Zdjęcie zawodu
W. męska

Copywriterka

Tworzę treści reklamowe, pomagające moim klientom sprzedawać więcej usług lub produktów.

Copywriterka

Tworzę treści reklamowe, pomagające moim klientom sprzedawać więcej usług lub produktów.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo każde zlecenie to nowe wyzwanie i szansa na wykorzystanie mojej kreatywności i pomysłowości. Cieszę się, kiedy teksty, które tworzę, podobają się odbiorcom i sprawiają, że produkty lub usługi moich klientów zdobywają popularność, a ich firmy odnoszą sukces, także finansowy.

Czym się zajmuję?

Opracowuję chwytliwe hasła i slogany reklamowe oraz koncepcje reklam różnych produktów, usług, firm, eventów,… Moim zadaniem jest też przygotowywanie tekstów zamieszczanych na oficjalnych profilach moich klientów w mediach społecznościowych Takie teksty muszą być przygotowane wg. zasad SEO, czyli zawierać słowa kluczowe zapewniające dużą klikalność, albo dotyczyć tematów, dzięki którym zostaniemy uznani za ekspertów w danej dziedzinie i przyciągniemy uwagę odbiorców. Pomagam także tworzyć teksty umieszczane na stronach internetowych w zakładkach \"O nas\"/\"O mnie\", \"Kontakt\" czy \"Współpraca\". Tworzę projekty tzw. landing pages, czyli stron produktowych, zwanych też docelowymi, newslettery, czyli rozsyłane pocztą elektroniczną biuletyny informacyjne i inne. 


Jak wiadomo, reklama jest dźwignią handlu, a dobry tekst reklamujący produkt lub usługę może zmienić postrzeganie całej firmy. W tej pracy trzeba być bardzo kreatywnym, bo ludzie na co dzień są zasypywani ogromną liczbą różnych reklam, więc stają się bardzo wybredni. Tylko wyjątkowo pomysłowe hasła i obrazy mogą ich zaciekawić. 
Aby stworzyć hasło, tekst na stronę internetową lub do mediów społecznościowych, najpierw muszę zgromadzić informacje o produkcie, usłudze, wydarzeniu i moim zleceniodawcy. Swoje projekty tworzę na podstawie analizy rynku oraz briefu, czyli dokumentu określającego, kto ma być odbiorcą reklamy, jakie są główne cele kampanii reklamowej i jaki mam budżet na to przedsięwzięcie. 
Najbardziej lubię etap zbierania pomysłów i tworzenia pierwszych wersji projektu. Czasem zanim uda się spełnić wymagania klienta, trzeba przepracować mnóstwo koncepcji. Zdarza mi się pracować pod presją czasu, zwłaszcza wtedy, kiedy nieubłaganie zbliża się termin przekazania projektu klientowi. Podczas pracy współpracuję z autorami scenariuszy spotów reklamowych, grafikami, czy reżyserami. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać poprawną polszczyznę oraz zasady gramatyki, pisowni i stylów literackich, znać trendy językowe popularne wśród konkretnych grup odbiorców, śledzić zmiany zachodzące we współczesnej polszczyźnie, potrafić tworzyć nowe słowa i zbitki wyrazowe, w ciekawy i zapadający w pamięć sposób opisujące reklamowany produkt/usługę lub jego producenta/twórcę. 


Muszę potrafić tworzyć teksty i slogany reklamowe dopasowane do reklam internetowych, telewizyjnych, radiowych, prasowych, czy billboardów. Moje dzieła powinny być zrozumiałe, przyciągające uwagę odbiorców i zwiększające sprzedaż produktów/usług. Muszę wiedzieć, jak pisać teksty umieszczane na stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych, aby zawierały popularne słowa kluczowe i pojawiały się jak najwyżej w wynikach wyszukiwarek internetowych. 
Muszę znać się na specyfice reklamy internetowej, wiedzieć, w jaki sposób opracowywać teksty umieszczane na blogach, profilach w mediach społecznościowych, na stronach internetowych moich klientów. Muszę też umieć sprawdzić w źródłach, czy stworzone przeze mnie hasło reklamowe i koncepcja reklamy są tworem oryginalnym i nie naruszają czyichś praw autorskich. 
Muszę znać przepisy prawa autorskiego, przepisy BHP, przeciwpożarowe i ochrony środowiska, których mam przestrzegać w pracy. Jeśli chcę założyć własną firmę, muszę znać się na prowadzeniu działalności gospodarczej. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

 • spostrzegawczość,
 • kreatywność,
 • poczucie humoru,
 • podzielność uwagi,
 • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
 • wyobraźnia przestrzenna,
 • umiejętność słuchania, ale i przekonywania innych do swoich racji
 • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
 • dokładność,
 • rzetelność,
 • umiejętność pracy w szybkim tempie,
 • odporność na stres. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, redakcjach medialnych, agencjach zajmujących się public relations, agencjach marketingowych, w działach reklamy i marketingu dużych firm usługowych, w organizacjach pozarządowych. Mogę też założyć własną firmę albo być freelancerką i przyjmować zlecenia od wielu różnych klientów. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.