Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Przewodnik turystyczny

Oprowadzam turystów po muzeum, skansenie, kopalni, najciekawszych zabytkach miasta,…

Przewodnik turystyczny

Oprowadzam turystów po muzeum, skansenie, kopalni, najciekawszych zabytkach miasta,…


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mnie ludzie z różnych stron kraju, a nawet z zagranicy poznają ciekawe ekspozycje muzealne, zabytki, interesujące zakątki mojego regionu. Oprowadzając turystów po konkretnej placówce lub mieście staram się wzbudzić w nich zainteresowanie historią i kulturą naszego kraju.

Czym się zajmuję?

Oprowadzam turystów po wystawie w muzeum, po skansenie, ekspozycji w udostępnionej dla zwiedzających części zabytkowego budynku, np. kopalni, fabryki, uniwersytetu, po zabytkach w konkretnym mieście. Przygotowuję też scenariusze warsztatów oraz lekcji muzealnych.


Trasę i sposób opowiadania o eksponatach albo zabytkowych budowlach zawsze dopasowuję do grupy, którą będę oprowadzać: dzieci, młodzieży lub dorosłych. Biorę pod uwagę wiek turystów, ich sprawność fizyczną, czas, jaki będą mieć do dyspozycji. W razie takiej potrzeby informuję turystów o konieczności zostawienia w szatni odzieży wierzchniej, plecaków, parasoli lub o zachowywaniu szczególnej ostrożności, niezwykle istotnej np. podczas zwiedzania huty szkła.
Kiedy spotkam się już z grupą, staram się w czasie, który dla mnie przeznaczyli pokazać zwiedzającym interesujące eksponaty, budynki, najciekawsze obiekty mojego miasta oraz opowiedzieć ich historię. Moim zadaniem jest przykuć uwagę zwiedzających, zaciekawić ich i sprawić, żeby zapamiętali chociaż część przekazywanych informacji.


Co powinienem umieć?

Muszę mieć szeroką wiedzę nie tylko o samej ekspozycji, po której oprowadzam turystów, ale też o tym, jak wpisuje się ona w kulturę i historię całego regionu, jak splata się z historią naszego kraju, a nawet Europy.


Powinienem znać się na historii sztuki i bezbłędnie rozpoznawać charakterystyczne dla różnych epok style w malarstwie, rzeźbie, architekturze. Dzięki tej wiedzy mogę opowiadać turystom o zabytkowych budynkach, obrazach, rzeźbach, pomnikach znajdujących się w muzeum lub na trasie wycieczki. 
Do tego, jeśli oprowadzam turystów po mieście, ważna jest znajomość najciekawszych współczesnych atrakcji miejscowości, wiedza o tym, gdzie są ciekawe koncerty, wystawy albo inne wydarzenia artystyczne. Muszę też świetnie znać geografię mojego miasta i regionu, wiedzieć, gdzie znajdują się ciekawe zabytki, znać skróty ułatwiające komunikację między atrakcyjnymi miejscami.
Wszystko to jednak nie przyniesie oczekiwanego efektu, jeśli nie będę perfekcyjnie władał językiem polskim i nie będę umiał ciekawie opowiadać o tym, co właśnie oglądamy. Niezbędna jest też znajomość języków obcych. W końcu wielu turystów przyjeżdża z zagranicy i odwiedza muzea lub inne ciekawe obiekty, a nie znają polskiego.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • cierpliwość,
  • uprzejmość,
  • odporność na stres,
  • samodzielność,
  • dobra orientacja w terenie,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w muzeach, muzeach zakładowych, biurach podróży, centrach informacji turystycznej, biurach usług turystycznych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.