Zdjęcie zawodu
W. męska

Dekarka

Pokrywam konstrukcje dachów blachą, papą lub dachówkami.

Dekarka

Pokrywam konstrukcje dachów blachą, papą lub dachówkami.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy domy mieszkalne, biurowce, hale fabryczne i handlowe, zakłady pracy mają trwałe, ładne i solidnie wykonane dachy. Są więc dobrze zabezpieczone przed deszczem, śniegiem, wiatrem i utratą ciepła.

Czym się zajmuję?

Dach to niezbędny element każdego budynku: domu, biura czy fabryki. Nie tylko zabezpiecza przed deszczem, śniegiem czy gradem, ale też ociepla i ma wpływ na trwałość tego, co się pod nim znajduje. Powinien być wykonany solidnie, ale też estetycznie, bo ładny dach to często ozdoba budowli. Tym właśnie się zajmuję. Pokrywam drewniane lub metalowe konstrukcje dachów poszyciem z różnych materiałów, w zależności od projektu. Naprawiam też uszkodzone dachy i przeprowadzam rekonstrukcje zabytkowych.


Przed przystąpieniem do pracy najpierw czytam i analizuję rysunki robocze, żeby na ich podstawie określić, co i w jakiej kolejności będę robić. Odczytuję z nich także takie istotne informacje jak rodzaj podkładu pod poszycie, zakładany kąt nachylenia dachu, stopień wodoszczelności i niepalności. Muszę też wybrać odpowiednie materiały i narzędzia, w zależności od tego, jakie poszycie mam zakładać. Najtrudniej montuje się poszycia z blachy, bo muszę ciąć, zaginać, zawijać brzegi arkuszy, wiercić w nich dziury, nitować, wyklepywać naroża, lutować miejsca połączeń. Oprócz tego, jeśli wymaga tego konstrukcja, wykonuję z niej rynny i rury spustowe, które odprowadzają wodę z powierzchni dachu, i montuję je na właściwych miejscach. Z kolei najwięcej czasu wymaga układanie poszycia z drobnych elementów: łupków, gontów i dachówek ceramicznych. Wiele zależy też od kształtu dachu. Jeśli jest wielospadowy, trzeba więcej uwagi poświęcić prawidłowemu łączeniu połaci, żeby były szczelne, eliminowały zaciekanie, i żeby nie zbierała się w nich woda ani śnieg.
Dachy mają różne kształty: jednospadowe, dwuspadowe, półszczytowe, mansardowe, i różną konstrukcję: może być jętkowa, płatwiowa, wieszarowa, krokwiowa, kratownicowa czy z profili hutniczych. Potrafię je rozróżniać i wiem, z jakich elementów się składają, to m.in. kalenica, krokiew, okap, płatew, słup, wiatrownica, murłata. Żeby mieć pewność, że wymiary dachu zgadzają się z tym, co zapisano w planach i rysunkach technicznych, muszę dokładnie zmierzyć wszystkie elementy konstrukcji i rozrysować przestrzenną bryłę dachu na płaszczyźnie. 


Co powinnam umieć?

Bardzo przydaje mi się znajomość matematyki, szczególnie geometrii i rzutów. Dzięki temu potrafię określić, ile materiału będę potrzebować na pokrycie, obliczać zapotrzebowanie na materiały dekarskie i sprzęt, kalkulować czas wykonania pokrycia dachu w konkretnej technologii, cenę moich usług. 


Jako dekarka wykorzystuję różne rodzaje pokryć dachowych: blachy cynkowe, aluminiowe, miedziane i stalowe, dachówki ceramiczne i bitumiczne, papę, drewniany gont, kamienne łupki, a jeśli wyspecjalizuję się w kierunku “ekologicznym”, to także słomę i trzcinę. Muszę znać się na wszystkich tych materiałach dachowych i potrafić oceniać ich jakość, bo od tego zależy trwałość gotowego dachu. Muszę też wiedzieć, jak układa się każdy z nich, jakich wymagają dodatkowych warstw, np. izolacja termiczna, przeciwwilgociowa, paroizolacja, i jaką technikę pracy trzeba przyjąć, żeby osiągnąć najlepszy efekt. 
Podczas montażu pokryć dachowych wykorzystuję najróżniejsze narzędzia i sprzęt, w tym: wiertarki, nożyce, kleszcze, lutownice, giętarki, zaginadła, poziomice laserowe, młotki dekarskie, szelajzy, czyli kowadła dachowe, dlatego muszę bardzo dobrze znać się na ich obsłudze. 
W pracy potrzebuję też szerokiej wiedzy z fizyki. Muszę przecież znać twardość, wodoodporność, palność, kruchość, elastyczność, rozszerzalność cieplną, rozmaitych materiałów używanych do pokrywania dachów, żeby móc dobrać do każdego odpowiednie narzędzia i sposób montażu, demontażu i naprawy. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • rzetelność,
  • odpowiedzialność,
  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • wytrwałość,
  • umiejętność ścisłego przestrzegania reguł wykonywania pracy.

Gdzie mogę pracować?


Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach ogólnobudowlanych, w firmach dekarskich, w przedsiębiorstwach specjalizujących się w produkcji pokryć dachowych, w składach budowlanych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.