Organizuję transport ładunków od klienta do miejsca docelowego.
Codziennie po drogach, torach, wodach i w powietrzu przewożone są różne towary. Nieraz pokonują tysiące kilometrów zanim dotrą do miejsca przeznaczenia. Dzięki mnie transport odbywa się sprawnie, zgodnie ze wszystkimi aktualnie obowiązującymi przepisami, a ładunki docierają do odbiorców w nienaruszonym stanie i ustalonym czasie.
Gdy kupujemy jakiś produkt w sklepie, rzadko zastanawiamy się, skąd się tam wziął. A przecież banany, suszarki czy samochody nie pojawiają się znikąd, gdy ich potrzebujemy. Dostarczenie ich we właściwe miejsce, to właśnie moje zadanie. Czym się zajmuję? Organizuję transport różnych ładunków. W zależności od specjalizacji zajmuję się albo transportem morskim, albo powietrznym, albo lądowym. Po przyjęciu zlecenia od klienta decyduję, jakim sposobem najlepiej przetransportować powierzone mi towary.
Co powinnam umieć?
W mojej pracy istotna jest też znajomość matematyki, bo każdorazowo przygotowuję kosztorys określający, ile klient zapłaci za przewiezienie danej partii towaru na ustaloną odległość określonym środkiem transportu, kalkuluję, kiedy trzeba zacząć załadunek, żeby można było wysłać towar w drogę o ustalonej godzinie i żeby dotarł do celu na czas, ilu ciężarówek, kontenerów czy wagonów potrzebuję do przetransportowania konkretnej masy ładunku, jak należy wyznaczyć im trasę, żeby wykonywały jak najmniej “pustych przebiegów”, czyli jazdy bez ładunku, bo to podraża koszty mojej firmy.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach spedycyjnych, transportowych, handlowych, kurierskich, w urzędach pocztowych, w agencjach celnych, w agencjach obsługi portów morskich i lotniczych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.