Zdjęcie zawodu
W. męska

Specjalistka papiernictwa

Pracuję przy produkcji papieru.

Specjalistka papiernictwa

Pracuję przy produkcji papieru.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy wszyscy na co dzień mogą korzystać z dobrej jakości artykułów papierniczych, takich jak kolorowe bibuły, kalki, ozdobne kartony, chusteczki, czytać książki, czasopisma i gazety drukowane na porządnym papierze, grillować w plenerze nie martwiąc się o zmywanie dzięki tekturowym tackom i specjalnie wzmacnianym kubkom. Firmy wiedzą, że mogę bezpiecznie transportować swoje towary w odpornych opakowaniach i uwieczniać transakcje na rulonach papieru do kas fiskalnych, a dzieci - cieszyć się z prezentów w bajecznie kolorowych torbach i pudełkach.

Czym się zajmuję?

Przygotowuję surowce i półprodukty do wytwarzania mas włóknistych i papierniczych, z których potem powstaje papier. Masy włókniste to tzw. ścier drzewny, czyli bardzo rozdrobnione włókna drewna, najczęściej świerkowego i sosnowego, masa z oczyszczonej i rozdrobnionej makulatury oraz masa celulozowa, powstająca podczas mieszania surowców roślinnych np. z wodorotlenkiem sodu i siarczkiem sodu. Z takich mas włóknistych z dodatkiem kaolinu, czyli glinki porcelanowej, kalafonii, czyli żywicy drzew iglastych i siarczanu glinu, wymieszanych w odpowiednich proporcjach w specjalnych, ogromnych kadziach, powstają masy papiernicze. Ich stopień rozdrobnienia i ilość konkretnych składników zależą od tego, jaki papier chcę wyprodukować.


Gdy już mam gotową masę papierniczą o odpowiednich właściwościach, trzeba ją równomiernie rozłożyć na specjalnych sitach. Tam przybiera ona kształt wstęgi i traci nadmiar wody, która skapuje z mokrej masy papierowej i jest odciskana przez walce. Potem wstęga trafia do prasy, jest prasowana i kolejny raz odciskana z nadmiaru wody, a ostateczną wilgotność uzyskuje się przez suszenie na podgrzewanym cylindrze. Gotowy papier jest chłodzony i nawijany na tuleje. Taki zwój papieru może mieć naprawdę sporą średnicę, nawet około 3-4 metrów i ważyć nawet kilkadziesiąt ton. Jeśli takie jest zapotrzebowanie klienta, papier można dodatkowo powlekać warstwą barwników i/lub nabłyszczaczy, aby uzyskać gładką i błyszczącą lub matową powierzchnię w żądanym kolorze, oraz wygładzać w maszynie nazywanej kalandrem - to zestaw stalowych walców, między którymi przemieszcza się papier, a one usuwają z jego powierzchni wszystkie nierówności.


Co powinnam umieć?

Muszę wiedzieć, jakie właściwości fizyczne mają poszczególne masy włókniste i papiernicze, np. gęstość, zawartość wody, stopień rozdrobnienia, lepkość, potrafić oceniać jakość gotowych mas włóknistych oraz surowców użytych do ich wytworzenia. 


Nadzorowanie wszystkich etapów produkcji papieru to także część mojej pracy, muszę więc potrafić obsługiwać maszyny papiernicze i wiedzieć, jak się odbywa cały proces. W zakładzie papierniczym produkuje się nie tylko papier, ale też inne wyroby papiernicze: tektury, bibuły, kalki, taśmy do kas fiskalnych, torby i torebki papierowe, tacki tekturowe, ozdobne kartony, chusteczki. Muszę więc znać się na sposobach ich wytwarzania. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odpowiedzialność,
  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji,
  • umiejętność pracy w zespole.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach papierniczych, laboratoriach, w przedsiębiorstwach celulozowo-papierniczych, w firmach zajmujących się produkcją materiałów biurowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.