Obsługuję maszyny produkujące żywność różnego typu.
Wytwarzam produkty, które są smaczne, zgodne z recepturami i bezpieczne do spożycia. Dzięki temu klienci chętnie po nie sięgają podczas codziennych zakupów.
Moja firma może wytwarzać artykuły mleczarskie, cukiernicze, przetwory z owoców i warzyw, wędliny, konserwy rybne. Możliwości są niemal nieograniczone. Niezależnie od tego, jaki jest profil zakładu, w którym pracuję, najpierw przygotowuję potrzebne surowce oraz dodatki: barwniki, substancje słodzące, zapachowe, konserwanty, spulchniacze, emulgatory, dokładnie według receptury. Niektóre surowce trzeba przed załadowaniem do maszyny odpowiednio przygotować: owoce umyć, wypestkować, rozdrobnić na mniejsze kawałki, mięso poporcjować i pozbawić niejadalnych części, warzywa np. poszatkować, mleko schłodzić – to także należy do moich obowiązków.
Co powinnam umieć?
Muszę bardzo dobrze znać się na obsłudze rozmaitych mieszarek, pras, rozdrabniarek, liofilizatorów, sterylizatorów, maszyn dozująco-pakujących, formierek, chłodziarek, podajników i przenośników oraz wiedzieć, do czego każda z nich służy. Ważna jest też umiejętność posługiwania się rysunkiem technicznym, ponieważ zajmuję się również okresową konserwacją tych maszyn i usuwaniem drobnych awarii.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w browarach i wytwórniach napojów, w cukierniach, mleczarniach, piekarniach, w firmach zajmujących się przetwórstwem owoców i warzyw, w zakładach mięsnych,…
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.