Naprawiam wagony i lokomotywy.
Dobrze wykonując swoją pracę zapewniam bezpieczeństwo podróżnym i pracownikom kolei oraz terminowe przyjazdy i odjazdy pociągów. Dzięki mnie wszystkie urządzenia mechaniczne w pociągach sprawnie działają, a ewentualne usterki są usuwane szybko i fachowo.
Najogólniej mówiąc - naprawiam lokomotywy i wagony. Bardziej precyzyjnie: zajmuję się tym, co sprawia, że bezpiecznie jeżdżą po szynach: hamulcami, urządzeniami biegowymi - to m.in. wózki, na których “stawia się” wagony, i osie, na których mocuje się koła, i samymi pudłami wagonów i lokomotyw. Oprócz tego konserwuję i naprawiam znajdujące się w nich instalacje wodne, sanitarne i pneumatyczne oraz systemy ogrzewania i wentylacji. Posługuję się przy tym narzędziami elektrycznymi i pneumatycznymi, takimi jak przecinaki, szlifierki, wiertarki, czy gwintownice.
Co powinienem umieć?
Muszę świetnie znać się na narzędziach pomiarowych: manometry, mikrometry, poziomice, suwmiarki, i ich obsłudze, umieć czytać schematy elektryczne, hydrauliczne i inne techniczne.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach produkcyjnych i naprawczych taboru kolejowego.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.