miast i gmin, uczelnie wyższe, po upływie 25 lat od ich powstania muszą być przekazane do archiwum państwowego.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach z różnych branż, w bibliotekach, muzeach, szpitalach, sanatoriach,…
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.